Rajd Finlandii | Setny rajd 26-letniego Latvali

Duet latających Finów podczas Neste Oil Rally Finland chce kontynuować zwycięską passę Forda w najszybszej i najbardziej widowiskowej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.  Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen wygrali swój domowy rajd w barwach zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team w roku 2009, a ich koledzy z zespołu Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila powtórzyli sukces przed rokiem

Fińska załoga, która wygrywa Rajd Finlandii, automatycznie uzyskuje status super gwiazdy w kraju, gdzie rajdy ustępują popularnością tylko hokejowi na lodzie.

Jubileusz Latvali, urodziny Hirvonena

Dla Latvali zwycięstwo za kierownicą Forda Fiesta RS WRC byłoby powodem do podwójnego świętowania, ponieważ będzie to jego jubileuszowy, setny start w rundzie WRC.  26-letni Fin zostanie najmłodszym kierowcą w historii, który może pochwalić się takim osiągnięciem.

Mikko Hirvonen, mieszkający niedaleko bazy rajdu w Jyväskylä także będzie miał w razie zwycięstwa podwójny powód do radości, ponieważ dzień po zakończeniu rajdu będzie obchodził 31 urodziny.

Rally Finland to wyjątkowy rajd. Będę się ścigał przed moją rodziną, moimi znajomymi i przyjaciółmi, a to sprawia, że żądza zwycięstwa jest jeszcze większa.  Wszyscy wiedzą także, że lokalni fani rajdów ogromnie pragną zwycięstwa fińskiego kierowcy.  To dodatkowa presja, ale pozytywna. Nowe odcinki będą bardzo ciekawe.  Jeździłem po nich w latach 2001 i 2002, gdy startowałem jeszcze w narodowych mistrzostwach, ale było to bardzo dawno i nie pamiętam ich.  Być może podczas zapoznania przed rajdem przypomnę sobie trochę niektóre sekcje.  Zwycięstwo w nadchodzący weekend jest bardzo ważne, nie tylko dlatego, że to nasz domowy rajd, ale także dlatego, że potrzebujemy zdobyć jak najwięcej punktów do klasyfikacji mistrzostw -  mówi Mikko Hirvonen Hirvonen, obecnie drugi w klasyfikacji kierowców. Przyznaje, że przed domowym rajdem odczuwa dreszczyk emocji.

Latvala  i  Hirvonen testowali Forda Fiestę RS WRC

Jari-Matti Latvala zaliczył w minioną środę dwa dni testów w Finlandii, a po nim Hirvonen zasiadł w kokpicie samochodu testowego na kolejne dwa dni.  Obydwaj kierowcy byli pod wrażeniem osiągów i prowadzenia Forda Fiesta RS WRC.  

Samochód jest z każdym rajdem coraz bardziej stabilny..  Na szybkich trasach i hopach spisuje się wspaniale. W tak szybkim rajdzie kierowca musi znać swój limit i jechać bardzo rozsądnie.  Strach za kierownicą jest złym doradcą, ale trzeba umieć sobie z nim radzić i trzeba naprawdę wiedzieć, gdzie jest granica możliwości. Jedziemy tak szybkim tempem, że każdy błąd może mieć ogromne konsekwencje.  Aby wygrać w Finlandii, trzeba jechać perfekcyjnie od pierwszego do ostatniego zakrętu.  To najbardziej wymagające szutrowe trasy na świecie.  Tor jazdy musi być bardzo przemyślany, podobnie jak punkty hamowań przed "hopami".  Optymalny sposób pokonywania "hop" to niezbyt wysoki lot, a samochód musi lądować na czterech kołach, jak kot na czterech łapach.  Wymaga to wyższego poziomu koncentracji, niż w jakimkolwiek innym rajdzie na świecie. Jubileuszowy, setny start to dziwne uczucie.  Zawsze uważałem, że kierowca, który ma taki dorobek, startuje od bardzo wielu lat, a ja mam dopiero 26 lat i wcale nie czuję się, jakbym był w WRC od tak długiego czasu.  Ale może się mylę! - mówi Jari-Matti Latvala.

Al Qassimi i Orr w Finlandii

Khalid Al Qassimi i Michael Orr powracają do mistrzostw po przerwie - ostatni raz startowali na Sardynii i poprowadzą trzeciego Forda Fiesta RS WRC.  Al Qassimi będzie walczył o punkty dla zespołu  Team Abu Dhabi, a jego celem będzie miejsce wyższe, niż dziewiąta pozycja, na której ukończył rajd  w 2009 roku, co jest jego najlepszym wynikiem w czterech startach w Rajdzie Finlandii.  

Ostatnie cztery lata w zespole Ford Abu Dhabi to najlepszy okres w mojej karierze sportowej.  Mam nadzieję uczcić czwartą rocznicę partnerstwa Abu Dhabi z Fordem i z WRC dobrym wynikiem w Finlandii -  powiedział Al Qassimi.

Najnowsze wiadomości z zespołu Ford Abu Dhabi World Rally Team

* Załogi zespołu Ford Abu Dhabi skorzystają podczas Rajdu Finlandii z ogumienia szutrowego Michelin Latitude Cross, które będzie dostępne tylko w wersji wykonanej z miękkiej mieszanki. Niedozwolone jest ręczne nacinanie opon, a każdy samochód może przewozić dwa koła zapasowe.

* Obok trzech załóg fabrycznych, do rajdu zgłoszono siedem kolejnych samochodów Ford Fiesta RS WRC.  Matthew Wilson / Scott Martin i Mads ?stberg / Jonas Andersson będą walczyć o punkty dla zespołu M-Sport Stobart Ford, który zgłosił także załogi Henning Solberg / Ilka Minor i Jewgienij Nowikow / Denis Giraudet.  Ponadto Dennis Kuipers / Frederic Miclotte i Rene Kuipers / Annemieke Hulzebos pojadą w barwach zespołu FERM Power Tools World Rally Team, a listę załóg w samochodach Ford Fiesta RS WRC uzupełniają Finowie Jari Ketomaa / Mika Stenberg.

* Rajd Finlandii będzie piątą rundą serialu S-WRC.  W tej kategorii zgłoszono cztery samochody Ford Fiesta S2000, między innymi załogę Martin Prokop / Jan Tomanek, która zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji.  Rajd jest również trzecią rundą dla Akademii FIA WRC, czyli nowego programu treningowego FIA dla młodych kierowców, wspieranego przez firmę Ford.  W dwóch pierwszych etapach rajdu weźmie udział 16 załóg w identycznych samochodach Fiesta R2, dostarczonych przez Forda, a przygotowanych przez firmę M-Sport.  Łącznie 40 spośród 124 załóg na liście zgłoszeń Rajdu Finlandii wystartuje w różnych modelach marki Ford.

* Zespół po raz pierwszy użyje w Finlandii nowej, dwupiętrowej bazy w parku serwisowym. Parter mieści obszerną przestrzeń dla gości, kuchnię oraz toalety. Na piętrze znajdują się 4 sale konferencyjne, pokój do zabiegów fizjoterapeutycznych, dwa pokoje dla inżynierów i przestrzeń do pracy dla pozostałego personelu. Zainstalowano łącznie 14 ekranów telewizyjnych, wyświetlających wyniki, mapy oraz materiały promocyjne. 24-osobowy zespół będzie wznosił obiekt przez 4 dni, a demontaż konstrukcji zabierze 2 dni po rajdzie.

źródło: Ford

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Finlandii | Rusza perła w koronie WRC

Kuzaj, Gardias i Chuchała w "Wydaje Ci się, że umiesz jeździć?"

Klasyfikacja kierowców WRC

Więcej o: