Odszedł Jan Leśniak

Był m.in. dyrektorem wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski oraz organizatorem kilkudziesięciu imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym, członkiem Zarządu Automobilklubu Wielkopolski pełniącym przez wiele lat funkcję wiceprezesa ds. sportu. Jan Leśniak odszedł w wieku 73 lat, po długiej chorobie.

Jan Leśniak do Automobilklubu Wielkopolski wstąpił w 1970 roku przechodząc z sekcji motorowej AZS-u. Rajdową pasję wyniósł z rodziny, a później jako pilot brał udział w Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski.

Równocześnie, w latach siedemdziesiątych, szkolił się w dziedzinie przepisów związanych ze sportem motorowym. Zyskał uprawnienia sędziego okręgowego, a od roku 1984 - także międzynarodowego. To z kolei spowodowało, że z czynnego zawodnika stał się organizatorem imprez.

Przez wiele lat był dyrektorem Mistrzostw Polski, organizując imprezy w których startowało nawet 400 zawodników. Jego wiedza i doświadczenie zostały docenione. Dzielił się nimi przewodnicząc podkomisji wyścigów samochodowych oraz jako członek Głównej Komisji Sportu Samochodowego Polskiego Związku Motorowego w Warszawie.

Jednak najbardziej cenił sobie pracę z zawodnikami. Często kierował kadrą narodową na zawodach w Brnie, Rydze, Moście, czy Schleitz. Brał również udział w przygotowywaniu obozów dla kadry trenującej na Torze „Poznań”.

W latach 90 Jan Leśniak  został wiceprezesem ds. sportu Automobilklubu Wielkopolski i prezesem Zarządu Okręgowego PZM w Poznaniu. Stale rozszerzał swoje uprawnienia: był m.in. na szkoleniu w Paryżu, gdzie zdobył licencję międzynarodowego sędziego kartingowego. W rezultacie na Torze „Poznań” prowadził eliminacje do Mistrzostw Europy i Finał Mistrzostw.

Jak wspominają Go działacze Automobilklubu Wielkopolskiego, był niezwykle pogodny i uśmiechnięty, zawsze chętnie dzielił się doświadczeniem z wszystkimi zawodnikami i organizatorami imprez motorowych.

Odszedł 28 maja,  po długiej chorobie. Miał 73 lata.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 2 czerwca o godz. 11.30 w kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego przy ul. Pilotów w Poznaniu. Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.10 na Cmentarzu Junikowskim.

Opr. Iwona Petryla

Więcej o: