WRC | Rajd Hiszpanii | Ogier i Ingrassia obronili tytuł z Volkswagenem

Wielki dzień dla Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassii. Wielki dzień dla Volkswagena. Wygrywając Rajd Hiszpanii, aktualni mistrzowie zostali nowymi mistrzami! Po siódmym triumfie w sezonie, nikt nie jest już w stanie dogonić francuskiego duetu w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata FIA
Rajd Australii 2014 Rajd Australii | Volkswagen rAdjowym Mistrzem Świata 2014

Nawet ich koledzy z zespołu Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), którzy po zaciętej walce zajęli w Hiszpanii drugie miejsce, co oznacza dziesiąte podwójne zwycięstwo Volkswagena w Rajdowych MŚ. Przed finałowym rajdem w Wielkiej Brytanii Ogier/Ingrassia mają 31 punktów przewagi nad Latvalą/Anttilą, a do zdobycia zostało już tylko 28 punktów. W „małym finale” w Hiszpanii Andreas Mikkelsen/Ola Flone zajęli siódme miejsce, dzięki któremu trzecia pozycja Andreasa Mikkelsena w kategorii kierowców nie jest już zagrożona.

Ukoronowanie sezonu: Ogier/Ingrassia nowymi królami rajdowego świata

Mistrzowie świata w kategorii kierowców i pilotów, drugi rok z rzędu: Sébastien Ogier i Julien Ingrassia są dopiero czwartym duetem od 1977 roku, któremu udało się obronić tytuł mistrzowski. Dziewiąty korek od szampana w sezonie wystrzelił dla Ogiera i Ingrassii na podium Rajdu Hiszpanii wyjątkowo donośnie: siedem zwycięstw, do tego dwa drugie miejsca oznaczają zdobycie tytułu mistrzowskiego jeszcze przed zakończeniem sezonu. Także w 2013 Ogier i Ingrassia zostali z Volkswagenem mistrzami w kategorii kierowców i pilotów. Są zatem ósmym zespołem na liście podwójnych mistrzów świata. Przed nimi więcej niż jeden tytuł mistrza świata zdobyli tylko Walter Röhrl, Juha Kankkunen, Miki Biasion, Carlos Sainz, Tommi Mäkinen, Marcus Grönholm i Sébastien Loeb.

Kropka nad "i": pojedynek sezonu rozstrzygnięty w Hiszpanii

Koledzy z zespołu nie ułatwiali Sébastienowi Ogierowi i Julienowi Ingrassii drogi do tytułu mistrzowskiego. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila naciskali aż do mety. Przed Rajdem Hiszpanii było jasne: jeżeli Ogier będzie szybszy od Latvali, ma mistrzostwo świata w kieszeni. Jeżeli szybszy byłby Latvala, w Wielkiej Brytanii oglądalibyśmy wielki finał. Było zatem o co walczyć. Zacięty pojedynek trwał do ostatniego dnia. Wprawdzie w piątek Latvala/Anttila stracili na szutrze 36,6 sekundy, lecz w sobotę i niedzielę na asfalcie stopniowo odrabiali stratę, która ostatecznie wyniosła 11,3 sekundy.

Połączenie szutru i asfaltu stanowiło wyjątkowe wyzwanie

138,54 kilometra na szutrze, 234,42 kilometra na asfalcie - Rajd Hiszpanii stanowi prawdziwe wyzwanie dla kierowców, pilotów i zespołów. Oprócz dokładnego wyczucia samochodu na szutrze potrzebna jest absolutna precyzja na asfalcie, bez żadnej przerwy, dającej kierowcom szansę przestawienia się na inne warunki. Kolejna typowa cecha Rajdu Hiszpanii: na piątkowych szutrowych odcinkach specjalnych, przy braku wiatru między pagórkami długo unosiły się nad drogą tumany kurzu ograniczające widoczność. W sobotę najważniejszym wydarzeniem był pokonywany dwukrotnie OS Escaladei, liczący 50 kilometrów. Rozgrywany przy niezwykle wysokich temperaturach doprowadzał przeznaczone na asfalt opony do granic wytrzymałości.

Rekord dla Volkswagena: jedenaście zwycięstw w jednym sezonie Rajdowych MŚ

Dwunasty rajd, jedenaste zwycięstwo - sukcesem w Rajdzie Hiszpanii Volkswagen po raz kolejny zapewnił sobie pierwsze miejsce na listach najlepszych wyników w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jedenaście zwycięstw w sezonie to wyrównanie dwukrotnego rekordu Citroëna (2005 - jedenaście na 15 rajdów; 2008 - jedenaście na 15 rajdów). Na jeden rajd przed końcem sezonu jest zatem pewne: Volkswagen uzyskał największy odsetek zwycięstw w historii MŚ. Co najmniej jedenaście na 13 możliwych zwycięstw oznacza 84,61 procent wygranych - takiego wyniku jeszcze nikt nigdy nie osiągnął.

Wielki sukces zespołowy: rajd mechaników

Na miano rekordowych zasługują także osiągnięcia mechaników podczas Rajdu Hiszpanii. W piątek wieczorem w ciągu niespełna 75 minut przestawili wszystkie Polo R WRC z konfiguracji szutrowej na asfaltową. O tym, jak dużo jest przy tym pracy, która zajmuje godzinę, świadczy liczba poszczególnych komponentów, które trzeba wymienić. W każdym samochodzie mechanicy wymienili 13 podzespołów składających się z 1.348 pojedynczych części - zatem we wszystkich trzech Polo R WRC łącznie 4.044 elementów. Rajd Hiszpanii jest jedynym rajdem w kalendarzu WRC, który jest rozgrywany zarówno na szutrze, jak i na asfalcie, a serwis w piątek wieczorem jest najdłuższym serwisem w sezonie.

Fakty dotyczące Rajdu Hiszpanii

14 z 17 wygranych odcinków specjalnych, dodatkowo 20 czasów w pierwszej trójce - Volkswagen dodał do swojej statystyki kolejne sukcesy. Liczba wygranych odcinków specjalnych wynosi teraz 327 na 463 możliwe. Liczba miejsc w pierwszej trójce najlepszych czasów to 751 na 1.313 możliwych od momentu pierwszego startu Polo R WRC w Rajdzie Monte Carlo 2013. Dla Volkswagena było to 21 rajdowe zwycięstwo na 25 startów oraz trzydzieste dziewiąte i czterdzieste miejsce na podium.

Ulubiona konkurencja kierowców Volkswagena: Power Stage

Dodatkowe punkty mają dla kierowców Volkswagena wyjątkową siłę przyciągania. Już 43 razy na 24 Power Stage dodatkowe punkty w kategorii kierowców i pilotów, przyznawane najlepszym trzem duetom, zdobywali kierowcy Polo R WRC. W Rajdzie Hiszpanii Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila zdobyli trzy punkty za najlepszy czas, jeden punkt przypadł Andreasowi Mikkelsenowi/ Ola Floene.

Wypowiedzi, 3. dzień Rajdu Hiszpanii

Sébastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC #1

„To wspaniałe uczucie, zostać drugi raz mistrzem świata! Jestem po prostu niezmiernie szczęśliwy, bo rzeczywiście musiałem mocno walczyć, aby obronić tytuł. Przede wszystkim mój kolega z zespołu Jari-Matti Latvala w ubiegłych miesiącach był niesamowicie dobry. Teraz moja i Juliena radość i ulga są ogromne. Bardzo dziękuję naszemu fantastycznemu zespołowi. Nie tylko za to, że przez cały sezon mieliśmy do dyspozycji doskonały samochód, ale także za atmosferę, jaka panuje w zespole. Obojętnie, czy wszystko idzie dobrze, czy źle - zespół trzyma kciuki za każdego kierowcę i pilota, a to niesamowicie motywuje. Jestem szczęśliwy i dumny, że jestem częścią tego teamu.”

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC #2

„Gratuluję Sébastienowi Ogierowi i Julienowi Ingrassii, pojechali tutaj w Hiszpanii doskonale i zasłużyli na to, żeby zostać mistrzami świata. Mój pilot Miikka i ja próbowaliśmy walczyć możliwie jak najdłużej. Niestety w piątek na szutrze straciliśmy za dużo czasu, aby móc na asfalcie jeszcze odrobić stratę. Jestem bardzo zadowolony z naszej jazdy na asfalcie, ale jeśli chodzi o szuter, to jeszcze trochę pracy przed nami. Zajmiemy się tym w najbliższych jazdach testowych, ale najpierw wraz z całym zespołem Volkswagena będziemy świętować zwycięstwo.”

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC #9

„Przede wszystkim serdeczne gratulacje dla moich kolegów z zespołu Sébastiena Ogiera i Juliena Ingrassii. Udało im się wygrać, mimo że Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila im tego nie ułatwiali. Szacunek także dla ich osiągnięć. Jeżeli chodzi o mnie i o rajd, naturalnie zakładałem coś więcej, niż siódme miejsce. Mimo to jestem zadowolony z wyniku. Uszkodzona opona kosztowała mnie w sobotę dwie minuty. Bez tego być może stanąłbym na podium. Po prostu pech. Potem zostało mi tylko walczyć z Thierrym Neuville o szóste miejsce. Ostatecznie przegraliśmy ten pojedynek, bo za późno ruszyliśmy na ostatni odcinek specjalny i dostaliśmy za to dziesięć karnych sekund. Ale zdobyliśmy za to jeden punkt w Power Stage - dla Ola, który jeszcze walczy o trzecie miejsce w kategorii pilotów."

Jost Capito, Dyrektor Volkswagen Motorsport

„Godny zwycięzca wspaniałego pojedynku, który trwał cały sezon. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia w pełni zasłużenie są starymi i nowymi mistrzami świata*. Wytrzymali presję Jari-Matti Latvali i Miikka Anttili, mądrze zarządzali swoją przewagą i wyszli zwycięsko z pojedynku. I to zasługuje na wielkie uznanie. Wszyscy trzej kierowcy pokazali doskonałą formę, niestety Andreas Mikkelsen i Ola Floene mieli w sobotę trochę pecha i nie ze swojej winy stracili dwie minuty. Z jedenastoma zwycięstwami w sezonie Volkswagen ustanowił nowy rekord. To zasługa całego zespołu, tu na miejscu, w Hanowerze i w Wolfsburgu. To wielki dzień dla Séba, Juliena i Volkswagena.”

Fakty dotyczące zdobycia tytułu mistrza świata

Wiek trzech najmłodszych podwójnych Mistrzów Świata WRC

- Juha Kankkunen (1986, 1987): drugie mistrzostwo świata w wieku 28 lat, siedmiu miesięcy i 26 dni

- Carlos Sainz (1990, 1992): drugie mistrzostwo świata w wieku 30 lat, siedmiu miesięcy i 17 dni

- Sébastien Ogier (2013, 2014): drugie mistrzostwo świata* w wieku 30 lat, dziesięciu miesięcy i dziesięciu dni

 

Udane obrony tytułu Mistrza Świata WRC

- Juha Kankkunen (1986, 1987)

- Tommi Mäkinen (1996, 1997)

- Sébastien Loeb (2004-2012)

- Sébastien Ogier (2013, 2014)

 

Wszyscy podwójni Mistrzowie Świata WRC w historii WRC

- Walter Röhrl (1980, 1982)

- Juha Kankkunen (1986, 1987, 1991, 1993)

- Miki Biasion (1988, 1989)

- Carlos Sainz (1990, 1992)

- Tommi Mäkinen (1996, 1997, 1998, 1999)

- Marcus Grönholm (2000, 2002)

- Sébastien Loeb (2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012)

- Sébastien Ogier (2013, 2014)

 

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Hiszpanii - wyniki końcowe

01. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen 3:46.44,6 godz.

02. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen + 11,3 s

03. Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN), Ford + 1.42,2 min

04. Mads Ostberg/Jonas Andersson (N/S), Citroën + 2.13,3 min

05. Dani Sordo/Marc Mart~ (E/E), Hyundai + 2.22,2 min

06. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai + 4.01,0 min

07. Andreas Mikkelsen/Ola Floene (N/N), Volkswagen + 4.02,9 min

08. Martin Prokop/Jan Tománek (CZ/CZ), Ford + 8.06,8 min

09. Hayden Paddon/John Kennard (NZ/NZ), Hyundai + 9.12,4 min

10. Nasser Al-Attiyah/Giovanni Bernacchini (Q/I), Ford + 12.39,8 min

 

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Hiszpanii - wyniki Power Stage

01. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen 10.00,1 min

02. Kris Meeke/Paul Nagle (GB/IRL), Citroën + 1,7 s

03. Andreas Mikkelsen/Ola Floene (N/N), Volkswagen + 1,9 s

 

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja

Kategoria kierowców

01. Sébastien Ogier 242 punkty

02. Jari-Matti Latvala 211

03. Andreas Mikkelsen 150

04. Mikko Hirvonen 108

05. Mads Ostberg 92

06. Thierry Neuville 91

07. Kris Meeke 84

08. Elfyn Evans 71

09. Martin Prokop 42

10. Dani Sordo 40

11. Henning Solberg 26

12. Bryan Bouffier 20

13. Juho Hänninen 20

14. Hayden Paddon 18

15. Robert Kubica 14

16. Ott Tänak 11

17. Benito Guerra 8

18. Chris Atkinson 7

19. Pontus Tidemand 6

20. Dennis Kuipers 4

21. Jaroslav Melichárek 4

22. Nasser Al-Attiyah 4

23. Lorenzo Bertelli 2

24. Matteo Gamba 2

25. Craig Breen 2

26. Yuriy Protasov 2

27. Jari Ketomaa 1

28. Karl Kruuda 1

29. Khalid Al-Qassimi 1

 

Kategoria producentów

1. Volkswagen Motorsport 416 punktów

2. Citroën Total Abu Dhabi WRT 187

3. M-Sport 180

4. Hyundai Motorsport 175

5. Volkswagen Motorsport II 133

6. Jipocar Czech National Team 45

7. Hyundai Motorsport N 26

8. RK M-Sport WRT 25

Więcej o: