4x4 | O co chodzi w Pucharze Polski Off-Road?

Inauguracja Coval Pucharu Polski Off-Road Pl za nami. Rywalizacja w Nowej Dębie odsłoniła nową formułę rajdu. Kolejna przeprawa w Choczewie już 24 sierpnia! O co chodzi w tej rywalizacji?

Jak najprościej można zdefiniować off-road? To niemal każda podróż pojazdami po nieutwardzonej sieci dróg. Można podróżować samochodami terenowymi pochodzącymi z seryjnej produkcji, terenówkami z dużą ilością przeróbek, często budowanymi od podstaw na indywidualne zamówienie, jak również quadami, skuterami śnieżnymi czy motocyklami crossowymi lub enduro, a także bardzo popularnymi tzw. SUV-ami.

Off-road można uprawiać dosłownie wszędzie: w lesie, w górach, na poligonach, w kamieniołomach i wąwozach. Liczy się przyjemność z jazdy i możliwość aktywnego wypoczynku połączona z obcowaniem z przyrodą.

Wystartować może każdy

Najstarszy i najbardziej prestiżowy cykl rajdów 4x4 w Polsce to Puchar Polski Off-Road Pl. Tu wystartować może każdy. Załogi muszą składać się z dwóch uczestników, czyli  kierowcy i pilota. Muszą to być  osoby pełnoletnie,  posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Samochód, którym chce się pojechać w zawodach przede wszystkim musi posiadać aktualny dowód rejestracyjny oraz dokument stwierdzający zawarcie umowy OC i polisy NNW.

Pojazdy muszą odpowiadać aktualnym ustaleniom regulaminowym, w zakresie deklarowanej w zgłoszeniu klasy. Jednak najprościej mówiąc dopuszczone są nawet auta cywilne z niemodyfikowanym  nadwoziem. Można zatem startować autem bez klatki bezpieczeństwa, ale takim, który ma drzwi i krytą kabinę. Dodatkowo trzeba jednak zamontować wyciągarkę o uciągu właściwym do masy samochodu. Dopuszczane rodzaje wyciągarek precyzuje regulamin.

W Pucharze Polski zawodnicy zmagają się w klasach o różnym stopniu trudności: Extreme i Adventure. Klasa Extreme jest przeznaczona dla najbardziej doświadczonych zawodników. Wymaga odpowiednio przygotowanych samochodów, wyposażonych m.in. w klatki bezpieczeństwa i wyciągarki. Klasa Adventure to już łatwiejsze trasy i samochody konstruowane na bazie aut seryjnych z ograniczoną ilością przeróbek.

Puchar Polski Off-Road Pl organizowany jest  nieprzerwanie od 2001 roku przez redakcję Off-Road Pl Magazyn 4x4 oraz Polskie Stowarzyszenie Off-Road. Sponsorem tytularnym tegorocznych rozgrywek jest firma Coval, zatem oficjalna nazwa cyklu to Coval Puchar Polski Off-Road Pl. W tym roku rozgrywana jest 12. edycja pucharu.


Od kilku lat załogi rywalizują ze sobą podczas trzech rund. Podczas tegorocznej edycji pucharu każda runda zainaugurowana jest długim prologiem. Następnie zawodnicy rywalizują w trzech etapach. To  dwa Odcinki Dzienne i jeden Odcinek Nocny.

Grzegorz Surowiec - Dyrektor Rajdu:

Po tak długiej obecności na polskiej scenie rajdów przeprawowych postanowiliśmy wprowadzić kilka elementów, które nie będą jedynie kosmetyczną zmianą, a prawdziwą rewolucją. Czym ta edycja będzie różni się od poprzednich? Zacznijmy od tego, że w piątek rozgrywany jest  Prolog. To znacznie dłuższe, widowiskowe ściganie, z dużą ilością atrakcji dla kibiców. Zmieniliśmy także kolejność etapów, wprowadzając do rozgrywki trzeci, dodatkowy punkt programu - w związku z tym jest znacznie więcej jazdy, a co za tym idzie, rywalizacja z pewnością staje się jeszcze ciekawsza. W tym roku postawiliśmy także na mniejszą ilość ekstremalnych przepraw, które zastąpiliśmy dłuższą trasą i szybszymi odcinkami.


Załogi są klasyfikowane oddzielnie w każdym etapie rundy według sumy czasów przejazdu (wszystkich odcinków etapu, na których obowiązuje pomiar czasu) oraz z uwzględnieniem regulaminowych kar. Klasyfikacja końcowa dokonywana jest na podstawie sumy punktów z klasyfikacji etapów danej rundy.


Kalendarz  2012

I runda Południowa - Nowa Dęba - 11-12 maja
I runda Centralna - Choczewo - 24-25 sierpnia
I runda Północna - Kraków - 19-20 października

Punktacja  Coval Pucharu Polski Off-Road Pl po I Rundzie

Klasa Adventure
1.    Mariusz Iłowiecki/Mateusz Iłowiecki    271
2.    Tomasz Stokłosa/Karol Trzebny          249
3.    Arek Szamszon/Jakub Krysa               227


Klasa Extreme
1.    Marcin Łukaszewski/Magdalena Duhanik    300
2.    Robert Kufel/Dominik Samosiuk                   242
3.    Sebastian Grela/ Wojciech Jaremek             211

Wejdź na oficjalną stronę Coval Pucharu Polski Off-Road Pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Śmiertelny wypadek na Baja Carpathia

KJS | Zespół Moto.pl zdobywa doświadczenie!

Małysz dostał Pajero Dakar

Więcej o: