Rajd Argentyny | 70 zwycięstwo Loeba

Sebastien Loeb i Daniel Elena, liderzy rajdu od piątkowego południa, zwyciężyli w Ameryce Południowej po raz siódmy z rzędu. Było to 70 zwycięstwo tej załogi w rajdach rangi Mistrzostw Świata

Drugie miejsce zajęli Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen ( +15.2). Ten idealny wynik przekłada się na maksymalne zdobycze punktowe zarówno kierowców, jak i całego zespołu Citroën Total World Rally Team w klasyfikacji bieżącego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata.

Po dwóch dniach rywalizacji na długich trasach, program trzeciego etapu w rajdach WRC zazwyczaj bywa znacznie krótszy. W Argentynie jest inaczej i ostatni dzień wcale nie oznacza ulgi. Już o 8 rano zawodnicy wystartowali na trasę Matadero / Ambul, najdłuższego odcinka specjalnego w rajdach WRC od wielu lat.

Pokonywany w niecałe 40 minut, liczył on aż 65,74 km, ale załogom Citroën Total World Rally Team, jadącym samochodami Citroën DS3 WRC na oponach Michelin Latitude Cross o miękkiej mieszance, nie sprawił on szczególnych trudności. Przedpołudniową pętlę uzupełniały dwa wielkie klasyki rundy południowoamerykańskiej: Mina Clavero / Giulio Cesare oraz El Condor / Copina. Mikko Hirvonen, nieznacznie szybszy od Sébastien Loeba, na mecie OS15 zmniejszył różnicę dzielącą go od lidera do 0,2 s.


To niczego nie zmieni  - zapewniał Mikko Hirvonen po powrocie do parku serwisowego w Villa Carlos Paz.- Nie starałem się celowo wyprzedzić Sébastiena; po prostu inaczej podeszliśmy do kwestii oszczędzania opon i to ten czynnik wyjaśnia różnicę czasową pomiędzy nami. Teraz skupiam się na uzyskaniu jak najlepszego wyniku w Power Stage, to znaczy zamierzam do tego czasu naprawdę oszczędzać opony, aby móc pojechać jak najszybciej na ostatnich 4 km przed metą rajdu.


Na miejscu trzecim sklasyfikowano Madsa Ostberga i Jonasa Anderssona  (+3:10.4).

Klasyfikacja Rajdu Argentyny

1    S. LOEB    CITROËN DS 3 WRC     5:34:38.8
2    M. HIRVONEN    CITROËN DS 3 WRC     +15.2
3    M. ?STBERG    FORD Fiesta RS WRC     +3:10.4
4    M. PROKOP        FORD Fiesta RS WRC +9:45.3
5    T. NEUVILLE    CITROËN DS 3 WRC    +11:17.6
6    P. SOLBERG        FORD Fiesta RS WRC     +12:02.2
7    S. OGIER        SKODA Fabia S 2000 +12:25.3
8    E. NOVIKOV        FORD Fiesta RS WRC     +21:10.2
9    N. AL-ATTIYAH    CITROËN DS 3 WRC     +28:22.6
10   O. TÄNAK    FORD Fiesta RS WRC     +37:19.5

 

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Argentyny | Kościuszko nie jedzie

Rajd Argentyny | Kościuszko 2. po pierwszym dniu

Rajd Świdnicki Krause | Zdecydowany triumf Kajetana

Więcej o: