Rajd Meksyku | Podwójna wygrana Loeba i Hirvonena

Tegoroczna edycja Rajdu Meksyku trzymała w napięciu do samej mety. Sébastien Loeb i Daniel Elena utrzymali wypracowaną wcześniej przewagę i odnieśli 69. zwycięstwo w swojej karierze w rajdach klasy WRC. Zespół Citroën Total World Rally Team zaliczył podwójną wygraną - do tego doskonałego wyniku przyczyniła się druga fabryczna załoga, Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen, zajmując drugie miejsce

W tej sytuacji Loeb i Hirvonen zachowują czołowe pozycje w klasyfikacji kierowców bieżącego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata, a Citroën umacnia się na prowadzeniu w klasyfikacji producentów.

Ostatni etap Rajdu Meksyku, choć krótszy od dwóch poprzednich, aż do ostatnich metrów toczył się pod znakiem zaciętej rywalizacji. Po czwartym i ostatnim przejeździe superoesu Autodrome de León zawodnicy ruszyli na trasę najdłuższego oesu rajdu, liczącego 54,30 km Guanajuatito.

Sébastien Loeb i Mikko Hirvonen po wcześniejszym zyskaniu wystarczającej przewagi nie walczyli w nim o najlepszy czas, woląc oszczędzać opony na czekający ich później, dodatkowo punktowany Power Stage.

Liczne wypadki ich konkurentów na tym wyjątkowo długim oesie potwierdziły słuszność strategii kierowców Citroëna.

Na Derramadero, przedostatnim oesie rajdu, Loeb jeszcze powiększył swoją przewagę, notując najlepszy czas ex aequo z innym zawodnikiem, natomiast na Power Stage ośmiokrotny Mistrz Świata był drugi, dodając 2 punkty do sumy swojej punktacji za zwycięstwo w całym rajdzie.

Sébastien Loeb:

To był naprawdę idealny weekend. Wiem, jak bardzo zależało Danielowi na naszym 69 wspólnym zwycięstwie. Rajd był bardzo trudny, a ja przez cały czas musiałem walczyć, aby obronić wygraną przed Mikko. Po zbudowaniu sporej przewagi mogłem pozwolić sobie na jej ostrożniejszą jazdę, ale aż do mety nie było mowy o żadnym rozluźnieniu. Trzeba pamiętać, że zawsze dochodzi czynnik losowy: można przebić oponę i w jednej chwili wszystko stracić. Początek bieżącego sezonu upłynął zgodnie z naszą tradycją: wygrana w Monte Carlo, przeciętny wynik w Szwecji, a po nim wygrana w Meksyku. Chciałbym, aby kolejne rajdy tego sezonu były dla nas równie pomyślne.

 

Mikko Hirvonen:

Odniesione tutaj podwójne zwycięstwo jest znakomitym rezultatem dla naszego zespołu. Sébastien był szybszy, pokonał mnie po zaciętej i długiej walce. Chwilami czułem, że mam w niej szansę na zwycięstwo, ale skończyło się na drugim miejscu. Czuję też, że podczas tych trzech dni jazdy zrobiłem postępy. Coraz lepiej dostosowuję swój styl jazdy do specyfiki Citroëna DS3 WRC. Mamy za sobą udany weekend, być może zapowiedź niezwykle emocjonującej pozostałej części sezonu.


Następna runda w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2012 odbędzie się w dniach 30 marca - 1 kwietnia w Portugalii.

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa na mecie Rajdu Szwecji

1 Loeb / Elena Citroën      DS3 WRC 4h15:32,7
2 Hirvonen / Lehtinen       Citroën DS3 WRC +42,4
3 Solberg / Patterson        Ford Fiesta RS WRC +2:11,4
4 ?stberg / Andersson      Ford Fiesta RS WRC +4:51,5
5 Tänak / Sikk Ford            Fiesta RS WRC +5:02,6
6 Al-Attiyah / Bernacchini  Citroën DS3 WRC +6:41,4
7 Ara jo / Ramalho            Mini JCW WRC +12:46,9
8 Ogier / Ingrassia            Skoda Fabia S2000 +14:57,8
9 Block / Gelsomino           Ford Fiesta RS WRC +22:26,8
10 Trivino / Haro                Ford Fiesta RS WRC +23:30,7
13 Neuville / Gilsoul           Citroën DS3 WRC +30:08,3

 

 

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Meksyku | Kościuszko dalej liderem PWRC

Rajd Meksyku | Kościuszko wraca do walki po defekcie zawieszenia

Ruta celuje w Dakar?

Więcej o: