Rajd Francji | Ogier triumfuje, Citroën wygrywa na punkty

W trzecim, niedzielnym etapie Rajdu Francji Sébastien Ogier i Julien Ingrassia popisali się bezbłędną jazdą i zapewnili zespołowi Citroën Total World Rally Team już dziewiąty sukces na jedenaście rozegranych rajdów bieżącego sezonu. Dzięki tej wygranej zespół zachowuje przewagę w klasyfikacji producentów Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.

W porównaniu do dwóch długich etapów pokonanych w piątek i sobotę, trzeci dzień Rajdu Francji przypominał finałowy sprint do mety. Zawodnicy wyjechali z parc fermé w Strasburgu o godz. 6:20, mając przed sobą dwie pętle po trzy odcinki specjalne i tylko jeden serwis w połowie trasy, liczącej w sumie 40 km jazdy na czas.

Zadanie lidera czyli utrzymanie pierwszej pozycji mogło się wydawać łatwe, ale Sébastien Ogier wiedział, że mając niecałe 10 s. przewagi nad Danim Sordo, nie może do samej mety pozwolić sobie na rozluźnienie ani nawet najmniejszy błąd.

Pierwszy odcinek specjalny dnia, OS18 wytyczony na terenie żwirowni Bischwiller, stanowił dla kierowców szczególną trudność, gdyż pierwsza część trasy przebiegała po nawierzchni szutrowej. Na dystansie 5,52 km tego odcinka Sébastien Ogier stracił do Daniego Sordo 3 sekundy.

Sébastien Ogier:

Podczas serwisu długo wahaliśmy się co do wyboru odpowiednich opon na ten oes. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na gumy o twardej mieszance. Wiedzieliśmy, że stracę czas na oesie Bischwiller, ale ten wybór lepiej nadawał się na nagrzane od letniej pogody asfalty w dalszej części trasy


Dzięki tej decyzji kierowca DS3 WRC na kolejnych odcinkach specjalnych dotrzymywał tempa swoim rywalom. Sébastien Ogier umiejętnie zachowywał niewielką przewagę czasową nad Danim Sordo, a na OS22 Vignobles de Cleebourg zaliczył najlepszy czas, ex aequo z Peterem Solbergiem.

Rajd zakończył się dodatkowo punktowanym odcinkiem Power Stage, rozegranym na ulicach miasteczka Haguenau. Kierowca Citroën Total World Rally Team zanotował na nim trzeci czas, zyskując w ten sposób 1 pkt oprócz 25 za zwycięstwo w całym rajdzie.

Nasz wybór twardych opon nie okazał się tak korzystny, jak oczekiwałem, bo rywale czekali dość długo podczas przedstartowej komasacji, więc nie musieli wyruszać na trasę na przegrzanych gumach. Ja z kolei wystartowałem na oponach zupełnie zimnych i nie byłem w stanie zaliczyć lepszego czasu -mówił kierowca Citroën Total World Rally Team.


Sébastien Ogier, wzbogacony po Rajdzie Francji o 26 pkt, umacnia swoją pozycję w czołówce kierowców mającej szanse na tytuł Rajdowego Mistrza Świata.  

Sébastien Ogier:

To był dla naszej załogi bardzo długi rajd, bo czułem, że to na nas spoczywa cała odpowiedzialność za wyniki  naszego zespołu. Jestem szczęśliwy, że stoję już za metą i mogę się rozluźnić. Naturalnie, to zwycięstwo ma dla mnie także wymiar osobisty. Pięć wygranych rajdów w jednym sezonie to już teraz piękny rezultat. Mam mocną pozycję do walki o tytuł mistrzowski; lidera i jego dwóch rywali, z których jednym jestem ja, dzielą tylko trzy punkty. W dwóch ostatnich rundach sezonu jeszcze wszystko jest możliwe; wszystko może się wydarzyć. Pragnę podziękować członkom mojego zespołu, od których po raz kolejny otrzymałem perfekcyjnie przygotowany samochód. Gratuluję również Daniemu Sordo - przez cały weekend jechał znakomicie i było mi bardzo trudno wypracować nad nim choćby skromną przewagę.

W klasyfikacji kierowców sytuacja staje się coraz bardziej napięta: trzech czołowych kierowców - Sébastiena Loeba, Mikko Hirvonena i Sébastiena Ogiera dzieli różnica tylko trzech punktów

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa na mecie Rajdu Francji:

1.     S. Ogier / J. Ingrassia Citroën          DS3 WRC                         3h06:20,4
2.     D. Sordo / C. del Barrio                    Mini JCW                           +63
3.     P. Solberg / C. Patterson Citroën     DS3 WRC                          +1:23,7
4.     M. Hirvonen / J. Lehtinen                  Ford Fiesta RS WRC         +3:26,6
5.     J.-M. Latvala / M. Antilla                    Ford Fiesta RS WRC         +3:30,3
6.     D. Kuipers / F. Miclotte                     Ford Fiesta RS WRC         +6:42,0
7.     H. Solberg / I. Minor                         Ford Fiesta RS WRC         +7:08,2
8.     M. Ostberg / J. Andersson               Ford Fiesta RS WRC         +7:58,3
9.     K. Block / A. Gelsomino                    Ford Fiesta RS WRC         +8:25,5
10.     P. Campana / S. de Castelli           Mini JCW                          +8:38,6

Klasyfikacja Kierowców  po 11. rundzie


1.  Sébastien Loeb    196
2.  Mikko Hirvonen      193
3.  Sébastien Ogier    193
4.  Jari-Matti Latvala   129
5.  Petter Solberg       125
6.  Mads Östberg         60
7.  Matthew Wilson      52
8.  Dani Sordo              43
9.  Henning Solberg     38
10.Kimi Räikkönen       34

 

źródło: Citroën

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

GSMP | Mikołajczyk najszybszy w Siennej

Rajd Francji | Sordo pierwszy raz liderem

Rajd Polski | Wyniki pod znakiem zapytania