Rajd Polski | Najszybsi z Europy będą w Mikołajkach

Zapowiada się polsko-włoski pojedynek o zwycięstwo w tegorocznym 68. Rajdzie Polski. Na liście zgłoszeń do rajdu widnieje 49 załóg, w tym 9, które walczą o punkty w mistrzostwach Europy. Do Mikołajek przyjeżdża czołówka klasyfikacji ERC. Pojawią się m.in. Luca Rossetti, Luca Betti,  Antonin Tlustak, Maciej Oleksowicz. Nie zabraknie też rodzimych gwiazd m.in. Krzysztofa Hołowczyca i Michała Kościuszko. Zawody startują w piątek, 23 września

Już w piątek, 23 września start 68. Rajdu Polski, największej w naszym kraju imprezy w sportach motorowych. W tym roku rajdowy klasyk jest 9.  rundą Mistrzostw Europy i 6. odsłoną Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Rywalizacja w Rajdzie Polski od 2005 roku przebiega po szutrowych odcinkach specjalnych w krainie ponad 3 tysięcy jezior. Tym razem, w ciągu prawie trzech dni, zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości ponad 803 kilometrów, w tym 13 odcinków liczących 230 km. Nie zabraknie wśród nich znanych oesów takich jak min. Ławki, Jagodne, Kruklanki czy Miłki oraz dwukrotnie przejeżdżanej, bardzo widowiskowej próby na torze w Mikołajkach.

Z jedynką Rossetti

Pierwszy numer startowy podobnie jak przed rokiem otrzymał dwukrotny (2008, 2010) mistrz Europy, Włoch Luca Rossetti (Abarth Grande Punto S2000), który po Rajdzie Principe de Asturias stracił jednak pozycję lidera w tegorocznej edycji championatu. Po zdobyciu maksymalnej liczby punktów w Hiszpanii na czele klasyfikacji ERC znajduje się Luca Betti (Peugeot 207 S2000), którego również zobaczymy na starcie w Mikołajkach.

Start na mazurskich szutrach zapowiedzieli między innymi: Antonin Tlustak (Skoda Fabia S2000) z Czech, Włoch Giovanni Vergnano (Fiat Grande Punto JTD), Todor Slavov (Renault Clio R3) z Bułgarii oraz damski duet ze Szwecji Ramona Karlsson i Miriam Walfridsson (Mitsubishi Lancer Evo X).

Na zagranicznych rywali czeka cała polska czołówka z Kajetanem Kajetanowiczem (Subaru Impreza TMR), Michałem Sołowowem (Ford Fiesta S2000), Michałem Bębenkiem (Mitsubishi Lancer Evo X RS), a także Michałem Kościuszką (Mitsubishi Lancer Evo X) startującym na co dzień tylko w mistrzostwach świata.

Z wizytą też Hołek i Kościuszko

Do grona pretendentów do zwycięstwa aspiruje zawsze bardzo groźny na szutrach Krzysztof Hołowczyc (Subaru Impreza). Hołek już trzykrotnie triumfował w Rajdzie Polski (1996, 1998, 2005), a przed czterema laty tylko uszkodzone koło na ostatnim oesie pozbawiło go czwartej wygranej i wyrównania rekordu Sobiesława Zasady, który w polskim klasyku zwyciężał czterokrotnie (1964, 1967,1969, 1971).

O trzecie zwycięstwo w rajdzie będzie z kolei walczył Leszek Kuzaj (Mitsubishi Lancer Evo X), który poprzednio zwyciężał w Rajdzie Polski w latach 2001 i 2006.


Zobacz listę zgłoszeń 68. Rajdu Polski

Iwona Petryla

ZOBACZ TAKŻE:

Rajd Australii | Ford o swoim podwójnym zwycięstwie

Baja Poland | Hołowczyc pomógł i wygrał!

Rajd Australii | Kościuszko ostatecznie drugi w PWRC

Rajd Asturii | Ruta na podium ERC