-
Ciekawostki Moto.pl: Saga sportowych VW cz. 1 - Karmann Ghia
Na temat historii powstania "samochodu dla ludu" pisaliśmy już wielokrotnie. Dzisiaj przypomnimy jak powstał mit "samochodu dla ludu o sportowym stylu coupé".
-
Ciekawostki Moto.pl: Peugeot, czyli młotki, piły, pługi i młynki. Aha samochody jeszcze
Francuski koncern, którego nazwa znana jest obecnie prawie na całym świecie, swoją działalność rozpoczął w roku 1810. Wówczas to w miejscowości Sous-Cratet, bracia Jean-Pierre i Jean-Frederic Peugeot wykupili stary młyn.
-
Ciekawostki Moto.pl: Ford T był czarny... to bzdura, czyli lakiernicze szaleństwo
Podobno Henry Ford stwierdził, że model T można kupić w dowolnym kolorze, pod warunkiem, iż będzie to kolor czarny. Jest to półprawda, czy idąc za twierdzeniem księdza prof. Tischnera "Gów.... Prawda"
-
Wakacje marzeń, czyli cudowne lata XX wieku w muzeum Sinsheim - Speyer
Gdy w wakacje będziecie jechali w Niemczech autostradą nr 6 w okolicach miejscowości Heilbronn, warto zjechać do miasteczka Sinsheim. Usytuowano tam bowiem muzeum techniki, w którym zgromadzono fantastyczne eksponaty z różnych okresów motoryzacji i lotnictwa. Jest tam jedna z najwspanialszych ekspozycji w Europie. Wstęp to 19 Euro, a wrażenia bezcenne...
-
Wakacje z autem elektrycznym i przyczepą kempingową - żart, porażka, czy przyszłość?
Ruszyć z przyczepą kempingową w góry lub nad morze i oderwać się od problemów całego świata. Pojawia się coraz więcej modeli elektrycznych, które mogą ciągnąć przyczepy o masie od 1500 do 1600 kilogramów. Czy one też mogą ciągnąć przyczepę kempingową? Koledzy z ADAC odbyli test elektryczną KIA EV6 z przyczepą kempingową na trasie prawie 1300 km i...
-
Ciekawostki Moto.pl: Citroen 2CV - brzydka kaczucha, która podbiła serca kierowców
Wiele krajów ma swój model, który "zmotoryzował społeczeństwo". Najbardziej znanym jest oczywiście VW Garbus, gdyż nie tylko zmotoryzował Niemcy, ale też zaszczepił ziarno motoryzacji na całym świecie. W innych krajach też są jednak takie kamienie milowe motoryzacji. We Włoszech to oczywiście Fiat 500, a we Francji Citroen 2CV. Oto historia pojazdu znanego choćby z filmów "Żandarm...", którym jeździła szalona zakonnica.
-
Przyczepy namiotowe. Czy znasz ten sprytny patent?
Pierwszy raz z przyczepą namiotową miałem styczność w roku 1991 lub 1992. Były to czasy, gdy złożone, przewożone namioty były ciężkimi workami o wysokości ok 100-120 cm, a ich rozbijanie trwało kilkadziesiąt minut. Gdy kolega przyjechał przyczepką z rozkładanym na niej namiotem, wszystkim zapachniało zachodnim światem (chociaż przyczepa była made in USSR). Wprawdzie były problemy z zainstalowaniem urządzenia, ale po rozłożeniu, byliśmy wówczas królami kempingu. A jak jest obecnie?
-
Wakacyjne problemy, czyli stłuczka daleko od domu. Objaśniamy triki ubezpieczycieli
Wakacje to czas beztroski, oderwania od życia codziennego i wszechobecna laba. Niestety zdarza się, że ten sielankowy czas zniszczy nam stłuczka i unieruchomione auto. Co warto wiedzieć w takim przypadku?
-
VW GARBUS - kto go stworzył? Hitler? Porsche? A może to kradzież pomysłu?
Kilkadziesiąt lat temu Volkswagen stworzył jeden z najpopularniejszych samochodów w historii. Ludzie pokochali go i nazywali to małe autko tak, jak ono wyglądało: Garbus, Käfer, Beetle, Vocho, Coccinelle, Fusa, albo Maggiolino. Jednakże za tym samochodem ciągnie się pasmo niejasności. Czy była to kradzież pomysłu
-
Masz opony całoroczne? Możesz mieć problem na Południu Europy
Opony całoroczne pozwalają zaoszczędzić pieniądze na zakup dwóch kompletów; zima, lato. Zapominamy też o umawianiu się na wymianę opon, kosztach usługi i problemach z przechowywaniem opon. Jednakże nie są one ideałem. Jadąc na wakacje do Chorwacji, Włoch, Francji, czy Hiszpanii uważaj...
-
Ciekawostki Moto.pl. Aerodynamika. Co wymusiło zmiany i jak poprawić Cx w swoim aucie
Historia aerodynamiki rozpoczęła się w roku 1921, podczas wystawy samochodowej w Berlinie. Wtedy to inżynier Edmund Rumpler zaprezentował swój pojazd wyglądający jak łódka na kołach. Ten awangardowy pojazd, nazwany "tropfenwagen" (niem. Tropfen - kropla), w roku 1979 przebadano w tunelu aerodynamicznym i... wynik Cx=0,28 był zaskoczeniem.
-
Ciekawostki Moto.pl: Kto emituje dwutlenek węgla? Każdy
Emisja CO2 w roku 2021, w porównaniu do roku 2020, wzrosła o 2 mld ton. To największy notowany roczny wzrost wyrażany w absolutnych wartościach.
-
Wakacyjny kierowca, czyli niedzielny kierowca na dłuższym dystansie
Czas wakacji to miesiące, gdy wiele osób pokonuje samochodem dystans jaki zazwyczaj przejeżdża w ciągu kilkunastu dni. Można zatem przyjąć, że jest to odpowiednik "niedzielnego kierowcy", tylko na dłuższym dystansie. Podobieństwem bowiem w obu przypadkach jest zachowanie na drodze.
-
Milion samochodów elektrycznych w Polsce to byłaby katastrofa [Felieton]
Po polskich drogach w 2025 r. będzie jeździć milion samochodów elektrycznych. Tak zapowiadał w roku 2016 premier Mateusz Morawiecki. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te buńczuczne zapowiedzi. Na szczęście... Oto parę słów o faktycznej eksploatacji modeli elektrycznych i o "Narodowej gotowości na elektryki".
-
Ciekawostki Moto.pl. Motoryzacja SF oczami konstruktorów lat 90-tych XX wieku
Zapewne każdy słyszał (uczestniczył) w projekcie "opisz jak widzisz przyszłość". Gdy realizowano go w latach 80 tych i 90-tych XX wieku, opisując jaka będzie motoryzacja za trzydzieści/pięćdziesiąt lat, większość pytanych dawało upust swej fantazji, przewidując latające samochody i urządzenia poruszające się autonomicznie bez udziału kierowcy.
-
Kupujemy przyczepę lub kampera. Na co zwrócić uwagę. Wyjaśniamy krok po kroku
Ostatnie lata to dość burzliwy czas, który zmienił wakacyjne zwyczaje wielu Polaków i Europejczyków. Znacznie więcej osób niż dotychczas świadomie zrezygnowało z dużych hoteli i gwaru turystycznych miast. Szukając spokoju, niezależności i zupełnie nowych doświadczeń wakacyjnych, wybrali oni kampery i przyczepy kempingowe. Ponieważ większość osób poszukuje wersji używanych, przygotowaliśmy poradnik dotyczący jak wybrać model, aby spełnił nasze oczekiwania.
-
Ciekawostki Moto.pl: Nieoczekiwana promocja motoryzacji, czyli Taxi de la Marne
Wierząc, że samochody zastąpią dorożki nie tylko w transporcie prywatnym, ale także w publicznym Louis Renault skonstruował swoją pierwszą taksówkę już w roku 1905. Model ten przypominał konną dorożkę w której zapomniano zaprząc konie: tył miał kształt zabudowanej bryczki (karety?), przed którą na specjalnym siedzeniu siedział kierujący
-
Sobiesław Zasada w lipcu jedzie maluchem do Turynu
Od 9 do 16 lipca grupa miłośników fiata 126 p - 126Hooligans organizuje wyprawę Maluchami z Bielska-Białej do Turynu. Wyprawa jest związana rocznicą 50-lecia rozpoczęcia produkcji tego pojazdu we Włoszech. W grupie będzie jechała załoga z Rajdu Monte Carlo 1975 - Zasada/Bielak.
-
Przegub homokinetyczny - do czego służy, jak eksploatować, jak sprawdzić?
Są elementy w samochodzie, o których wielu kierowców nie słyszało, gdyż są konstruowane w sposób umożliwiający bezawaryjne użytkowanie przez cały czas technicznego życia samochodu. W praktyce jednak dokładność wykonania poszczególnych elementów sprawia, że nawet najmniejsze odstępstwa od założonych warunków współpracy części, zaowocuje uszkodzeniem tych elementów. Zwłaszcza gdy kierowca swoją złą jazdą przyczyni się do tego. Typowym przykładem tej sytuacji jest przegub homokinetyczny. O czym warto pamiętać podczas eksploatacji?
-
Ciekawostki Moto.pl: szpitalna dokładność Audi, czyli nadwozie badane z dokładnością włosa
W Polsce o szczególnej dokładności mówimy "dzielić włos na czworo". Jednak Niemcy dzielą włos na sto części. Co więcej, z taką dokładnością sprawdzają Audi...