-
Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy. "Sam kształt to nie wszystko". Chińskie podróbki to...
Na każdej stacji benzynowej ustawione są obrotowe kolumienki na których umieszczono wiele różnorodnych okularów. Często widzimy przymierzających je ludzi i oceniających w lustrze swe odbicie. Niestety sam kształt okularów to nie wszystko.
-
Filtr powietrza. Ważniejszy, niż może ci się wydawać. Poprawi dynamikę i spalanie
Filtr powietrza to element, który wymaga okresowej wymiany. Ważne też, że jego trwałość nie zależy od ilości przejechanych kilometrów, ale warunków w jakich eksploatujemy auto. Zaniedbanie obowiązku wymiany filtra może skończyć się pogorszeniem walorów dynamicznych pojazdu, zwiększeniem zużycia paliwa, a w najgorszym przypadku uszkodzeniem silnika. Warto więc kontrolować stan filtra i nie oszczędzać na wymianie tego elementu. Zwłaszcza, gdy mamy w planach wyjazd wakacyjny.
-
Dlaczego akumulator w lecie "nie zakręci"? Nie potrzeba mrozu, żeby były problemy
Akumulator to część, o której zazwyczaj przypominamy sobie w zimie, gdy wskutek mrozów gwałtownie spada pojemność baterii. Wsiadamy wtedy do samochodu, przekręcamy kluczyk w stacyjce i... z niepokojem słyszymy rzężenie rozrusznika. Z drżeniem serca zastanawiamy się też, czy ruszymy z miejsca i nie spóźnimy się do pracy. Taka sytuacja jest też prawdopodobna w lecie i to w najmniej oczekiwanym momencie.
-
Audi, czyli po prostu słuchaj. Twórca musiał przetłumaczyć swoje nazwisko na łacinę
Powstanie firmy zawdzięczamy osobie Augusta Horcha. W latach 1888-1891 studiował on na Politechnice w Mitteweida. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera zgłosił się do Karla Benza i pracował przez dwa lata na stanowisku asystenta kierownika w zakładzie silników.
-
Powietrzna hybryda Hybrid Air. Całkiem świeży pomysł Francuzów z PSA
Jak mówimy Hybryda myślimy Toyota, jak mówimy Toyota myślimy Hybryda. Jednakże nie jest to jedyna firma realizująca koncepcję tego układu napędowego. W poprzedniej generacji Peugeot 3008 był fantastyczny układ HYbrid4, z silnikiem diesla. Firma prowadziła też prace nad hybrydą powietrzną.
-
Aeroakustyka: mniejszy hałas to wyższy komfort. Dlatego nie czujemy grozy
Czy zdajecie sobie sprawę, że szum huraganu wiejącego z prędkością 120 km/h i obawy ludzi patrzących na te spustoszenia, to dla kierowcy norma? Przecież jazda samochodem z prędkością 120 km/h to to samo. Zatem dlaczego nie czujemy grozy
-
Quattro to nie są tanie perfumy. Historia słynnego napędu Audi
System quattro był wynikiem zmiany sposobu myślenia, jaka dokonała się w koncernie Audi w połowie lat siedemdziesiątych. Wszystko zaczęło się od powołania, w roku 1975, Ferdinanda Piecha na stanowisko Członka Zarządu.
-
Abarth, czyli kolec Skorpiona. Na wskroś włoska marka założona przez... Austriaka
Abarth to firma która ma włoski temperament południowca. To firma która rozpala zmysły każdego motomaniaka. To firma... założona przez Austriaka.
-
Volvo prawie sto lat toczy się do sukcesu. Teraz jest znaczącym producentm
14 kwietnia 1927 bramy fabryki w Goteborgu opuścił pierwszy pojazd ze znakiem Volvo. Tak zaczęła się historia firmy Volvo i toczy się (dosłownie, bo Volvo znaczy po łacinie "toczę się") z sukcesami do dnia dzisiejszego
-
Tajemnice ekologii ciężarówek. Actros spędził w tunelu aerodynamicznym 2600 godzin
Zazwyczaj piszemy o pracach jakie działy samochodów osobowych prowadzą celem minimalizacji zużycia paliwa. Mało kto wie, że podobne prace są także w działach samochodów ciężarowych.
-
Produkty Opla kiedyś wyglądały zupełnie inaczej. Zaczynał od... maszyny do szycia
Koniec dziewiętnastego stulecia to okres kiedy nowości techniczne pojawiały się częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczył mały warsztat, dobre chęci, zapał, odrobina szczęścia i już wdrażano w życie nowe patenty. Tak było również w przypadku Opla, który naprawiał... maszyny do szycia.
-
Samochód, którym kieruje... kto chce. Francuzi zaskoczyli wszystkich
W roku 2001 Citroën zaprezentował samochód koncepcyjny C-Crosser. Był to klasyczny concept car, czyli pojazd będący prawdziwym laboratorium przyszłości. Oznacza to, że w jednym modelu zawarto wiele rozwiązań stylistycznych i technicznych, nad którymi wówczas pracowano
-
Jak powstaje projekt samochodu? Wszystko zaczyna się od wykresów od analityków
Czy zastanawialiście się co sprawia, że wprowadzane są nowe, często awangardowe modele samochodów. Czy jest to tylko wizja projektanta? A może dyskusja Rady Nadzorczej? Przeczytaj, jaka jest prawda.
-
Pasy bezpieczeństwa, czyli katapultowanie kierowcy. Tego prawie na pewno nie wiesz
Pas bezpieczeństwa to najprostszy i najbardziej niezawodny element chroniący kierowcę i pasażerów. Powstał zaś dzięki temu, że... piloci lotnictwa wojskowego katapultowali się z samolotu. Nie wierzysz?
-
Ciekawostki Moto.pl: Saga sportowych VW cz. 4. Scirocco III. Walczył do 2017 r.
Volkswagen dbał o sportowy styl od początków firmy. W czasach gdy rynek podbijał VW Garbus, na jego bazie stworzono model Karmann Ghia, którego sylwetka fascynuje zresztą do dzisiaj. Gdy nastała era Golfa, wyznacznikiem sportowego stylu został (zbudowany na jego podzespołach) VW Scirocco. Potem były Scirocco II, do roku 1995 - Corrado i. od roku 1995 przerwa. Przełomem był dopiero rok 2008.
-
Spokojna wakacyjna podróż? Tylko, gdy samochód i dziecko są bez zarzutu
Pytanie Osła ze Shreka: "Daleko jeszcze?... Daleko jeszcze?.... No to, daleko jeszcze, czy nie???" to klasyka, która wywołuje uśmiech na każdej twarzy. No chyba, że słyszymy to z tylnego siedzenia samochodu, podczas podróży na wczasy. Jak tego uniknąć rozmawialiśmy z psychologiem dziecięcym i psychologiem transport
-
Ciekawostki Moto.pl: Saga sportowych VW cz. 3. Corrado. Znowu klapa?
Prace nad nowym projektem samochodu sportowego, rozpoczęto w koncernie VW już w maju 1981. Przypominam zaś, że w marcu 1981 zaprezentowano Scirocco II. Zatem chęć kontynuacji idei samochodu sportowego i wprowadzenie Scirocco III była ogromna.
-
Ciekawostki Moto.pl. BMW prawie wykupione przez Mercedesa. Markę uratował jeden model
BMW to obecnie potentat w dziedzinie prestiżowych samochodów o walorach sportowych. Czy jednak masz świadomość, że niewiele brakowało, aby firma została wykupiona przez Mercedesa? Uratował ich jeden samochód...
-
Ciekawostki Moto.pl. Saga sportowych VW cz. 2 - Scirocco. Wielki sukces, a potem...
W świecie rozwijającym się po wojennej zawierusze, nie było miejsca na samochody, które byłyby drogimi zabawkami. Pomimo złej koniunktury, Volkswagen, a w zasadzie zakłady Karmann, wyprodukowały w tym okresie prawie 500 000 sportowych modeli Karmann-Ghia. Wprawdzie o ich "sportowych sercach" lepiej nie mówić, ale styl modelu był super sportowy. Nadeszła jednak nowa era...
-
Poprawa osiągów silnika, czyli... zniszcz go sam. Kilka słów o chipowaniu i tuningu
"Chipowanie silnika", "zwiększanie mocy", "poprawa osiągów" to tylko niektóre hasła którymi reklamują się rodzime firmy tuningowe. Faktycznie jest możliwe podniesienie mocy, ale taki zabieg może też mieć skutki ujemne. O czym warto wiedzieć?