-
Mała czarna i w drogę, czyli co warto wiedzieć o oponach. Całoroczne, używki?
Skończyły się wprawdzie czasy, kiedy opony trzeba było kupować spod lady, ale obecnie są inne problemy. Obecnie gumy można kupić w supermarketach, u wulkanizatora, na składzie opon używanych i w internecie. Ta swoboda niesie jednak za sobą problemy i możemy się niemiło rozczarować. O czym warto pamiętać
-
Ergonomia samochodu, czyli... właściwie co to jest? "Wielka laba za kółkiem"
Hasła ergonomiczne wnętrze, ergonomiczne fotele, czy ergonomiczne nastawy, to slogany bardzo często używane przez marketingowców, czy dziennikarzy. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że jest to coś fajnego, dobrego, pozytywnego. Ale co to hasło właściwie znaczy?
-
Czas sprawdzić gumki i pióra. Jesień, czyli wycieraczki i dobra szyba to podstawa
Okres jesienny to najbardziej uciążliwe miesiące dla każdego kierującego. Nie dość, że duża wilgotność i opady sprawiają, iż zaparowane szyby ograniczają widoczność, to nasz samochód cały czas jest brudny i ma zachlapane szyby. Wtedy kolosalne znaczenie mają płyn w spryskiwaczu i dobre wycieraczki. Jednakże to nie wszystko...
-
Te zasady powinien znać każdy kierowca. Eko Driving, czyli jak jechać szybko i oszczędnie
Jedna z największych bolączek wszystkich kierowców to wartość spalania znacznie przekraczająca dane z katalogu. Co zrobić, aby się zbliżyć do tych wartości? Jest to szczególnie ważne obecnie gdy ceny paliwa są wysokie jak nigdy wcześniej.
-
Europa zmienia preferencje odnośnie zasilania samochodów. Już tylko 17,4 proc diesli w 2022 r.
W drugim kwartale 2022, w UE nadal rosła sprzedaż samochodów elektrycznych i stanowiła 9,9 proc. wszystkich rejestracji samochodów osobowych. Także hybrydy plug-in stanowiły 8,7 prc. udziału w rynku, w porównaniu z 8,4 proc. w drugim kwartale 2021. Samochody napędzane benzyną i olejem napędowym odnotowały znaczne spadk.
-
Chińczycy atakują Europę i... mają ogromne szanse. Już wyprzedzają Alfę, Hondę i Subaru
"Chiny miałyby szansę mocnej pozycji w motoryzacyjnej Europie, tylko gdybyśmy wymazali dotychczasowe osiągnięcia europejskich producentów i wszyscy zaczęliby od zera" - powiedział kiedyś dyrektor Peugeot. A gdybyśmy zaczynali elektro-motoryzację? Tu jest ogromna szansa Chin...
-
Baterie elektrycznych samochodów - tykająca bomba ekologiczna. Czy aby na pewno?
Każdy Polak doskonale zna się na polityce, medycynie i motoryzacji. Nie wnikając dlaczego jest tak źle, skoro rządząca partia chwali się sukcesami, ani czy operację na otwartym sercu lepiej wykona ateista czy katolik, skupmy się jedynie na motoryzacji. Dokładnie na zbliżającej się katastrofie ekologicznej związanej z bateriami aut elektrycznych.
-
Magia Citroena. Zawieszenie, które kupował Rolls-Royce i Mercedes
Zapewne sytuację, gdy duże samochody Citroena - po uruchomieniu silnika lub po wyjściu pasażerów z wnętrza - unoszą nadwozie, widział każdy. Co więcej, po wspomnianym wyjściu pasażerów z samochodu, pojazd który naglę "urósł", za chwilę... obniża się. O co chodzi w tej magi Citroena i dlaczego docenił ją Rolls Royce?
-
Polska jest gotowa na samochody elektryczne bardziej niż Luksemburg... Czyżby?
Zapowiadano milion samochodów elektrycznych jeżdżących w Polsce w roku 2025. Przy dzisiejszej infrastrukturze byłaby to katastrofa. Sprawdziliśmy jednak jak Polska wygląda na tle innych krajów Europy
-
Filtr oleju z magnesem? To ma sens. "Dłużej, taniej i pewniej"
Twierdzenie niektórych mechaników, że filtr oleju można wymieniać co drugą zmianę oleju jest przyjmowane z ulgą przez oszczędnych (skąpych) kierowców i z przerażeniem, przez osoby mające pojęcie o technice motoryzacyjnej. Dlaczego?
-
Mocarz i elegant w jednym. Tak zaczęła się wspaniała historia AMG
Historia AMG zaczęła się, kiedy inżynierowie Mercedesa Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher, razem z pracownikiem ówczesnego działu sportu, przygotowują wyczynowy silnik do popularnego "skrzydlaka".
-
Polskie Chevrolety przed II wojną światową i w Powstaniu Warszawskim
Mało kto wie, że amerykański koncern opanował przed wojną ponad 50 proc. rynku samochodowego w Polsce. Niewielu też zdaje sobie sprawę, że pierwszy pancerny samochód w Polsce powstał na bazie Chevroleta i brał udział w Powstaniu Warszawskim
-
Gdy dentysta projektuje dach to... musi być sukces. System CC w samochodach
Dach w systemie CC, gdzie za naciśnięciem przycisku pojazd zmienia się ze sportowego coupé w otwarty model cabrio, zna chyba każdy. Ale kto z was wie, że zaprojektował go dentysta i to w dodatku w latach 30-tych XX wieku?
-
Francuzi przewidzieli przyszłość. ALTICA sprzed 15 lat to coś więcej niż koncept
Jak wielokrotnie powtarzam, samochody concept car to prawdziwe laboratorium innowacji. Z jednej strony jest to wprowadzane nowej sylwetki, z drugiej nowoczesnego wnętrza, a z trzeciej innowacje technologiczne. Nie wszystko musi trafić na rynek. Jednakże poszczególne elementy są w modelach firmy lub konkurentów. Oto Renault ALTICA z roku 2006. Czy innowacje sprzed 15 lat nie są dzisiaj standardem?
-
Chevrolet Corvette - osiem generacji sportowej legendy. Która jest najładniejsza?
Corvette to najdłużej produkowany samochód sportowy oraz najlepiej sprzedające się auto sportowe Ameryki. Jego udział w swoim segmencie rynku wynosi ponad 33%. Chevrolet Corvette to swego rodzaju poligon doświadczalny dla nowych technologii, które następnie trafiają do innych modeli koncernu GM.
-
Nieznany Citroen SM - dziecko Citroena i Maserati
O tym, że Citroen był właścicielem Maserati wiedzą tylko pasjonaci. Zaś o tym, że Maserati Quatroporte II zawdzięczamy Francuzom wie tylko mała garstka wśród tych pasjonatów...
-
Bugatti Atlantic. Tylko trzy egzemplarze warte po 40 mln dolarów
Atlantic był niczym innym jak modyfikacją Bugatti 57 (produkcja w latach 1934 -1940 wyniosła 710 licznych odmian modelowych). Jednakże nawet dzisiaj, patrząc na ten model mamy ciarki na plecach. Tym bardziej, że powstały tylko cztery modele.
-
Elektryka w samochodzie. Kiedy to się zaczęło? "Skutecznie konkurował z napędem spalinowym"
Dzisiaj widząc ogromne zainteresowanie wszystkich firm nad wprowadzeniem napędu elektrycznego, wydawać się może iż jest to najnowsze osiągnięcie techniki. Tymczasem przez pierwsze lata istnienia motoryzacji napęd elektryczny skutecznie konkurował z napędem spalinowym. Gorzej było z elektrycznymi urządzeniami poprawiającymi komfort eksploatacji...
-
Osiem kół napędzanych. Cztery skrętne. Jeździ i pływa. To musi być... nie uwierzysz
Ojcami samochodu są panowie Karl Benz i Gottlieb Daimler, którzy w roku 1886 niezależnie opatentowali swoje pojazdy. A czy wiecie kto wprowadził na rynek samochód z napędem wszystkich kół? Osobą tą był Daimler, tyle tylko Paul, syn Gottlieba.
-
SL, czyli uskrzydlony Mercedes. Trzy kroki, żeby ugruntować legendę
Swoją historię model zawdzięcza wyścigom samochodowym. W roku 1952 wyprodukowano bowiem nowoczesny samochód wyścigowy oznaczony W194 300 SL (SL- znaczyło Sportowy, Lekki), który miał po wojnie wzmocnić morale w koncernie i pokazać konkurencji siłę. Oto trzy pierwsze generacje które ugruntowały legendę SL