-
Zapłon iskrowy i samoczynny w jednym silniku, czyli... zaprzeczanie teorii
Jednostka benzynowa proces spalania rozpoczyna od przeskoku iskry, inicjującej zapalenie mieszanki paliwowej. W silniku Diesla, proces spalania jest inicjowany wtryśnięciem paliwa do, sprężonego nad tłokiem, gorącego powietrza. Są to zatem dwa różne procesy. A jednak udało się je połączyć...
-
65 lat temu ruszyła produkcja Zemsty Honeckera i Mydelniczki. Historia Trabanta
Trabant w momencie wprowadzenia do produkcji był uważany za nowoczesny mały samochód z napędem na przednie koła i... pozostał wierny tym czasom do śmierci. Żaden samochód z silnikiem dwusuwowym nie był budowany dłużej niż Trabant. Żaden też nie był produkowany jako jedna wersja tak długo.
-
Akumulator w aucie elektrycznym. Gwarancja 8 lat to... półprawda. Drobny druczek
Akumulator to najważniejszy i najdroższy element samochodu elektrycznego. Dlatego kupujący chcą wiedzieć: Jaka jest trwałość baterii? Jaką gwarancje daje producent? Czy można naprawić akumulatory? Przybliżamy część tych informacji.
-
Legendarna marka Alpine i sportowe modele z Dieppe
Nazwa Alpine jest doskonale znana wielbicielom sportów samochodowych, gdyż marka byłą jedną z legend lat 70-tych XX wieku. Dla miłośników współczesnej motoryzacji, samochody firmy są zaś prawdziwymi motoryzacyjnym cukierkami klasy Premium. Warto przypomnieć sobie historię tej firmy, tym bardziej, że w Polsce jest jej salon...
-
Czy wiesz jak narodził się VW Bulli, VW Samba, VW T1?
VW Samba to kolorowy świat, gitara i dzieci kwiaty. To wolność, karoseria ozdobiona hippisowskimi kwiatami i pacyfistycznymi symbolami. A co ma do tego obywatel monotonnej Holandii?
-
Jazda autonomiczna i obawy ludzi, czyli... historia zatacza koło
Gdy pojawiły się pierwsze samochody, były traktowane jako "moce nieczyste". Gdy zaczęła się era telefonii komórkowej, straszono nowotworem mózgu. Teraz wkroczymy w erę samochodów autonomicznych i można zaryzykować stwierdzenie "strach się bać". Czy na pewno mamy mieć obawy?
-
Car of the Year sprzed lat, czyli "Czy mnie jeszcze pamiętasz"
Konkurs Car of the Year ma wiele wspólnego z konkursami filmowymi. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku najlepszych wybiera jury. W obu przypadkach są też fantastyczne odkrycia, jak i produkty które nie spodobały się na rynku. Prześledźmy zatem, kto pamięta zdobywców trofeów sprzed lat...
-
Narodziny Fiata 126. Magiczne pudełko, które zmotoryzowało Polskę
W 1972 r. w Turynie zaprezentowano Fiata 126. Nieco później ten model zbudował mit polskiej motoryzacji, stał się symbolem powojennych czasów i ożywienia gospodarczego w Polsce. Warto przypomnieć początki małego Fiata, bo od jego premiery właśnie minęło pół wieku.
-
Epitafium dla Ursusa, który był darem dla Brata Chłopa. Zaczęło się od posagów
Po wielu latach walki o przetrwanie Ursus pożegnał się z nami definitywnie w 2022 r. Czy jeszcze wróci? Mamy taką nadzieję. Wszystkich Świętych to dobry czas, żeby przypomnieć historię przedsiębiorstwa, które od 1893 r. pisze historię polskiego przemysłu.
-
Przełom w silnikach, czyli TDI łamie stereotyp Diesla muła pociągowego
Pod koniec lat osiemdziesiątych silniki wysokoprężne były uważane wprawdzie za ekonomiczne i trwałe, lecz za całkowicie pozbawione temperamentu. Był to taki typowy muł roboczy. Aż nagle w roku 1989 Audi zaprezentowało model 100 2.5 TDI osiągający maksymalną prędkość prawie 200 km/h. To złamało ten stereotyp...
-
Jesienna szaruga kontra dobre światła, czyli widzę i jestem widoczny
Pod koniec października przesuwamy wskazówki zegarków, przez co dzień stanie się krótszy i o godzinie 17 tej jest już ciemno. Tym samym prawie zawsze będziemy jeździć po ciemku. Warto więc pamiętać o światłach naszego samochodu, gdyż ich jakość gwarantuje bezpieczeństwo i komfort.
-
Czy znasz samochód który motoryzował powojenny świat? Historia 4 CV
Przy odbudowaniu Państw zniszczonych po II wojnie, każdy dział gospodarki starał się szybko wprowadzić innowacje, aby osiągnąć poziom przedwojenny i rozpocząć dalszy rozwój. W przypadku firm samochodowych, takim kołem zamachowym było zbudowanie samochodu popularnego.
-
Ford Capri, czyli Mustang w wersji mini. Historia kultowego modelu
Gdy na przełomie lat 80-tych i 90 tych wkraczaliśmy do motoryzacyjnej cywilizacji Zachodu, Ford Capri był rarytasem. Sprowadzane wówczas do Polski auta były bowiem Kadetami, Asconami, Golfami, Sierrami itp. Nikt nie sprowadzał samochodów innych niż rodzinne. W efekcie ten fantastyczny coupé nie był sprowadzany i pozostał w cieniu innych modeli.
-
Jak eksploatować silnik, aby odpłacił nam długotrwałym przebiegiem
W modelu Audi A2 oferowanym w latach 1999-2005 wprowadzono ciekawe rozwiązanie: nieotwieraną pokrywę silnika. Dokładnie to była możliwość jej otwarcia, ale zalecane było to jedynie przez serwis. To co bowiem najbardziej interesowało kierowców, czyli uzupełnianie płynu do spryskiwacza, uzupełnienie oleju i miarka oleju. były dostępne po otwarciu maskownicy między światłami. Rozwiązanie takie jednak nie przyjęło się...
-
Renault Fuego - francuski ogień motoryzacji z lat 80-tych
Niedawno pisaliśmy o samochodach sportowych Volkswagena. Trzeba przyznać, że materiały cieszyły się sporym zainteresowaniem, a większość czytelników znała Scirocco i Corrado z naszych ulic. Dzisiaj przypomnimy francuski pojazd o charakterze sportowym - Renault Fuego. Tutaj zapewne będzie mniej osób znających ten model, a szkoda...
-
Europejskie zachęty do zakupu samochodu elektrycznego. Jak wypada Polska?
Coraz więcej koncernów decyduje się na ofertę samochodów elektrycznych. Niestety problemem z dużą sprzedażą aut jest słaba infrastruktura stacji ładowania i wysoka cena tych modeli. Pisaliśmy już jak wygląda nasycenie ładowarkami do aut elektrycznych w poszczególnych krajach Europy. Dzisiaj prześledźmy jak wyglądają w poszczególnych krajach dofinansowania do inwestycji zakupu elektryka.
-
Historia Astry i Kadetta, czyli... kompakty Opla mają prawie 90 lat
Na drogi wyjeżdża właśnie szósta generacja Opla Astra. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć historię tego typoszeregu.
-
Mercedes i jego Srebrne Strzały oraz Błękitna Strzała, a Ferrari zdradza oprawę wyścigów Formuły 1
Sport samochodowy od początku istnienia motoryzacji wpływał na rozwój technologii. To przecież wyścigi dwóch panów, Belga Camille Jenatzy i Francuza hr. de Chasseloup-Laubat, stały się przyczynkiem do przekroczenia w roku 1899 prędkości 100 km/h. Także pierwszy "pełnoprawny samochód", a nie bryczka konna z silnikiem, czyli Mercedes Simplex był zbudowany dla Emila Jellinka na Wyścigi wokół Nicei.
-
Historia Volvo - lata formowania legendy. Tak powstawał "Mit Volvo"
Pierwszą część historii zakończyliśmy w czasach gdy na drogi wyjechał P120 Amazon i wspaniały P1800. Modele te dały początek obecności Volvo na "motoryzacyjnym piedestale", ale to jednak kolejne modele stworzyły "Mit Volvo"...
-
Historia Volvo - narodziny i lata dziecięce. Na początku był Jakob
Volvo nie jest pionierem motoryzacji. Podczas gdy samochody Daimler, Benz, Renault, czy Peugeot były doskonale znane w Europie, a Ford, Oldsmobile, czy Chevrolet zmotoryzowały Amerykę, o Volvo jeszcze nikt nie marzył...