Piotr Mokwiński

Dziennikarz Moto.pl

Doświadczony i dobrze znany w branży dziennikarz motoryzacyjny. Wie prawie wszystko o samochodach używanych, dlatego to on w redakcji najczęściej przygotowuje ciekawe zestawienia z rynku wtórnego i przestrzega przed potencjalnymi pułapkami. W Moto.pl Piotr zajmuje się także poradnikami, testami oraz relacjami z pierwszych jazd najnowszymi modelami. Miłośnik motoryzacji z przełomu lat 80. i 90. oraz zapalony motocyklista.

  • Takie opony najczęściej wybierają Polacy. Sprawdziliśmy na torze Jastrząb nowy model

    Takie opony najczęściej wybierają Polacy. Sprawdziliśmy na torze Jastrząb nowy model

    Temperatury za oknem coraz wyższe, więc nie warto zwlekać z wizytą u wulkanizatora. Zimowe opony kiepsko sprawdzają się w wiosenno-letniej aurze. Nie trzymają parametrów, wydłużają drogę hamowania i szybciej ścierają bieżnik. Przy znacznych przebiegach, możemy doprowadzić je do granicy używalności. W takiej scenerii, znacznie lepiej sprawdzą się produkty całoroczne lub te przewidziane na lato. Sprawdziliśmy w wymagających warunkach bestsellerowe gumy.

  • Używany SUV w jednej z tych wersji może być kosztowną pułapką. Od VW po Mitsubishi
  • Opinie Moto.pl: Citroen C5 X 1.6 vs. Skoda Superb 2.0. Klasa średnia w dwóch smakach

    Opinie Moto.pl: Citroen C5 X 1.6 vs. Skoda Superb 2.0. Klasa średnia w dwóch smakach

    Grają w tej samej orkiestrze, ale na różnych instrumentach. Citroen wrócił do korzeni i zawieszenia, które zapewnia niesamowicie wysoki komfort. Skoda wyznaje tradycyjne wartości i poczujemy w niej smak niemieckiej maszynerii. To również dobre przykłady na to, że wcale nie potrzebujemy SUV-a, by komfortowo i dynamicznie przemierzać setki kilometrów. Do tego bez elektrycznego wsparcia i dodatkowych akumulatorów mocno obciążających konstrukcję. Sprawdzamy klasę średnią z doładowanymi silnikami benzynowymi.

  • Opinie Moto.pl: Nissan Townstar. Dekada doświadczenia i kolejny model wkracza na rynek
  • Opinie Moto.pl: Range Rover Evoque D200 vs. BMW X1 23d. Wstęp do SUV-ów premium

    Opinie Moto.pl: Range Rover Evoque D200 vs. BMW X1 23d. Wstęp do SUV-ów premium

    Klasa premium ma się dobrze jak nigdy. Podczas, gdy tańsze marki sporo straciły podczas pandemii i przez kryzys w dostawach półprzewodników, luksusowe wozy tylko wzmacniały swą pozycję na rynku. Między innymi przez klasę kompaktową. W niej na dobre zadomowił się Range Rover oraz BMW. Są dość zwinne, mają atrakcyjną stylizację i wnętrze, które zadowoli wybrednych. Nie w każdej kategorii jednak punktują. Jak się spisują w wersjach wysokoprężnych?

  • Opinie Moto.pl: Peugeot 408. Nietuzinkowość ma wpisane w DNA. Nowy segment?

    Opinie Moto.pl: Peugeot 408. Nietuzinkowość ma wpisane w DNA. Nowy segment?

    Francuzi od lat stawiają przed sobą ambitne cele. Nie boją się wyzwań i wyznaczają nowe trendy. Doceniamy ich auta za wyjątkowo komfortowe i niebanalne w swoim projekcie. Od dobrej dekady jednak budują samochody przypisane do klasycznych segmentów. Coś drgnęło w zeszłym roku, gdy światło dzienne ujrzał model 408. Tym razem sprawdziliśmy francuski wóz nie tylko w warunkach drogowych.

  • Opinie Moto.pl: Suzuki Across vs. Seat Tarraco. Wielkie, wygodne, hybrydowe, ale czy oszczędne?

    Opinie Moto.pl: Suzuki Across vs. Seat Tarraco. Wielkie, wygodne, hybrydowe, ale czy oszczędne?

    Kupujemy SUV-y, bo takie aktualnie są trendy. Przy okazji to wygodne auta zdolne zabrać na pokład 5, a nawet 7 osób. Nie boją się dziur, zapadniętych studzienek i wysokich krawężników. Jeszcze do niedawna dominowały w tych pojazdach diesle. Trzeba przyznać, że był to optymalny napęd. Teraz pałeczkę przejmują benzyniaki nierzadko wsparte układem hybrydowym. Właśnie takie warianty postanowiliśmy sprawdzić. Są niezłe, ale nie w każdych warunkach.

  • Skoda Superb III i Kia Optima IV - bastion solidności. Klasa średnia w dobrej cenie

    Skoda Superb III i Kia Optima IV - bastion solidności. Klasa średnia w dobrej cenie

    Passat sedan, Mondeo, Insignia, i40, Talisman. Te modele zniknęły bezpowrotnie. Niektóre powrócą zelektryfikowane, a inne odejdą w niebyt historii. To samo tyczy się Kii Optimy, dlatego warto jeszcze przychylnym okiem spojrzeć na czwartą generację. Jak ma się względem niezatapialnego Superba? Skoda wciąż nie powiedziała ostatniego słowa i trzyma ten wóz w katalogu. Dobrze, choć niełatwo mu konkurować z SUV-ami. To akurat dziwne, bo klasa średnia ma mnóstwo argumentów, o których trochę zapomnieliśmy.

  • Tymi autami łatwo się zauroczyć. Dają mnóstwo frajdy i kosztują 30-40 tys. zł

    Tymi autami łatwo się zauroczyć. Dają mnóstwo frajdy i kosztują 30-40 tys. zł

    Takie samochody powoli znikają z oferty większości producentów. Rynek nowych aut o podwyższonych osiągach, usztywnionym zawieszeniu i niskim poziomie praktyczności, powoli przechodzi do lamusa. Powodów jest kilka, ale do najważniejszych dochodzi niska lub ujemna rentowność. Do tego coraz bardziej radykalne normy emisji CO2 i przestawianie wajchy na elektromobilność. Tym samym, niewiele zostało czasu, by postawić w garażu wóz, który dostarczy sporo pozytywnych emocji.

  • Czerwone kontrolki w samochodzie - co znaczą? Ta najstraszniejsza ma inny kolor
  • SUV premium po latach. Kusi ceną, ale może przerazić spiralą kosztów. 'Nie dla każdego'
  • Motocykle na kategorię B. Tanie jeżdżenie czy pułapka kosztów? Trwałość i awarie

    Motocykle na kategorię B. Tanie jeżdżenie czy pułapka kosztów? Trwałość i awarie

    Nie dziwi nas, że zainteresowanie motocyklami o pojemności 125 ccm rośnie. Tym bardziej, że na zdecydowaną większość z nich wystarczy kategoria B i kilka warunków do spełnienia. To przede wszystkim posiadanie prawa jazdy od trzech lat, co uprawnia już 21-latków do zajęcia miejsca w siodle. Do tego moc ograniczono do 15 KM, a to pozwala na rozwinięcie 100-120 km/h. Kluczowy czynnik stanowi ekonomia. Jak to wygląda w praktyce?

  • Siedem najgorszych silników Diesla. Omijaj je szerokim łukiem. Wybraliśmy różne marki
  • Tani i dobry motocykl na prawo jazdy kat. B. Budżet? 10 tysięcy złotych
  • Opinie Moto.pl: Mazda MX-5. Tym autem łatwo się zauroczyć

    Opinie Moto.pl: Mazda MX-5. Tym autem łatwo się zauroczyć

    Pierwszy raz zaliczyła w 1989. Choć świat był wtedy zupełnie inny, filozofia budowania roadsterów pozostała zbliżona do dziś. MX-5 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli Mazdy. Niewielki, nastawiony na radość z jazdy i niezbyt praktyczny. Taka recepta pozwoliła sprzedać przez ponad trzy dekady około 1,1 miliona egzemplarzy. Liczba robi wrażenie, dlatego też postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się japońskiemu bestsellerowi.

  • Toyota Yaris III vs. Opel Corsa V. Nie takie małe i nie takie tanie. Sprawdzamy rynek

    Toyota Yaris III vs. Opel Corsa V. Nie takie małe i nie takie tanie. Sprawdzamy rynek

    Mimo, że SUV-y i crossovery sprzedają się niczym ciepłe bułeczki, świat nie zapomina o przedstawicielach segmentu B. W Polsce w 2023 drugie miejsce utrzymuje Yaris w pierwszym kwartale (dane Samar). Zainteresowanie Corsą jest znacznie mniejsze, choć na rynku wtórnym oba modele cechują się podobną popularnością, ale zostały skierowane dla innego klienta.

  • Używane auta sprzed 10-15 lat imponują niezawodnością. Nieoczywiste pancerniaki

    Używane auta sprzed 10-15 lat imponują niezawodnością. Nieoczywiste pancerniaki

    Jesteśmy świadkami ciekawej transformacji. Elektryfikujemy motoryzację, choć wyniki sprzedaży wcale nie wskazują na entuzjazm klientów. W Polsce to zaledwie 1,5 procenta tortu, a w Europie niespełna 15. Do tego skomplikowanie nowoczesnych samochodów nie wpływa korzystnie na ich trwałość i koszty bieżącego serwisu. Na szczęście, nie musimy za mocno sięgać pamięcią, by dostrzec światełko w tunelu.

  • Pancerne wozy z lat 90, które nie chcą się psuć. Takich samochodów już nie robią

    Pancerne wozy z lat 90, które nie chcą się psuć. Takich samochodów już nie robią

    Takiej motoryzacji już nie ma. Proste, nieskomplikowane mechanicznie i jednocześnie wciąż komfortowe wozy. Bez kilometrów wiązek elektrycznych, a jednocześnie z podstawowymi wygodami w postaci klimatyzacji, radia i szyb elektrycznych. Coś, co dzisiaj jest standardem, wtedy wymagało dopłaty w wielu modelach. Do tego resursu silników nierzadko przekraczające 600-700 tysięcy kilometrów. Lata 90., bo o nich tutaj mowa, były ciekawym bastionem klasycznej motoryzacji.

  • Wysokie zużycie paliwa? Uwaga. Awaria tych elementów ma na to duży wpływ

    Wysokie zużycie paliwa? Uwaga. Awaria tych elementów ma na to duży wpływ

    W kuluarowych rozmowach motoryzacyjnych, temat zużycia paliwa zajmuje zazwyczaj wysoką pozycję. Nic dziwnego. Wystarczy popatrzeć na ceny na najbliższej stacji. Im mniej, tym lepiej, ale nie zawsze się udaje. Tym bardziej, jeśli auto ma już kilka lat, a poszczególne podzespoły wykazują objawy eksploatacyjnego wyczerpania.

  • Diesel jeszcze nie umarł! Nasze propozycje o pojemności 1.3-1.6 litra. Warte grzechu

    Diesel jeszcze nie umarł! Nasze propozycje o pojemności 1.3-1.6 litra. Warte grzechu

    Udział wariantów wysokoprężnych w nowych autach, jeszcze kilka lat temu przekraczał 50 procent, a w niektórych segmentach dochodził do 80 proc. Teraz trend jest wyraźnie spadkowy, co wcale nie oznacza, że jego siła maleje. O jego popularności przekonamy się wertując rynek wtórny. W wielu modelach wciąż osiąga parametr dominujący. Wobec tego, postanowiliśmy przedstawić Wam najciekawsze propozycje.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.