Piotr Mokwiński

Dziennikarz Moto.pl

Doświadczony i dobrze znany w branży dziennikarz motoryzacyjny. Wie prawie wszystko o samochodach używanych, dlatego to on w redakcji najczęściej przygotowuje ciekawe zestawienia z rynku wtórnego i przestrzega przed potencjalnymi pułapkami. W Moto.pl Piotr zajmuje się także poradnikami, testami oraz relacjami z pierwszych jazd najnowszymi modelami. Miłośnik motoryzacji z przełomu lat 80. i 90. oraz zapalony motocyklista.

  • Opinie Moto.pl: DS 9 Esprit de Voyage. Sprawdzamy limitowaną wersję. Spodoba się koneserom

    Opinie Moto.pl: DS 9 Esprit de Voyage. Sprawdzamy limitowaną wersję. Spodoba się koneserom

    Francuski flagowiec już sam w sobie jest wyjątkowy. Trudno mu będzie przebić się przez niemiecką dominację w klasie premium, ale też DS 9 nie ma aspiracji, by stać się wolumenowym modelem. Na ulicy zadaje jednak szyku i wzbudza duże zainteresowanie. Ta marka jest wciąż egzotyczna, ale warto pamiętać, że bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach koncernu Stellantis. Tym samym, miłośnicy sztuki nie powinni przejść obojętnie obok specyfikacji Esprit de Voyage.

  • Szukamy SUV-a z Europy z dobrym dieslem. Budżet? 50-60 tysięcy złotych

    Szukamy SUV-a z Europy z dobrym dieslem. Budżet? 50-60 tysięcy złotych

    Wciąż mamy segmenty, w których diesel od lat gra pierwsze skrzypce. W małych samochodach ropniaki odeszły do lamusa, ale w dużych, rodzinnych SUV-ach, taki napęd cieszy się dużym powodzeniem. W związku z tym, postanowiliśmy przejrzeć ofertę rynku wtórnego i przedstawić Wam kilka rozsądnych propozycji. Nie trzeba się ich obawiać. Są wystarczająco mocne, trwałe i nierzadko łączone z układem 4x4.

  • Widzisz takie oznaczenie? Uważaj. Najgorsze silniki w popularnych autach
  • Rezerwa. Taka jazda to zły nawyk, a nie powód do żartów. Nawet remont silnika
  • Na tych autach się nie zawiedziesz. Kompaktowe wozy z Niemiec za 30-35 tysięcy zł

    Na tych autach się nie zawiedziesz. Kompaktowe wozy z Niemiec za 30-35 tysięcy zł

    Niemieckie auta należą do naszych ulubionych. Mimo, że pośród nowych to Toyota święci aktualnie triumfy, to w kategorii tych z drugiej ręki, marki zza zachodniej granicy mają się najlepiej. Sprowadzamy dziesiątki tysięcy używanych Volkswagenów, Audi, BMW i Opli. W Niemczech swe biura projektowe ma również Ford. Wobec tego, postanowiliśmy wziąć pod lupę niezwykle popularny segment.

  • Volvo S60 II vs. Lexus IS III. Niezbyt przestronne, ale ciekawe i kuszące osiągami

    Volvo S60 II vs. Lexus IS III. Niezbyt przestronne, ale ciekawe i kuszące osiągami

    Klasa średnia z metką premium przeżywa renesans. Podczas, gdy Passat, Insignia, Mondeo oraz Superb notują wyraźne spadki sprzedaży, sedany i kombi uznawane za prestiżowe i drogie, sprzedają się bardzo dobrze. Zwłaszcza, jeśli mówimy o niemieckich markach. Gorzej ma się rzecz z Volvo i Lexusem. Tutaj pierwsze skrzypce grają SUV-y. Nie zmienia to faktu, że limuzyny wciąż potrafią dać sporo frajdy i komfortu, nawet te sprzed dekady.

  • Peugeot 308 II vs. Seat Leon III. Wciąż nowoczesne kompakty. Jak się spisują po latach?

    Peugeot 308 II vs. Seat Leon III. Wciąż nowoczesne kompakty. Jak się spisują po latach?

    Sprzedaż kompaktów spadła w ostatnich latach, ale to wciąż bardzo ważny segment. To auta wszechstronne, występujące w różnych wersjach nadwoziowych i z mocnymi silnikami. Na rynku wtórnym mają się świetnie, ale nie każda odmiana okaże się dobrą inwestycją. Tym razem postanowiliśmy prześwietlić dość młode samochody. Oba zadebiutowały dekadę temu i stosunkowo niedawno doczekały się następców.

  • Skoda Roomster po 200 tys km - opinie. Sprawdzamy wersję z pancernym 1.6 MPI

    Skoda Roomster po 200 tys km - opinie. Sprawdzamy wersję z pancernym 1.6 MPI

    Roomster pojawił się w momencie, gdy kompaktowe kombivany nie cieszyły się specjalną popularnością. Poza tym, klienci woleli postawić na bardziej użytkowe Berlingo czy Caddy, niż nietypowy model w palecie producenta specjalizującego się w klasycznych przedstawicielach segmentu B i C. Z drugiej strony, to niedoceniona propozycja dla wymagających rodzin. Oferuje sporo przestrzeni i w teorii trwałą mechanikę. By lepiej poznać ten wóz, wsiedliśmy za kierownicę. Egzemplarz pochodzi z 2008 i przejechał niewiele ponad 200 tysięcy kilometrów.

  • Opinie Moto.pl: VW Amarok. Nowy oręż do walki w trudnych warunkach. Sprawdzamy Amaroka

    Opinie Moto.pl: VW Amarok. Nowy oręż do walki w trudnych warunkach. Sprawdzamy Amaroka

    To jedna z ważniejszych premier bieżącego roku u producenta z Wolfsburga. Mimo, że sprzedaż pickupów straciła na animuszu, to wciąż istotny segment. Tym bardziej, że niewiele zostało w tych autach z roboczego charakteru. Oferują dopieszczone kabiny, szereg dodatków z zakresu komfortu i bezpieczeństwa, a także mocne silniki. W tym przypadku, możemy mówić o dynamicznej maszynerii wysokoprężnej. Jak się spisuje na asfalcie i w grząskim podłożu?

  • Zapomnij o słowach instruktora. Jazda na zbyt niskich obrotach może być bardzo kosztowna
  • Błędy, które mogą doprowadzić automat do ruiny. Podpowiadamy, jak tego nie zrobić
  • Te skrzynie biegów mogą doprowadzić do rozpaczy. Lepiej się ich wystrzegać

    Te skrzynie biegów mogą doprowadzić do rozpaczy. Lepiej się ich wystrzegać

    Przyzwyczailiśmy się do faktu, że najwięcej problemów serwisowych generuje osprzęt silnika oraz pokładowa elektronika. Po latach również rdza potrafi napsuć krwi. Obecnie, ceny napraw blacharskich przyprawiają o zawrót głowy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to również skrzynie biegów okazują się skarbonkami bez dna. Nie tylko automatyczne. Niektóre manualne mechanizmy także pozostawiają sporo do życzenia. Znaleźliśmy te, do których z pewnością trzeba podchodzić z rezerwą

  • Niby włoskie i francuskie, a dobre. Sprawdzamy oferty z różnych segmentów za 50 tys. zł

    Niby włoskie i francuskie, a dobre. Sprawdzamy oferty z różnych segmentów za 50 tys. zł

    Stereotypy w motoryzacji mają się świetnie. Często przekreślamy wiele modeli z uwagi na ich nadgryzioną opinię sprzed wielu lat. Wielu producentów jednak wyciągnęło wnioski i mocno się podciągnęło jakościowo. Pomogła w tym również coraz mocniejsza konkurencja. Nie zmienia to faktu, że wieść gminna wciąż krąży po okolicy i ma niemały wpływ na utratę wartości rozmaitych samochodów

  • Te japońskie silniki benzynowe są wyjątkowo trwałe. Można na nich polegać

    Te japońskie silniki benzynowe są wyjątkowo trwałe. Można na nich polegać

    Japończycy nie mają zbyt dobrej ręki do motorów wysokoprężnych, ale w przypadku benzyniaków, w wielu przypadkach mogą być wzorem do naśladowania. Przez lata budowali swą renomę jednostkami wysokoobrotowymi, choć pozbawionymi doładowania. Mazda natomiast szczyci się technologią SkyActiv, która trafia do wszystkich obecnie oferowanych modeli. Lata eksploatacji skutecznie weryfikują jakość i dopracowanie. Na co zatem warto postawić?

  • Opinie Moto.pl: Alfa Romeo 159 2.4 JTD. Jak się sprawuje z przebiegiem ponad 200 tys. km?

    Opinie Moto.pl: Alfa Romeo 159 2.4 JTD. Jak się sprawuje z przebiegiem ponad 200 tys. km?

    Ten model Alfy miał zmienić postrzeganie marki w świecie nowoczesnej motoryzacji. Przykryć niepochlebne opinie dotyczące chociażby 156, 166 czy 147. W latach 90. bowiem, Włosi nie mieli dobrej prasy. Samochody, choć piękne i chwytające za serce, borykały się z powszechnym problemem korozji, niedopracowanej elektroniki oraz cierpiały na mechaniczne niedostatki. Wszystko zatem było w rękach 159. Jak się żyje z tym modelem po niemal dwóch dekadach? W nasze ręce trafił egzemplarz z najmocniejszym dieslem i manualną przekładnią.

  • Opinie Moto.pl: Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid. Dużo mocy, automat i efektowny wygląd

    Opinie Moto.pl: Ford Puma 1.0 EcoBoost Hybrid. Dużo mocy, automat i efektowny wygląd

    Pumę odmieniliśmy już niemal przez wszystkie przypadki. Poznaliśmy najmocniejszą specyfikację ST na torze oraz na publicznych drogach. Mierzyliśmy się też z bazowym wariantem napędzanym litrowym motorem o mocy 125 KM. Teraz przyszedł czas na kolejny wariant. Tym razem pod maską zagościł silnik znajdujący się w środku stawki, a o moment obrotowy dba dwusprzęgłowy automat. Jak taki zestaw spisuje się w codziennej eksploatacji?

  • Opinie Moto.pl: Peugeot 408 1.2 PureTech vs. Renault Arkana 1.3 EDC. Tworzą nowy segment

    Opinie Moto.pl: Peugeot 408 1.2 PureTech vs. Renault Arkana 1.3 EDC. Tworzą nowy segment

    Francuzi przecierają szlak w SUV-ach coupe dostępnych dla Kowalskiego. Wcześniej na ten krok zdecydowały się niemieckie marki premium i bardzo dobrze na tym wyszły. BMW X4 i X6, Mercedes GLC i GLE Coupe, a także Audi Q8, należą do niezwykle popularnych aut w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Pośród tańszych marek musieliśmy czekać znacznie dłużej, choć klienci są zadowoleni. Tylko w pierwszym kwartale 2023, na Starym Kontynencie Arkana trafiła do 18 500 nabywców. Jak wypada w starciu z drugą nowością znad Sekwany?

  • Audi A5 I vs BMW 3 Coupe (E92). Modne i atrakcyjne, ale czy trwałe?

    Audi A5 I vs BMW 3 Coupe (E92). Modne i atrakcyjne, ale czy trwałe?

    Wielu producentów coraz chętniej wprowadza do swoich cenników nietuzinkowe modele korzystające z rozwiązań znanych ze znacznie popularniejszych konstrukcji. Wśród nich sporym zainteresowaniem w świecie używanych maszyn cieszy się pierwsza generacja Audi A5 i BMW serii 4. Każdy z tych samochodów oferuje ogromny wybór jednostek napędowych. Niestety, tylko garstka zasługuje na większą uwagę kupującego

  • Zapomniane, a wciąż ciekawe. Tymi sedanami warto się zainteresować. 40-50 tys. zł

    Zapomniane, a wciąż ciekawe. Tymi sedanami warto się zainteresować. 40-50 tys. zł

    Lata lecą, a trendy dość szybko się zmieniają. O ile jeszcze 15-20 lat temu sedany pełniły ważną rolę w katalogach większości producentów, o tyle dziś są sukcesywnie wycofywane z oferty. Szkoda, bo to nierzadko ciekawe, funkcjonale i dobrze jeżdżące konstrukcje. Warto o nich pamiętać przymierzając się do zmiany wozu. Dysponując budżetem rzędu 40-50 tysięcy zł, mamy w czym wybierać. Wertujemy rynek wtórny w poszukiwaniu interesujących ofert

  • Opinie Moto.pl: Mercedes-Maybach S680 vs. Porsche Panamera GTS. Jak wydać mln zł?
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.