Przygotuj samochód do podróży - co przewidzieć planując wakacje 2020?

Wybierasz się na wakacje własnym samochodem? Powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym nie zaskoczy Cię żadna sytuacja na drodze. I nie mówimy tu wyłącznie o sprawnym pojeździe, ale np. ubezpieczeniu, które zagwarantuje spokojny urlop i - w razie problemów - łatwiejszą codzienność. Oto najważniejsze wskazówki dla wszystkich kierowców na wakacje 2020!

Bezpieczna podróż? Tylko ze sprawnym samochodem!

Zanim wyruszysz na wakacje, sprawdź dokładnie stan swojego pojazdu. To fundament bezpiecznej jazdy i spokojnej podróży. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju, płynu hamulcowego i do spryskiwaczy oraz chłodziwa;

 • sprawność układu klimatyzacji;

 • ciśnienie w oponach i kole zapasowym, które powinieneś zabrać ze sobą;

 • ogólny stan techniczny pojazdu – w szczególności hamulców, układu zawieszenia i kierowniczego (ocenę najlepiej zlecić specjalistom);

 • termin przeglądu i ubezpieczenia OC;

 • wyposażenie samochodu w linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i podstawowe narzędzia;

 • trasę, utrudnienia i warunki, w jakich przyjdzie Ci podróżować,

 • limity prędkości w kraju, do jakiego się wybierasz;

 • czy potrzebujesz winiety jeżeli zamierzasz korzystać z autostrad za granicą;

 • aktualność map w nawigacji.

Pamiętaj też o rozważnym pakowaniu, które nie obciąży nadmiernie samochodu oraz ubezpieczeniu turystycznym, która zapewni Ci m.in. możliwość korzystania z opieki zdrowotnej (wyłącznie podczas wyjazdów zagranicznych).

Jednak wybierając się samochodem w podróż pamiętajmy przede wszystkim  o dobrym ubezpieczeniu swojego auta w sprawdzonym towarzystwie np. Warta, dzięki któremu unikniesz kosztów związanych z awarią samochodu albo problemami zdrowotnymi.

Łatwiejsza codzienność na wakacjach, czyli wybierz odpowiednie ubezpieczenie

Nawet najlepiej przygotowane do podróży auto może odmówić posłuszeństwa i wie o tym doskonale wielu kierowców. – Wraz z całą rodziną wybrałem się nad morze, około 700 km od domu, ale w połowie drogi zapaliła się czerwona lampka od elektryki i samochód uległ awarii – mówi Pan Mikołaj z Puław – Na szczęście przed wyjazdem rozszerzyłem ochronę swojego pojazdu o Assistance, dzięki czemu otrzymałem pomoc. Pojawił się holownik, który zabrał nas do pobliskiej miejscowości, gdzie ubezpieczyciel zorganizował nocleg dla całej rodziny, a pojazd został dostarczony do warsztatu. Dzięki pomocy Warty i pokryciu kosztów holowania, nocleg po drodze okazał się nie dodatkowym wydatkiem, ale atrakcją wakacyjną.

Wybierając odpowiednią polisę, możesz liczyć między innymi na:

 • Assistance, czyli holowanie (również poza granicami Polski, a gdy dojdzie do wypadku na terenie RP nawet bez limitu kilometrów), pomoc w przypadku awarii na drodze, a nawet samochód zastępczy – wszystko to, co jest niezbędne w momencie awarii i pozwoli Ci wybrnąć z najtrudniejszej sytuacji;

 • ubezpieczenie szyb – ciekawe rozwiązanie w palecie Warty. Dzięki niemu firma ubezpieczeniowa organizuje i pokrywa koszty naprawy lub wymiany szyby, a Ty nie tracisz zniżek za bezszkodową jazdę;

 • ubezpieczenie opon w wersji assistance, czyli wymiana koła na zapasowe, a jeśli to będzie niemożliwe na miejscu zdarzenia, transport do serwisu i naprawa uszkodzonych opon. Koszt transportu i naprawy opony ponosi Ubezpieczyciel

Oczywiście jeśli wyjeżdżamy na wakacje za granicę warto zadbać nie tylko o ubezpieczenie samochodu w Warcie, ale również takie, które zapewni pomoc lekarską, transport do szpitala czy akcję ratowniczą bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Tego typu polisy turystyczne pokrywają koszty leczenia sięgające nawet setek tysięcy złotych, a także pozwalają na sprawną organizację akcji ratunkowych (np. w górach) czy transportu lotniczego z innego kraju do Polski.

Oczywiście ubezpieczenie turystyczne może obejmować wszystkich członków wyprawy, także pasażerów. To osoba kupująca polisę, wybiera kto ma być objęty tą ochroną.

Podróżując po kraju możemy natomiast skorzystać z ubezpieczenia na życie, które pomogło np. Panu Krzysztofowi z Białegostoku.

 – Pewnego poranka podczas jazdy na motorze droga okazała się mokra po nocnym deszczu, a ja za bardzo położyłem się na zakręcie – opowiada Pan Krzysztof. – Efekt? Pobocze i złamana noga. W szpitalu spędziłem aż 14 dni, a później przechodziłem miesięczną rehabilitację. Szczęście w nieszczęściu było takie, że w ramach ubezpieczenia na życie, Warta wypłaciła mi ponad 15 tysięcy złotych – m.in. za uszczerbek na zdrowiu czy pobyt w szpitalu.

Nasz sposób na bezpieczne wakacje? Odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży, plan, a także ubezpieczenie np. Warta OC/AC + ubezpieczenie zdrowia/życia. Wtedy codzienność będzie o wiele łatwiejsza.