Jak wybrać samochód dostawczy do swojej firmy?

Segment samochodów dostawczych obejmuje wiele typów, spośród których każdy przeznaczony jest do innego rodzaju działalności. Inwestycja w taki pojazd nie będzie przynosiła strat, jeżeli dobrze dopasujesz go do profilu swojej firmy. Jaki samochód dostawczy kupić, żeby pomnażał zyski i był tani w eksploatacji?

Poszerz możliwości dzięki samochodowi dostawczemu

Zakup samochodu dostawczego to poważna inwestycja. Właściwa decyzja może stanowić milowy krok w rozwoju firmy lub być inspiracją do rozkręcenia zupełnie nowego biznesu. Wybór tego typu pojazdu uzależniony jest głównie od profilu działalności, którą prowadzisz albo planujesz otworzyć. Jeżeli charakter Twojej firmy nie wiąże się z transportem produktów o dużych gabarytach, wystarczy Ci mały dostawczak. Są to zwykle pojazdy zwrotne, pojemne, względnie bezawaryjne, a przede wszystkim ekonomiczne. Utrzymanie takiego auta nie powinno Cię wiele kosztować, a jeśli będziesz o niego należycie dbać, naprawy nie nadwyrężą Twojego budżetu. Co więcej, prowadzenie małego samochodu dostawczego nie wymaga specjalnych uprawnień, więc spokojnie możesz nim jeździć, mając popularne prawo jazdy kat. B. Jeśli jesteś właścicielem niewielkiej firmy zajmującej się handlem, usługami przewozowymi czy remontami, zdecydowanie wystarczy Ci samochód dostawczy do 3,5 tony.

Rodzaje nadwozi w samochodach dostawczych

Najważniejszą cechą samochodów dostawczych jest ich ładowność. To ona decyduje o tym, czy konkretny model trafi na Twój firmowy parking, czy też będziesz szukać dalej. Ładowność z kolei determinowana jest przez typ nadwozia. Niektóre z nich przeznaczone są do zadań specjalnych. Poniżej prezentujemy typy nadwozi w autach dostawczych:

Co warto przemyśleć przed zakupem samochodu dostawczego?

Ile mamy typów nadwozi, tyle jest ich zastosowań. Nie jest to jednak jedyny element, który należy brać pod uwagę przy zakupie dostawczaka. Oto pozostałe zagadnienia, które powinny zwrócić twoją uwagę:

  • Jak wiele towaru będziesz przewozić?

Nie kupuj samochodu na styk. Warto pozostawić nieco ładowności na zapas. Pamiętaj, że Twoja firma będzie się rozwijać, a samochód powinien Ci służyć przez lata.

  • Jaki towar przewozisz?

Różne rodzaje towarów potrzebują różnych warunków transportu. Dopasuj samochód do profilu Twojej firmy oraz segmentu reprezentowanego przez Twoich klientów. Pomocna będzie powyższa tabela.

  • Komu ma służyć nowe auto?

Jeśli sam będziesz prowadził nowy samochód, nie ma problemu – kupujesz zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeżeli natomiast za kierownicą ma usiąść Twój pracownik, powinieneś skonsultować z nim ten wybór. Pamiętaj, że jego komfort pracy przełoży się nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również dotrzymywanie terminów i dobrą atmosferę w firmie.

  • Jakie udogodnienia chcesz zapewnić kierowcy?

Nowoczesne auta dostawcze oferują szeroką gamę systemów wspomagających bezpieczeństwo i ułatwiających nawigację. Dostawczy Mercedes Sprinter Furgon wyposażony jest np. w wielofunkcyjną kierownicę, która zdecydowanie ułatwia prowadzenie pojazdu, system multimedialny z ekranem dotykowym o przekątnej 10,25 cala, dzięki któremu wszelkie wyświetlane informacje są doskonale widoczne. O bezpieczeństwo dba zestaw, w skład którego wchodzą m.in.: asystent martwego punktu, asystent bocznego wiatru i automatyczny układ włączania świateł w zależności od jasności otoczenia. Tak dziś powinny wyglądać standardy w świecie motoryzacji.

  • Jak sfinansujesz zakup samochodu i ile będzie Cię kosztować eksploatacja?

Przedsiębiorcom polecamy przede wszystkim leasing – dzięki niemu kupisz nowszy, lepszy i bardziej komfortowy samochód. Co więcej, każdego miesiąca będziesz mógł wpisywać opłaty w koszty prowadzenia działalności, a po wygaśnięciu umowy kupić pojazd. Zainteresuj się różnicami w spalaniu – nawet tymi z pozoru niewielkimi. Pamiętaj, że w skali roku mogą one dać Ci sporo oszczędności albo narazić na niepotrzebne koszty. Pomyśl o nowym samochodzie. Jego spalanie będzie niższe, zaoszczędzisz też na przeglądach i naprawach. Kolejna ważna kwestia dotycząca samochodów dostawczych to opony – w przypadku tego segmentu pojazdów są one droższe, jednak ich cena nie bierze się znikąd. Opony dostawczaków muszą być dostosowane do intensywnej eksploatacji, zachowywać długą żywotność i podnosić bezpieczeństwo kierowcy oraz ładunku. Warto zaplanować budżet na ogumienie!

  • Typowe usterki

Zanim dokonasz wyboru samochodu dostawczego do firmy, zapoznaj się z usterkami typowymi dla danej marki. Pomogą Ci w tym sprawdzone serwisy internetowe, fora dla użytkowników dostawczaków, a nawet oficjalne strony producentów.

Wybrałeś samochód dostawczy? Wybierz formę finansowania!

Wybór samochodu do firmy wiąże się z decyzją dotyczącą finansowania i rozliczenia zakupu. Możesz kupić auto za gotówkę, wziąć kredyt, skorzystać z opcji leasingu operacyjnego albo finansowego. Mercedes-Benz proponuje produkt finansowy Lease&Drive 1%. W ramach tego rozwiązania, niezależnie od wybranego modelu, Twoja miesięczna rata wyniesie tylko 1% ceny brutto pojazdu! Zastanów się, która forma finansowania będzie najkorzystniejsza dla Twojej działalności. Mierz siły na zamiary – dostosuj konkretną opcję do swojej sytuacji finansowej i planów na przyszłość.