Czy wiesz czym oddychasz w samochodzie?

Temat jakości powietrza od kilku lat pojawia się regularnie zarówno w mediach, jak i codziennych rozmowach Polaków, a to głównie za sprawą smogu. Koncentrując się na warunkach zewnętrznych, często nie przywiązujemy uwagi do stanu powietrza w biurze, mieszkaniu czy na przykład w samochodzie. A to błąd, ponieważ w zindustrializowanym społeczeństwie człowiek spędza 90% swojego życia właśnie w zamkniętych przestrzeniach, w których jakość powietrza jest nawet kilkukrotnie gorsza niż na zewnątrz.

O ile producenci stale powiększają ofertę urządzeń do użytku domowego, w motoryzacji ten temat pojawia się sporadycznie. Marką, której szczególnie bliskie są zagadnienia oczyszczania powietrza, jest Sharp. Oczyszczacze powietrza z opatentowaną przez Sharp technologią Plasmacluster są cenione na całym świecie. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie w ofercie tej firmy znalazły się urządzenia, które dbają o jakość powietrza także w samochodach. Na rynku pojawił się przenośny generator jonów Plasmacluster, który skutecznie pozbywa się z powietrza zanieczyszczeń. Urządzenie doskonale sprawdza się nie tylko w samochodach, ale również w małych pomieszczeniach o objętości do 3,6 m3.

Samochód - z czym wiąże się wygodne podróżowanie?

Samochód jest nadal najpopularniejszym środkiem transportu, w którym spędzamy nawet kilka godzin dziennie. Bez względu na miejsce zamieszkania czy sposób jego użytkowania, ciągle mamy kontakt ze spalinami. Od lat producenci skupiają się na ograniczeniu negatywnego wpływu spalin na środowisko, ale trudno mówić o sukcesach na tym polu. Z jednej strony branża motoryzacyjna od lat wprowadza innowacje redukujące emisję niebezpiecznych substancji, z drugiej natomiast liczba aut ciągle rośnie. Coraz większa ich dostępność sprawia, że skala problemu wcale nie maleje. Sytuacja jest poważna. Tylko minionej zimy przedstawiciele Warszawskiego Alarmu Smogowego informowali, że na terenie Warszawy auta wytwarzają aż dwie trzecie wszystkich zanieczyszczeń.

Jadąc autem, znajdujemy się cały czas pomiędzy innymi pojazdami, a więc w strefie, gdzie jakość powietrza jest dużo gorsza. Ale mówiąc o zagrożeniach wcale nie chodzi tylko o smog czy spaliny. Niewielka przestrzeń samochodu, częste korzystanie z niego i specyfika działania systemów wentylacji sprawiają, że zanieczyszczenia towarzyszą nam ciągle. Pamiętajmy o tym, że powietrze wewnątrz auta pozostaje w bezruchu, przez co wszystkie zapachy, w tym np. pleśni z klimatyzacji, jedzenia lub dymu papierosowego zostają w środku. Pokrowce, zakamarki w drzwiach bocznych czy tapicerka pełne są drobnoustrojów, kurzu i cząstek alergizujących. Otwieranie okien to z kolei nie tylko wpuszczanie do wnętrza auta świeżego powietrza, ale również wszystkich zanieczyszczeń unoszących się w jego otoczeniu. Oddzielny problem stanowi klimatyzacja. Pył, kurz i różnego rodzaju alergeny osadzają się w częściach układu klimatyzacji, głównie na filtrze, którego zadaniem jest oczyszczenie powietrza, trafiającego potem do obiegu. Niewielu kierowców pamięta jednak o konieczności częstej jego wymiany. A filtr kabinowy, używając samochodu w mieście, powinniśmy zastępować nowym nawet dwa razy w roku. To nie wszystko. Układ klimatyzacji lub ogólnie systemy przewietrzania pojazdu są idealnym środowiskiem do zasiedlania oraz rozmnażania się mikroorganizmów, takich jak pleśnie czy grzyby. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji. Po jej włączeniu zostają one rozproszone po wnętrzu pojazdu, po czym trafiają do układu oddechowego pasażerów.

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń skutkuje bólami i zawrotami głowy, kaszlem, kichaniem czy łzawieniem oczu. Najbardziej narażeni są alergicy, szczególnie wrażliwi na kontakt z kurzem czy pleśnią, a także dzieci i osoby starsze. W ich przypadku, regularna wymiana filtra kabinowego i częste sprzątanie wnętrza samochodu są obowiązkowe.

Generator jonów marki Sharp zadba o jakość powietrza w samochodzie. I nie tylko!

Czym jest generator jonów Plasmacluster? To nic innego jak przenośne urządzenie poprawiające jakość powietrza, neutralizujące nieprzyjemne zapachy, wirusy i zanieczyszczenia oraz redukujące elektryczność statyczną. W oparciu o bogate doświadczenie i wiedzę, marce Sharp udało stworzyć produkt, który pomimo swoich niewielkich rozmiarów i designu przypominającego kubek termiczny, jest niezwykle skuteczny. Urządzenie wyposażone jest w dwa filtry PM10, które przechwytują kurz i cząstki pyłów nawet w 80% (rozmiar 10 mikronów lub większy). Jednak największym wyróżnikiem generatora jest zastosowana technologia Plasmacluster, która unieszkodliwia unoszące się w powietrzu cząsteczki pleśni, wirusów czy drobnoustroje. Ta sama technologia dostępna jest w oczyszczaczach Sharp przeznaczonych do pomieszczeń o powierzchni nawet 56 m2. Jony Plasmacluster neutralizują również ładunki elektrostatyczne, nieprzyjemne zapachy jak dym papierosowy, zapach pleśni z klimatyzatora samochodowego czy jedzenia.

Plasmacluster to opatentowana przez Sharp innowacyjna technologia oczyszczania powietrza,  która bazuje na naturalnie występujących w przyrodzie jonach dodatnich i ujemnych. Jej podstawą jest jednoczesna emisja do atmosfery jonów dodatnich i ujemnych, tworzonych z cząsteczek wody, które napotykając na swojej drodze cząsteczki zanieczyszczeń otaczają je, i poprzez swój mechanizm działania hamują ich rozwój. Jest to całkowicie bezpieczna metoda oczyszczania powietrza, bazująca na jonach naturalnie występujących w przyrodzie - mówi Waldemar Pokora, product manager Vestel Poland, dystrybutora AGD marki Sharp.

Generator jonów UJ-GC20E-B został wyposażony aż w 3 tryby pracy. Od trybu pracy zależy gęstość generowanych jonów na cm3, która się waha odpowiednio od 7000 do 75 000 na cm3. Warto dodać, że do działania wymaga tylko podłączenia do portu USB. Co więcej, urządzenie pracuje bardzo cicho (19-36 dB) i oszczędnie. Przy niskim trybie pracy pobiera zaledwie 0,5 W. Pamiętajmy jednak, że generator jest przeznaczony do pojazdów wyposażonych w 12-woltowy akumulator i nie wolno wykorzystywać go w samochodach ciężarowych, autobusach i innych pojazdach wyposażonych w 24-woltowy akumulator.

Korzystanie z generatora w samochodzie jest banalnie proste. W opakowaniu poza generatorem znajdziemy wtyczkę Micro USB oraz zasilacz samochodowy z 2 portami, by swobodnie ładować dwa urządzenia jednocześnie. Po podłączeniu wystarczy tylko wybrać tryb pracy i ustawić kąt nawiewu powietrza, odchylając odpowiednio prowadnicę.

Gdzie jeszcze można używać generatora jonów Plasmacluster?

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom generator jonów Sharp UJ-GC20E-N rewelacyjnie sprawdzi się też w szafach i garderobach, gdyż objętość pomieszczenia odpowiednia dla stężenia 25 000 jonów/cm3 wynosi ok. 3,6 m3. To trudne miejsca, zazwyczaj pozbawione wentylacji, w których przechowujemy mnóstwo tkanin przesiąkniętych różnymi zapachami. Oprócz neutralizacji zapachów takich jak stęchlizna czy pot generator neutralizuje unoszące się w powietrzy cząsteczki pleśni, która często pojawia się w tego typu małych, zamkniętych przestrzeniach. Podłączenie go do komputera w naszym miejscu pracy to z kolei prosty sposób na podniesienie naszej efektywności. Czyste, rześkie powietrze bez zanieczyszczeń niweluje uczucie zmęczenia i senności, a także korzystnie wpłynie na cerę. To zasługa jonów Plasmacluster, które poprawiają poziom nawilżenia skóry.

Generatory jonów marki Sharp dostępne są w kolorach czarnym i złotym. Więcej na sharphome.eu/pl