Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak powinna przebiegać wymiana opon?

Dlaczego warto wymienić opony letnie na zimowe? Jakie zalety niesie za sobą sezonowa wymiana opon? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Zmienne warunki na drogach

Kierowcy w Polsce mogą wybierać między dwoma rozwiązaniami dotyczącymi ogumienia – chodzi oczywiście o opony całoroczne oraz opony sezonowe. Z racji zmiennych i często nieprzewidywalnych warunków na drodze, o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze wydają się opony letnie oraz opony zimowe. W czasie podróży mogą wystąpić np. opady deszczu lub śniegu, które mogą zmienić się odpowiednio w gołoledź lub błogo pośniegowe. W takiej sytuacji nietrudno o utratę kontroli nad pojazdem. Dlatego też eksperci zalecają dopasowanie sezonowego ogumienia do warunków panujących na drodze.

Opony letnie i opony zimowe – czym się różnią?

Różnice między oboma typami ogumienia są dość znaczne i wynikają m.in. z ich budowy oraz zastosowania. Często nawet sami kierowcy widzą pewne dysproporcje w prowadzeniu pojazdu z danym rodzajem opon sezonowych. Oto najważniejsze różnice między oponami zimowymi i oponami letnimi:

  • opony zimowe są produkowane z mieszanki gumowej, która nie twardnieje przy niskich temperaturach. Dzięki temu zachowuje swoją elastyczność i gwarantuje większą przyczepność do podłoża. Natomiast mieszanka gumowana wykorzystywana w oponach letnich w niskich temperaturach robi się bardzo twarda. To sprawia, że jazda zimą na takich oponach przypomina chodzenie po lodzie w butach mających podeszwę z twardego tworzywa sztucznego,
  • większa przyczepność opony zimowej zapewni oczywiście lepsze prowadzenie, szybszą reakcję na polecenia kierowcy oraz zdecydowanie krótszą drogę hamowania. Testy prowadzone m.in. przez magazyny motoryzacyjne pokazały, że jazda zimą na oponach letnich może wydłużyć drogę hamowania nawet o kilkadziesiąt metrów,
  • zastosowana mieszanka gumowa to wciąż nie wszystko, niezwykle ważna jest bowiem także rzeźba bieżnika. W przypadku opon zimowych charakterystyczny jest jego wygląd, w którym stosuje się mnóstwo lameli. Ich zadaniem jest poprawa przyczepności na śniegu. Ponadto opony zimowe są dostosowane do odprowadzania dużych ilości wody i błota pośniegowego,
  • obecnie w oponach zimowych stosuje się nowoczesne rozwiązania, jak choćby bieżnik kierunkowy i asymetryczny, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów podczas jazdy,
  • wysokiej klasy opony zimowe gwarantują właściwe działanie aktywnych systemów bezpieczeństwa, jak choćby podstawowy system zapobiegający blokowaniu kół w czasie hamowania – ABS.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Trudno wyznaczyć jednoznaczną datę, kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe. Eksperci zalecają wymianę opon w momencie, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7° Celsjusza. W naszym klimacie zwykle dochodzi do tego na koniec listopada lub na początku grudnia. Pamiętaj jednak, że czasem przymrozki mogą pojawić się wcześniej. Dlatego, aby uniknąć kolejek, możesz zdecydować się na wymianę opon nawet w połowie listopada.

Sezonowa wymiana opon na zimowe – co warto wziąć pod uwagę?

Jeśli masz już komplet opon zimowych, należy okresowo kontrolować ich stan. Opony zimowe nie mogą być zdeformowane (do czego może dojść np. przy nieodpowiednim przechowywaniu), niedopuszczalne są też żadne zgrubienia na ich powierzchni. Ponadto ogumienie musi być wolne od pęknięć po wewnętrznej stronie. Jednym z kluczowych zagadnień jest bieżnik opony – nie może być niższy niż 4 mm, w przeciwnym razie ogumienie zimowe nie zapewni odpowiedniej przyczepności i drogi hamowania. Przed założeniem opon należy skontrolować ich szczelność, do tego nie powinny być zanieczyszczone farbami, lakierami czy olejami. Ponadto nie można stosować ogumienia, które ma więcej niż 5 lat od daty produkcji.

Jeśli masz zamiar kupić opony zimowe, zwróć uwagę na zalecenia producenta dotyczące ich rozmiaru, a także wielkość auta, moc silnika, preferowany styl jazdy, a nawet miejsce zamieszkania oraz najczęściej pokonywane trasy. Warto również zapoznać się z niezależnymi testami opon oraz opiniami ekspertów.

Montaż opon zimowych – o czym trzeba pamiętać?

Wymiany opon na zimowe należy dokonać w odpowiednim serwisie, czasem niezbędne może być wykorzystanie dodatkowego sprzętu. W samochodach wyposażonych w TPMS, czyli bezpośredni system kontroli ciśnienia powietrza w oponach (z nadajnikami w wentylach), konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego urządzenia do zaprogramowania czujników po zmianie opon.

Zaraz po wymianie opon należy dokonać ustawienia zbieżności oraz geometrii kół. Dzięki temu możliwe jest przedłużenie czasu eksploatacji kompletu ogumienia. Poza tym auto będzie generowało mniejsze opory toczenia, co w pewnej mierze przekłada się m.in. na zmniejszenie spalania.

Właściwie dobrane ogumienie to jeden z czynników zwiększających bezpieczeństwo w czasie podróży. Dlatego warto zadbać o odpowiednie opony oraz systematycznie kontrolować ich stan zużycia. W tym celu najlepiej wybrać się na wymianę opon do najbliższego ASO marki Opel, gdzie doświadczeni specjaliści serwisowi przygotują Twoje auto na zimowe warunki na drodze.