Jak określić wiek opony i w jaki sposób może to wpływać na eksploatację i bezpieczeństwo?

Przy zakupie opon zarówno nowych, jak i używanych czy bieżnikowanych zawsze warto sprawdzić datę produkcji, aby określić ich wiek. Przede wszystkim dlatego, że im są one starsze, tym bardziej zmieniają się ich właściwości. Dodatkowo nawet ten sam model, ale wyprodukowany w innym roku, może dawać inne odczucia z jazdy, a także poczucie komfortu czy bezpieczeństwa. Jak zweryfikować datę produkcji opony i czy powinna być decydującym czynnikiem wpływającym na zakup?

Data produkcji opony – informacja umieszczona na ogumieniu

Informację dotyczącą daty produkcji opony można znaleźć na ogumieniu. Wystarczy poszukać wytłoczonego skrótu DOT (Departament of Transportation), po którym umieszczony jest czterocyfrowy kod. Dwie pierwsze cyfry mówią o tygodniu produkcji, a dwie ostatnie o roku. Przykładowo – jeśli kod DOT to 1518 oznacza to, że data produkcji opony to w przybliżeniu kwiecień 2018 roku. Sam tydzień produkcji nie jest tak bardzo istotny, ale rok zawsze warto weryfikować.

Dlaczego warto sprawdzić datę produkcji opony?

Skoro już wiadomo jak sprawdzić wiek opony, dobrze zastanowić się, dlaczego warto to zrobić. Odpowiedź jest prosta – zależą od tego jej właściwości. Te mogą różnić się nawet w przypadku tego samego modelu opon jednego producenta. W jednym roku nieco inny mógł być skład mieszanki przygotowanej do wyprodukowania gumy lub miejsce produkcji, które wpływa też na jakość. Takie informacje nie są oficjalnie podawane, ale fakt, że coś się zmienia w składzie czy sposobie produkcji najłatwiej zweryfikować, czytając opinie kierowców na forach tematycznych. Nierzadko zdarza się, że ten sam model ma skrajnie różne recenzje – w takim wypadku warto sprawdzić datę produkcji tych opon. Rozbieżność w tym zakresie może być powodem złego lub dobrego odbioru. To jednak nie wszystko. Data produkcji opony jest też ważna w kontekście zachowania jakości. Nawet nowa opona, która 2-3 lata leży w magazynie może stracić swoje właściwości – na przykład stać się twardsza, a tym samym pogorszyć swoją przyczepność.

Jak sprawdzić wiek opony używanej lub bieżnikowanej?

Bardzo często można spotkać oferty opon używanych i bieżnikowanych. W ich przypadku data produkcji jest kluczowa. Jeśli zakupu dokonuje się osobiście, wówczas bez problemu można samodzielnie zweryfikować wiek opony, sprawdzając kod DOT. Przy zakupie przez internet, sprzedawca powinien udostępnić taką informację. Jeśli tego nie robi, raczej nie warto u niego kupować. Można zapytać, jakie znaczenie ma wiek, jeśli głębokość bieżnika jest zgodna z normą? To prawda, stan bieżnika jest kluczowym parametrem dotyczącym możliwości eksploatacji ogumienia, ale producenci, a także eksperci zalecają, żeby nie patrzeć tylko na tę kwestię. Wiek opony ma również niebagatelne znaczenie – nawet poprawnie serwisowana „guma” z dobrym bieżnikiem, która ma pięć lat, może nie mieć wszystkich właściwości zapewniających odpowiednią trakcję czy bezpieczeństwo. Opona dziesięcioletnia natomiast, bez względu na stan bieżnika, powinna zostać wymieniona na nową lub nowszą.

Wiek używanej opony a jej zakup

Zakup opony nowej, używanej czy bieżnikowanej zawsze powinien poprzedzić research na temat jej wieku. Dzięki temu ma się większą świadomość dotyczącą stanu ogumienia i jego właściwości, a to wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przy zakupie opon przez internet warto też decydować się na sprawdzone źródła (można sprawdzić ofertę z tego linku: https://www.emag.pl/opony/c). Daje to większą pewność, że wszystkie informacje, nie tylko dotyczące wieku opony, są wiarygodne i możliwe do zweryfikowania.