Poradnik: Jak przygotować auto do zimy?

Doktor Judah Cohen i naukowy zespół z Atmospheric and Environmental Research już kilka lat temu dowiedli, że gorące lato może być bezpośrednią przyczyną mroźnej zimy. Jeśli ich teoria znajdzie potwierdzenie także w tym roku, za piękną pogodę w wakacje, zapłacimy rekordowo niskimi temperaturami od grudnia do lutego. Czy nasze samochody są na to gotowe?

Zima to szczególnie nielubiana przez kierowców pora roku. Mróz, zamrażający zamki i oszraniający szyby, sól, wżerająca się w karoserię czy plucha, wnoszona na butach i rozsmarowywana wewnątrz auta, to wystarczające powody, żeby wszyscy posiadacze samochodów klęli na samo jej wspomnienie. Ale nerwów możemy sobie oszczędzić, odpowiednio zabezpieczając nasze pojazdy. Zwróćmy uwagę nie tylko na jednostkę napędową, ale też na to, co gołym okiem widać z zewnątrz.

Jak pozbyć się soli z karoserii?

Żeby to zrobić, wcale nie trzeba głęboko sięgać do kieszeni. Zacząć można… od regularnego mycia auta. Tak, tak – to nie pomyłka. Statystyki pokazują, że ta podstawowa czynność zimą bywa przez nas notorycznie zaniedbywana. Zresztą na pewno sami potwierdzicie, że latem, gdy dni są dłuższe, a nad horyzontem świeci słońce, podkreślające każdą niedoskonałość na lakierze, częściej dbacie o swoje auta. To błąd! W myciu auta zimą chodzi nie tylko o ładny i schludny wygląd, ale także o wypłukanie go z wszędobylskiej soli, która osiada na lakierze, powodując korozję. Pamiętajmy, aby używać profesjonalnej chemii. Dobrej jakości piana aktywna, szampon, czy preparat do mycia felg typu wheel cleaner pomogą szybko i bezpiecznie usunąć zabrudzenia, co szczególnie istotne przy ujemnych temperaturach, gdy mycie auta jest trudniejsze. Nie zapomnijmy też o dokładnym wysuszeniu całego samochodu. Szczególną uwagę zwróćmy na uszczelki, które mogą pękać, jeśli pozwolimy, aby zamarzła na nich woda.

Usuwanie szronu i soli z karoserii to prawdziwa zmora kierowców zimąUsuwanie szronu i soli z karoserii to prawdziwa zmora kierowców zimą .

Jak zabezpieczyć lakier przed zimą?

Oczywiście, dokładne umycie auta, to dopiero początek. Czysty lakier powinniśmy następnie zabezpieczyć. Przynajmniej Quick Detailerem. To stosunkowo tani, prosty w aplikacji produkt. Już cienka warstwa, dobrze rozprowadzona po karoserii za pomocą mikrofibry, nada właściwości hydrofobowych, co sprawi, że auto będzie odpychało brud. Podobne, choć zdecydowanie bardziej trwałe, właściwości mają woski. Dla kierowców z nieco grubszym portfelem idealnym rozwiązaniem będzie natomiast zabezpieczenie auta za pomocą powłoki ceramicznej, która nie tylko ochroni przed solą, promieniami UV i agresywną chemią, ale także utwardzi lakier, nadając mu odporność na mikrozarysowania. Topowe produkty, takie jak Ceramic Pro 9H , utrzymują się na karoserii do pięciu lat.

Sposób na oszronioną szybę

Za pomocą powłoki ceramicznej można zabezpieczyć także felgi, tapicerkę, a nawet szyby. Ten ostatni produkt, nazywany niewidzialną wycieraczką, może okazać się prawdziwym zbawieniem zimą. Dzięki właściwościom hydrofobowym nie tylko poprawi bezpieczeństwo jazdy, zwiększając widoczność i umożliwiając rezygnację ze standardowych wycieraczek przy jeździe z prędkością co najmniej 70 km/h, ale także ułatwi odszranianie szyb zimą. Dzięki powłoce, bez względu na to jak mroźno będzie, zrobimy to w kilkanaście sekund, przecierając szybę mikrofibrą. Przy wyborze zwróćmy uwagę na producenta. Produkty różnią się między sobą nie tylko jakością, ale także trwałością. Najlepsze znajdziemy w renomowanych sklepach detailingowych, jak np. samochodowekosmetyki.pl 

Odmrażanie samochodu zimą

Zimą nie zapomnijmy również o zabezpieczeniu elementów plastikowych i gumowych specjalnym dressingiem. Nie tylko pomoże on w zachowaniu oryginalnego koloru, ale także zabezpieczy przed pękaniem i odkształcaniem. Zaaplikowany na uszczelkach zapobiegnie także przymarzaniu drzwi przy niskich temperaturach.

Odpowiednio zabezpieczając auto, nie tylko przedłużymy jego żywotność i poprawimy wygląd, ale także zaoszczędzimy czas. Przypomnijmy sobie, jak ostatnio spóźniliśmy się na spotkanie, bo wiele minut zmarnowaliśmy na odmrażanie drzwi czy odszraniane szyb. Dzięki kilku prostym zabiegom, unikniemy takich sytuacji w przyszłości.