Czy oryginalne części zamienne są dobrą inwestycją?

Niektórzy właściciele samochodów, kierując się ceną, rezygnują z zakupu oryginalnych części zamiennych na rzecz zamienników. Niestety, jest to postępowanie krótkowzroczne, które może wpłynąć nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania auta, ale również na spadek jego wartości.

W 2016 roku Polacy zakupili ponad 416 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 17,2% więcej niż w 2015 roku. Wśród naszych rodaków znajdowali się zarówno nabywcy indywidualni, jak i instytucjonalni. Wielu z nich stanie przed dylematem, czy zdecydować się na zakup oryginalnych części, czy zainwestować w ich tańsze zamienniki. Jednak to ostatnie rozwiązanie może być problematyczne z kilku względów. Przede wszystkim nowe auta posiadają gwarancję producenta, co wiąże się z pewnymi ograniczeniami w naprawach. Przy wyborze części ważna jest również kwestia bezpieczeństwa i niezawodności samochodu. Jego właściciel powinien też zwrócić uwagę na wartość rezydualną (odsprzedażową) pojazdu, gdy wymienia w nim części.

Zamiennik może być problemem

Konieczność wymiany części w samochodzie wynika z wielu różnorodnych przyczyn. Niektóre auta ulegają uszkodzeniom na skutek stłuczek i wypadków, inne zużywają się w trakcie eksploatacji. Ten ostatni czynnik można ograniczyć, wybierając takie marki i modele samochodów, które wykazują w różnych badaniach wysoką bezawaryjność. Przykładem mogą być hybrydowe auta Toyoty (np. Auris), których niska awaryjność i niewielkie koszty naprawy wynikają z zastosowanej tu nowoczesnej technologii. W hybrydach klocki hamulcowe nie zużywają się tak szybko jak w modelach o tradycyjnym napędzie, wyeliminowana została tu również konieczność wymiany takich elementów, jak paski klinowe, alternator czy rozrusznik, ponieważ tych części w samochodach hybrydowych po prostu nie ma.

Co stanie się z autem, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku? Oczywiście kierowcy przysługuje wtedy odszkodowanie z OC sprawcy i pokrycie kosztów naprawy pojazdu oraz kupna części zamiennych. Nierzadko ubezpieczyciel dąży wówczas do ograniczenia wysokości odszkodowania, biorąc pod uwagę możliwość zakupu zamienników części samochodowych. Nie jest to korzystne dla właściciela nowego czy kilkuletniego pojazdu. Z pomocą poszkodowanym przyszedł jednak Sąd Najwyższy, który stwierdził w

uchwale

z 12 kwietnia 2012 roku (III CZP 80/11), że firmy ubezpieczeniowe nie mogą brać pod uwagę zamienników części tylko dlatego, że są one tańsze. Warto przypilnować tej sprawy przy wycenianiu szkody. Nieoryginalne części nie mogą być brane pod uwagę przez ubezpieczyciela, gdy samochód jest na gwarancji i był dotychczas serwisowany z użyciem oryginalnych podzespołów. Jeśli auto jest kilkuletnie, ubezpieczyciel również nie może narzucać jego właścicielowi skorzystania z zamienników. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na możliwy spadek wartości auta serwisowanego za pomocą gorszej jakości części, niezależnie od tego, gdzie zostanie dokonana jego naprawa. Kupując podzespoły, nawet w renomowanym sklepie motoryzacyjnym, również należy uważać, ponieważ coraz częściej w ofercie placówek handlowych pojawiają się chińskie zamienniki, które mają bardzo niską jakość i mogą znacznie obniżyć sprawność auta (układu kierowniczego, hamulcowego itd.), a tym samym powodować zagrożenie dla jego użytkowników. Taka jest również opinia wielu doświadczonych mechaników.

- Firmy ubezpieczeniowe chętnie proponują poszkodowanym zamienniki oryginalnych części, ponieważ w ten sposób oszczędzają. Zawsze jednak staramy się uświadomić naszym klientom, czym ryzykują, chociaż oczywiście ostateczny wybór należy do nich - mówi właściciel jednego z warsztatów samochodowych w Warszawie. - Pytanie, czy warto ryzykować własne bezpieczeństwo, jeżdżąc samochodem z nieoryginalnymi, nierzadko chińskimi częściami zamiennymi. Poza tym, takie auto szybko traci na wartości - podkreśla warszawski mechanik.

Części zamienne a spadek wartości samochodu

Warto potraktować zakup części zamiennych jako inwestycję. Z jednej strony jest to wkład w bezpieczeństwo użytkowników pojazdu i jego niezawodność (oryginalne podzespoły są wykonywane z ogromną precyzją i adresowane do konkretnych modeli samochodów; poddaje się je również specjalistycznym testom), z drugiej - zabezpieczamy się w ten sposób przed spadkiem wartości auta. Oprócz takich czynników, jak na przykład preferencje kupujących, marka pojazdu i koszty jego eksploatacji, oryginalne części zamienne także mają duży wpływ na cenę danego modelu w momencie jego odsprzedaży. Mowa tutaj o wartości rezydualnej. Jakość części zamiennych jest tym elementem, dzięki któremu można skutecznie ograniczyć spadek wartości auta. Z tego względu niekiedy sprzedawcy podkreślają w ogłoszeniach, że posiadają książeczki serwisowe z adnotacjami o wymianie oryginalnych części zamiennych. Nieprzypadkowo Toyota znajduje się w czołówce zestawienia samochodów tracących najmniej na wartości po 3 latach użytkowania - jest to marka uważana za bezawaryjną, wykorzystująca innowacyjne rozwiązania, a do tego stosująca części zamienne najwyższej jakości.

Oryginalne części zamienne są tym czynnikiem, który wpływa znacząco nie tylko na użytkowanie pojazdu, ale również na jego wartość. Trudno przeceniać kwestie bezpieczeństwa i niezawodności, do których bez wątpienia przyczynia się używanie odpowiednich podzespołów zamiennych w samochodzie. Z drugiej strony warto także pomyśleć o wartości auta. Prędzej czy później jego właściciel będzie chciał je sprzedać. Czy warto na tym tracić, oszczędzając na częściach zamiennych?

embed