Bücker Bü-131 Jungmann

Bücker Bü-131 Jungmann to wyjątkowo popularny niemiecki samolot szkolno-akrobacyjny, produkowany w latach 30. ubiegłego wieku. Dostosowany do podstawowego szkolenia pilotów był szeroko wprowadzany do niemieckich szkół lotniczych.

Wyjątkowo popularny niemiecki samolot szkolno-akrobacyjny, produkowany w latach 30. ubiegłego wieku. Dostosowany do podstawowego szkolenia pilotów był wprowadzany do niemieckich szkół lotniczych, zarówno wojskowych (Luftwaffe) jak i cywilnych, niemalże od chwili rozpoczęcia produkcji. Doskonałe właściwości pilotażowe i lotne przyczyniły się wydatnie do popularności tej maszyny zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Szybko stał się podstawowym samolotem szkolnym w lotnictwie niemieckim .

Był też eksportowany do wielu krajów, a niektóre z nich z miejsca zakupiły licencję na jego budowę. Zagraniczne wersje Jungmanna powstawały m.in. w Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, Czechosłowacji oraz na Węgrzech . W latach 30. Jungmanny brały też udział w wielu imprezach lotniczych, a po zakończeniu II wojny światowej jeszcze przez ponad 25 lat należały do najpopularniejszych maszyn akrobacyjnych na świecie .

Jungmann został zaprojektowany przez Andersa Andersona w niemieckiej wytwórni lotniczej Bücker-Flugzeugbau , jako dwumiejscowy dwupłat o konstrukcji mieszanej. Kadłub wykonano ze stali, pokryto płótnem i zastosowano podwozie stałe z kółkiem ogonowym. Napęd w tej maszynie stanowił silnik rzędowy z dwupłatowym śmigłem drewnianym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA