Mi-2 Plus

Ten lekki, wielozadaniowy śmigłowiec dwusilnikowy to modernizacja śmigłowca Mi-2, w Polsce potocznie nazywanego "czajnikiem" (w kodzie NATO Hoplite).

Mi-2 został zaprojektowany przez radzieckie biuro konstrukcyjne Michaiła Mila, ale obecnie jego produkcją zajmują się wyłącznie zakłady PZL w Świdniku . Od 1965 roku powstało tam wiele wersji tej maszyny, przeznaczonych do różnych zadań cywilnych, między innymi transportowych, agrolotniczych oraz treningowych . Mi-2 jest również wykorzystywany w lotnictwie wojskowym jako maszyna szkolno-treningowa, lub też do zadań obserwacyjnych i poszukiwawczych.

Najnowsza, zmodernizowana wersja Plus została wzbogacona o silniki GTD-350W2, które umożliwiają lot z wykorzystaniem tylko jednego silnika. Drugą innowacją są łopaty wirnika nośnego, wykonane z kompozytu , w przeciwieństwie do poprzednich wersji, w których do produkcji stosowano metal.

Mi-2 Plus na swój pokład może zabrać maksymalnie 700 kg ładunku, albo 8 pasażerów . W Polsce od ponad 30 lat maszyna ta jest regularnie używana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do ratowania ofiar wypadków.

Więcej o: