Pogarsza się jakość paliw na stacjach

To wnioski z raportu Inspekcji Handlowej, do którego dotarło Polskie Radio. W ubiegłym roku norm jakościowych nie spełniało blisko 3 i pół procent próbek benzyny, wobec 3 procent w 2009 roku

Wyniki kontroli wykazały zdecydowany spadek zawartości siarki w paliwach oraz niższą niż wymagana temperaturę zapłony, co w cieplejszym dniu grozi zapaleniem paliwa podczas tankowania. Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Kozak powiedziała Polskiemu Radiu, że choć w ubiegłym roku poprawiła się nieco jakość oleju napędowego - wykryto uchybienia w prawie 3 i pół procent próbek wobec 3,75 procent w 2009 roku, to jednak znacznie spadła jakość gazu LPG. W 2009 roku niecały procent próbek gazu było nieprawidłowych, to w ubiegłym roku skala uchybień wzrosła do blisko 4 procent.

Małgorzata Kozak podkreśla, że gorsze paliwo to zagrożenie dla silników samochodowych. Choć efektów gorszej benzyny nie widać od razu, to jednak pojawiające się zanieczyszczenie silnika zmusza kierowcę do częstszych wizyt w warsztatach samochodowych.

UOKiK ma już pierwsze dane dotyczące jakości paliw w tym roku. Do 23 marca stwierdzono 1,69 procent uchybień w badanych próbkach. Kierowca, który uważa, że zatankował paliwo, które nie spełnia norm, może je reklamować w miejscu zakupu. W tym celu potrzebny jest paragon, ale warto też mieć wyniki ekspertyzy stwierdzającej gorszą jakość paliwa. Można też o zdarzeniu poinformować UOKiK, albo Główny Urząd Miar - jeśli uważamy, że zatankowaliśmy mniej niż wskazał licznik na stacji.

W wyniku przeprowadzonych kontroli Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratur 57 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W 38 przypadkach już wszczęto postępowania, a do sądów trafiły dwa akty oskarżenia. Przypomnijmy, że nieuczciwemu sprzedawcy paliwa grozi nawet kara do 3 lat pozbawienia wolności.

ZOBACZ TAKŻE:

5,25 zł za litr? Kto winduje ceny paliw?

Ile podatku jest w paliwie?

Nissan GT-R - ogłoszenia

Więcej o: