Jak zadbać o wyjątkowych pasażerów?

Podróżujesz z kobietą ciąży lub dzieckiem i nie jesteś pewien czy są starannie chronieni? Oto odpowiedzi na często zadawane i ważne pytania

Wszystko o samochodach: PARKING.MOTO.PL

Czy pas bezpieczeństwa może zaszkodzić kobiecie w ciąży?

Najlepszą ochronę dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci stanowi prawidłowo umieszczony i zapięty trzypunktowy pas bezpieczeństwa, wynika z badań firmy Volvo wynika. W znacznym stopniu obniża on zagrożenie uszkodzenia płodu. Dlatego kobiety ciężarne powinny korzystać z pasa bezpieczeństwa, aż do samego porodu.

Jak kobieta w ciąży powinna założyć pas bezpieczeństwa?

Górna część pasa barkowego powinna przylegać ciasno do przedniej części ramienia, a następnie powinien on przebiegać między piersiami i w dół wzdłuż boku brzucha.

Część biodrowa pasa powinna spoczywać płasko na udach, możliwie jak najniżej pod brzuchem: nie wolno w żadnym razie pozwolić, by przesunęła się w górę na brzuch. Pas musi przylegać do ciała możliwie najciaśniej. Należy także sprawdzić, czy pas nie jest w żadnym miejscu skręcony.

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelika niemowlęcego?

Fotelik powinien być odpowiedni do posiadanego samochodu, wygodny dla dziecka i zgodny z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Czy można kupić używany fotelik?

Lepiej unikać używanych fotelików, chyba że jest stosunkowo nowy. Konstrukcja fotelików zmienia się szybko i nowoczesne foteliki są dużo bezpieczniejsze od starych. Należy upewnić się, że kupowany fotelik nie jest uszkodzony, posiada etykietę dopuszczenia do użytku i są do niego dołączone wszystkie mocowania i instrukcje.

Co to jest Isofix?

To system szybkiego montażu fotelików niemowlęcych i dziecięcych bezpośrednio do fotela dla dorosłych. Isofix można poznać po klamrach umieszczonych pomiędzy siedziskiem a oparciem.  (W Stanach Zjednoczonych system Isofix jest znany pod nazwą Latch).

Jak zamontować fotelik niemowlęcy?

Należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją. W razie jakichkolwiek problemów najlepiej zwrócić się o pomoc do sprzedawcy ponieważ na rynku funkcjonuje dużo różnych systemów.

Czy przypięte nosidełko jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Nie. Nosidełko można przymocować, ale znajdujące się w nim dziecko nie będzie prawidłowo zabezpieczone.

Jakie jest najlepsze miejsce w samochodzie na fotelik niemowlęcy?

Wiele osób podczas kierowania autem woli mieć dziecko blisko siebie, tzn. na przednim fotelu pasażera. Jeżeli jednak przed tym siedzeniem znajduje się aktywna poduszka powietrzna, absolutnie nie wolno tam montować fotelika dziecięcego. Wtedy pozostają do dyspozycji tylko tylne siedzenia.

W niektórych samochodach poduszkę powietrzną pasażera można wyłączyć. Należy sprawdzić w instrukcji obsługi, jak skorzystać z wyłącznika. Jeżeli nie ma możliwości dezaktywowania poduszki przełącznikiem lub kluczykiem, można udać się do autoryzowanej stacji obsługi w celu wyłączenia poduszki powietrznej na stałe. W niektórych krajach (na przykład w Stanach Zjednoczonych) do wyłączenia poduszki powietrznej potrzebne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia.

Czy boczne poduszki powietrzne stanowią zagrożenie dla dziecka?

Nie. Niemowlę nie zetknie się z bocznymi poduszkami powietrznymi, jeżeli jest prawidłowo zapięte w odpowiednim foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy.

Dlaczego małe dzieci muszą podróżować w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy?

Głowa niemowlęcia jest duża i ciężka w porównaniu z resztą ciała, a jego szyja nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Gdyby niemowlę miało podróżować w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy, jego szyja byłaby bardzo narażona na działanie sił występujących podczas zderzenia czołowego.

Do jakiego wieku należy przewozić dzieci w fotelikach?

W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 15 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Co należy zrobić, jeżeli niemowlę nie chce siedzieć spokojnie w foteliku?

Najlepiej zatrzymać się na postój. Do nowego fotelika lepiej przyzwyczaić dziecko wcześniej w domu.

Źródło: Volvo

ZOBACZ TAKŻE:

Zapnij dziecko w foteliku

Pasy bezpieczeństwa - 50 lat

Jestem z Warszawy. Mam pierwszeństwo - ZOBACZ TUTAJ

Więcej o: