Bezpieczniej kupisz używane auto

Już za kilka dni każdy będzie mógł sprawdzić wiarygodność samochodu i sprzedawcy przez internet dzięki bezpłatnemu dostępowi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)

CEPiK ma być błogosławieństwem dla kierowców i policji, pozwalając błyskawicznie identyfikować skradzione auta i piratów drogowych oraz utrudniając jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC. W bazie znajdą się m.in.: dane osobowe kolejnych właścicieli pojazdu i jego parametry, informacje o ewentualnej kradzieży oraz data pierwszej rejestracji i zawarcia polisy OC.

Do tej pory dostęp do bazy mieli jedynie urzędnicy i policja. Osoby indywidualne mogły go uzyskać poprzez złożenie wniosku do ministerstwa lub skorzystanie z pomocy policji. "Dziennik Gazeta Prawna" zapowiada, że CEPiK zostanie otwarty dla obywateli 17 czerwca. Każdy, kto kupuje używane auto, będzie mógł sprawdzić autentycznego jego dokumentów.

Jak te przepisy sprawdzą się w praktyce będzie można ocenić dopiero po pewnym czasie. Należy jednak podkreślić, że mimo stale spadającej liczby kradzionych aut (w 2009 r. wszczęto 16.915 postępowań w sprawach kradzieży samochodów, czyli o 326 mniej niż w roku poprzednim) każda inicjatywa, która dodatkowo pozwoli ograniczyć proceder kradzieży samochodów czy handlu kradzionymi autami, musi być oceniona pozytywnie - powiedziała nam Małgorzata Gołaszewska z Wydziału Prasowego KGP.

Aby uzyskać informacje z baz CEPiK, należy przejść na stronę epuap.gov.pl , a następnie podać dane samochodu i jego właściciela. Weryfikacja zgodności danych w dowodzie rejestracyjnym lub prawie jazdy z danymi w bazie na razie wymaga jednak podpisu elektronicznego, co poważnie ograniczy liczbę korzystających z usługi. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że planowane jest zniesienie tego wymogu.

Masowy dostęp do takich danych sprawi, że zakup używanego samochodu będzie bezpieczniejszy. Dziś niewiele osób fatyguje się na komendę policji, by sprawdzić legalność auta i dokumentów, szczególnie w przypadku samochodów za kilka czy kilkanaście tysięcy - twierdzi Jakub Wiśniewski, sprzedawca używanych samochodów z Warszawy.

Nowe przepisy umożliwią również weryfikację danych z prawa jazdy, na czym skorzystają na przykład pracodawcy. Będzie można sprawdzić, czy dana osoba nie utraciła uprawnień lub ma odpowiednią kategorię prawa jazdy, potwierdzić imię i nazwisko, numer PESEL oraz datę uzyskania uprawnień i numer dokumentu. Dostęp do tych danych za pośrednictwem platformy ePUAP będzie jednak udzielany na podstawie złożonego wniosku przez internet.

Auto za 10 tysięcy złotych - CO WYBRAĆ?

Auto za 5 tysięcy złotych - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Volkswagen Passat - ogłoszenia

Więcej o: