Nie daj się wodzie

Pod wodą znalazł się dzisiaj fragment "jedynki" koło Bielska-Białej. Problemy są także w województwie małopolskim. Jak uniknąć zalania samochodu, gdy staniemy oko w oko z wielką ulewą?

Gwałtowne ulewy na południu kraju spowodowały lokalne podtopienia, a według synoptyków pogoda poprawi się najwcześniej w środę. Służby wojewody małopolskiego zaapelowały do mieszkańców, by pozostali w domach i - z powodu trudnej sytuacji na drogach - w miarę możliwości nie przemieszczali się samochodami. Jak uniknąć zalania samochodu, gdy stajemy oko w oko z wielką ulewą?

- próbujemy zatrzymać się w możliwie bezpiecznym miejscu z dala od wody - uważamy na drzewa - jeśli musimy przejechać przez kałuże, trzymajmy silnik na równych obrotach i zwolnijmy do symbolicznej prędkości - nie wiadomo, jak głęboka jest kałuża, ani czy nie kryje dziur - nie poddawajmy się presji innych kierowców, nie udawajmy odważnych i nie taranujmy głębokiej wody, która może dostać się do układu dolotowego, wnętrza silnika i uszkodzić pokładową elektronikę - jeśli auto utknie, zostawmy je i ucieknijmy w bezpieczne miejsce, położone wyżej - trzymanie auta w garażu może spowodować więcej problemów niż parkowanie pod gołym niebem - woda w pomieszczeniu utrzymuje się dłużej i potrafi nawet podnieść samochód, obijając go o ściany - możemy odłączyć akumulator

Przed szkodami powodzi nie zawsze chroni nas ubezpieczyciel, nawet jeśli mamy polisę autocasco. Tylko w tym przypadku możemy liczyć na odszkodowanie, ale towarzystwa weryfikują, czy zalanie samochodu nastąpiło samoistnie, czy świadomie jechaliśmy w czasie ulewy. Polisa chroni przed następstwami kataklizmów, ale nie przed głupotą. Dla pewności zapoznajmy się z ogólnymi warunkami umowy ubezpieczenia. W przypadku zniszczeń towarzystwa najczęściej wypłacają tzw. szkodę całkowitą, ponieważ koszta naprawy przewyższają wartość auta. Wszystko zależy od typu samochodu oraz tego, w jaki sposób został zalany.

Dzisiaj pod wodą znalazł się fragment "jedynki" koło Bielska-Białej. Jak informuje rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz, policjanci zorganizowali tam objazdy. Na "jedynce" w Czechowicach-Dziedzicach kierowcy jadący w stronę Katowic kierowani są w ulicę Mazańcowicką, natomiast jadący w stronę Bielska-Białej w ulicę Węglową i Legionów.

Z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, że w małopolskiej części Podbeskidzia zalane są drogi krajowe. Na krajowej 28 zamknięto obwodnicę Wadowic, ruch kierowany jest przez centrum. Znaczne utrudnienia występują na odcinku z Suchej Beskidzkiej do Makowa Podhalańskiego. Ruch odbywa się wahadłowo. W tym rejonie osunęła się skarpa, drogowcy usuwają skały i błoto z jezdni.

Utrudnienia występują także na DK 44 w okolicach Spytkowic i DK 52, na której nieprzejezdny jest wiadukt kolejowy w Kleczy Dolnej, a utrudnienia są w Barwałdzie Górnym i Brodach, gdzie osunęły się skarpy.

Zalane okazje - uważaj na auta po powodzi - WIĘCEJ

Bo liczy się wnętrze - najlepsze kabiny - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Maserati - ogłoszenia

Więcej o: