Zakaz prowadzenia pojazdów zgodnie z Kodeksem Karnym jest nakładany obligatoryjnie na osobę, która spowoduje katastrofę komunikacyjną, sprowadzi zagrożenie katastrofą komunikacyjną lub spowoduje wypadek komunikacyjny i w tym czasie będzie pod wpływem środków odurzających lub ucieknie z miejsca zdarzenia. Nie oznacza to jednak, że przez okres orzeczony przez sąd nie będzie mogła legalnie prowadzić np. samochodu. Jak donosi "Gazeta Prawna", urzędnicy nie są w stanie sprawdzić w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), czy kierowca ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie nie istnieją nawet przepisy, które nakładałyby na nich taki obowiązek.
Ma to zmienić nowa ustawa o kierujących pojazdami, która zacznie obowiązywać od stycznia 2013 roku. Oczywiście jest to uzależnione od względów technicznych. Na razie bowiem urzędnicy nie są w stanie weryfikować informacji o kierowcach, a bez tego nie będzie możliwe egzekwowanie prawa.
Jak powiedziała "GP" rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, trwają prace przygotowujące do integracji systemów informatycznych SI Kierowca i CEPiK wynikające z ustawy o kierujących pojazdami.
W ramach tych prac będzie możliwy dostęp do bazy centralnej pozwalający w trybie online sprawdzić stan uprawnień kierowcy w skali całego kraju - zapewnia.
Piotr Kozłowski, źródło: Gazeta Prawna
ZOBACZ TAKŻE:
"Angliki" będą w Polsce legalne
Zobacz, jakie zmiany w OC obowiązują od lutego
Samochody - ogłoszenia