1.4 mln kierowców na podwójnym gazie

Aż 7 procent wszystkich kierowców przyznaje się, że od czasu do czasu jeździ pod wpływem alkoholu. Jeszcze więcej nie widzi problemu w jeździe bez ważnego badania technicznego

Nic więc dziwnego, że w Polsce mamy najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach samochodowych w całej UE. Kierowcy przyznają się do jazdy w stanie nietrzeźwości, bez pasów, bez aktualnego przeglądu technicznego, a na dodatek nie zmieniają opon na zimowe - wynika z badania przeprowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji.

16 procent posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że bez ważnego badania jeździła nawet ponad 20 dni.

Do prowadzenia "na podwójnym gazie", przynajmniej od czasu do czasu, przyznaje się aż 7% kierowców. Nieco częściej do nietrzeźwości za kierownicą przyznają się mężczyźni i osoby z niższym wykształceniem.

Zmiany w przepisach - co nas czeka?

Jeśli przyjąć, że w Polsce jest ok. 20 milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu - tłumaczy Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Co siódmy posiadacz samochodu (14 procent) do połowy stycznia br. nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zmieniła opon ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty, w ramach oszczędności. 6 procent nie znalazło na to czasu. Zmiany opon najczęściej zaniechali najstarsi właściciele pojazdów, w wieku powyżej 59 lat oraz mieszkańcy największych miast.

Pasów, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 procent przyznaje, że regularnie jeździ bez pasów, chociaż pasy niejednokrotnie ratują życie. Najczęściej są to młodzi mężczyźni w wieku 25-39 lat (aż 60 procent osób w tej grupie). Skłonność do zapinania pasów rośnie wraz z wiekiem. Starsi kierowcy zdecydowanie chętniej korzystają z tego środka bezpieczeństwa. Rzadziej pasów używają mieszkańcy wsi.

Badanie "Barometr Ubezpieczeniowy Link4" zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie stycznia 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Oprac. Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga! Będą robić zdjęcia od tyłu

Tanio sprzedam punkty karne

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.