Rząd ogranicza budowę dróg

Na główne inwestycje drogowe w latach 2014-20 rząd może przeznaczyć nawet połowę mniej niż w obecnym budżecie UE - przewiduje Ministerstwo Infrastruktury

W przyjętym w styczniu programie budowy dróg na lata 2011-15 rząd postanowił, że zainwestuje 72,4 mld zł w nowe autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice, których budowa już trwa albo rozpocznie się do 2013 r. - do końca obecnego budżetu UE. Dzięki temu do 2015 r. w Polsce powinno być około 1,5 tys. km autostrad i drugie tyle dróg ekspresowych. Jednak potem tempo budowy dróg może mocno zwolnić. Tak wynika z pisma Ministerstwa Infrastruktury do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z którym mogła się zapoznać "Gazeta". Pismo to zawiera listę priorytetowych inwestycji, które miałyby powstać z wykorzystaniem dotacji z budżetu UE na lata 2014-20.

Najważniejsze w tych latach dla Ministerstwa Infrastruktury jest ukończenie:

- drogi ekspresowej S7 z Gdańska przez Warszawę do Krakowa i Rabki; - drogi ekspresowej S8 na wylotach z Warszawy oraz między Wyszkowem i Białymstokiem (trasa S8 z Wrocławia pod Warszawę ma powstać do 2015 r.); - obwodnicy Warszawy, wraz z połączeniem na południu od ul. Puławskiej do Lubelskiej; - drogi ekspresowej S17 z Warszawy do Lublina; - drogi ekspresowej S5 z Poznania do Wrocławia.

W sumie to inwestycje za niemal 50 mld zł, a dodatkowo 15 mld zł ma pochłonąć budowa nowych obwodnic.

Andrzej Kublik

Więcej wyborcza.biz

ZOBACZ TAKŻE:

Najbardziej zakorkowane miasta Europy

Więcej informacji gospodarczych na wyborcza.biz

BMW - ogłoszenia

Więcej o: