Skuter bez ograniczeń.

Mówi się, że polska myśl techniczna właściwie umarła. Nie mamy żadnej znanej na świecie marki samochodowej ani motocyklowej. Na szczęście są jeszcze zapaleńcy, którzy ratują honor rodzimej motoryzacji.

Jednym z nich jest Michał Gryt - producent G.M. Motowheel - trzykołowego skutera dla niepełnosprawnych. Jak czytamy w ostatnim numerze Świata Motocykli, na pomysł wpadł zupełnie przypadkiem kilka lat temu w Hiszpanii. Był świadkiem wywrotki niepełnosprawnego kibica Sevilli, który żeby szybciej dostać się na mecz, przymocował swój wózek do skutera. Gryt wrócił do Polski i zaczął pracę nad pojazdem, który miał znacznie ułatwić życie przykutym do wózka. Po trzech latach projektowania, walki o pozwolenia i certyfikaty, oraz opatentowaniu pomysłu, wreszcie możemy podziwiać nowy pojazd.

Myślicie pewnie, że to po prostu półtora skutera Piaggio połączone platformą, na którą wjeżdża się wózkiem. Na pierwszy rzut oka, konstrukcja wydaje się banalnie prosta. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się skuterowi, zauważymy, że jest on wyposażony w kilka nowatorskich rozwiązań. Podstawowym jest otwierany pilotem podjazd. Gdy już wjedziemy na platformę, specjalne bolce, które mocuje się do wózka sprawią, że zostanie on unieruchomiony. Równie ważne jest wyposażenie skutera w elektryczny wsteczny bieg i hamulec ręczny. Oba te dodatki sprawiają, że parkowanie staje się dziecinnie łatwe. Co ważne, aby wszystkie elektryczne urządzenia działały, do skutera w komplecie dorzucany jest prostownik, który trzeba podłączać na noc.

A teraz najlepsze. Dzięki temu, że silnik ma tylko 50 cm3, nie trzeba legitymować się żadnym prawem jazdy, by móc nim podróżować. Jedyne czego potrzebujemy, to kask i niestety niemała ilość gotówki. U producenta ten skuter będzie kosztował w wersji podstawowej 24 400 zł. To chyba dość dużo, ale i tak gratulujemy panu Michałowi świetnego pomysłu. Francuzi i Niemcy ponoć już go docenili, i być może już niebawem rozpocznie się eksport za zachodnią granicę.

 

Więcej szczegółów na stronie producenta www.samodzielni.pl

Więcej o: