Koniec darmowych autostrad w Niemczech?

100 euro - tyle ma kosztować roczny karnet, uprawniający do jazdy po niemieckich autostradach

Wygląda na to, że skończy się autostradowy raj za naszą zachodnią granicą - podaje portal tvn24.pl. O wprowadzeniu opłat za przejazd autostradami zupełnie otwarcie mówią już niemieccy politycy, którzy wzywają do rozszerzenia odpłatności za przejazd autostradami także na samochody osobowe (ciężarówki powyżej 12 ton od sześciu lat są objęte systemem wyceniającym faktycznie przejechane kilometry).

Według propozycji CSU roczna winieta miałaby kosztować 100 euro, a dziesięciodniowa - 10 euro. Dochód z opłat miałby od 2013 roku przynosić rządowej kasie 4,2 mld euro rocznie. W zamian za winiety, politycy CSU proponują obniżenie podatku od paliw.

100 euro nie wydaje się wygórowaną kwotą, gdy wziąć pod uwagę, że sieć niemieckich autostrad liczy ponad 12 tys. km (3,3 grosza za kilometr). W czterokrotnie mniejszych niż Niemcy Czechach roczna winieta kosztuje 50 euro. W Polsce równowartość 100 euro wystarczy na zaledwie 10-krotne pokonanie płatnych odcinków autostrady A2 (39 zł za 135 kilometrów, czyli 26 groszy za kilometr).

Źródło: tvn24.pl

"Strefa ruchu" to prawny bubel

Szklane drogi przyszłości

Porsche Panamera - ogłoszenia

Więcej o: