Polski student przewiduje korki

Wyobraźcie sobie codzienne dojazdy do pracy bez stania w korkach. Żadnego trąbienia, wpychania się i zajeżdżania drogi. Naukowe talenty z całego świata brały udział w konkursie, mającym na celu zredukowanie globalnego natężenia ruchu. Jednym z jego zwycięzców okazał się student z Polski

Parking.moto.pl - wszystkie samochody w jednym miejscu

Konkurs Traffic Prediction for Intelligent GPS Navigation został zorganizowany przez TunedIT oraz Uniwersytet Warszawski. Konkurs zorganizowany został na zlecenie Międzynarodowej Konferencji o Eksploracji Danych organizowanej przez IEEE, która odbędzie się w Sydney w Australii w dniach 14-17 grudnia 2010 roku.

Prawie 5 tysięcy zgłoszeń otrzymanych od członków społeczności naukowej z całego świata, pokazało, iż specjaliści zajmujący się sprawami ruchu drogowego stawili czoło wyzwaniu ulepszenia możliwości przewidywania natężenia ruchu poprzez odkrycie nowych algorytmów, które mogłyby zwiększyć trafność modelowania ruchu drogowego o nawet 60%, co istotnie wpłynęłoby na zarządzanie ruchem na ulicach miast.

Używając danych rzeczywistych z Warszawy, w skład których wchodziły między innymi przekazy dotyczące ruchu drogowego w audycjach radiowych oraz informacje pochodzące z urządzeń nawigacyjnych posiadanych przez indywidualnych kierowców, naukowcy musieli przewidzieć natężenie ruchu oraz lokalizację i nasilenie korków.

Zwycięskie zgłoszenia pochodzą z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych (Duke University) i Polski (Uniwersytet Warszawski). Rozwiązanie, które zaproponował Łukasz Romaszko z Uniwersytetu Warszawskiego, to specjalnie stworzony algorytm, generujący wartości oznaczające prawdopodobieństwo wystąpienia korka na każdej z ulic. Uwzględniania on obecną sytuację w mieście oraz wiele wcześniej przeprowadzonych symulacji i na ich podstawie ocenia szanse wystąpienia zatoru na poszczególnych ulicach. Oczywiście powyższy opis jest znacznie uproszczony, jednak algorytm ten okazał się być najskuteczniejszy ze wszystkich, które wzięły udział w konkursie. Łukasz Romaszko jest studentem drugiego roku informatyki na Uniwersytecie Warszawskim.

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawiacy spędzają w korku 17 dób w roku!

Tor Formuły 1 w Toruniu

Range Rover Sport: ogłoszenia

Więcej o: