Stop fałszywym książkom serwisowym

Pierwszy właściciel, książka serwisowa - wszyscy to znamy. Jak często wpisy z przeglądów są sfałszowane? Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych opracowała zabezpieczoną, personalizowaną nalepkę do książek serwisowych

Podrabiane książki serwisowe to plaga na rynku aut używanych. Bez problemu można kupić takie dokumenty na aukcjach internetowych, a nawet dotrzeć do sprzedawców, którzy zamawiają je w ilościach hurtowych. Na pewno nie kupują ich, by prowadzić dziennik napraw na własny użytek.

Zawsze warto dla bezpieczeństwa odwiedzić autoryzowany serwis i sprawdzić legalność książki serwisowej oraz potwierdzić przebieg, widniejący na liczniku kupowanego samochodu. Nie brak na rynku aut kilkuletnich, w przypadku których data produkcji książki przypada na 2008 lub 2009 rok, a wpisów dokonano z użyciem sfałszowanej pieczątki i jednym długopisem.

Narzędziem do walki z fałszerzami ma być naklejka opracowana przez przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Zawiera ona informację o numerze VIN samochodu, logotyp producenta oraz numer seryjny naklejki. Została wykonana ze specjalnego materiału, którego wierzchnia warstwa zostaje trwale zniszczona przy próbie naruszenia integralności z podłożem. Czarny nadruk zmienia kolor w świetle lampy UV, podobnie jak w dokumentach i banknotach.

Nalepki są produkowane w PWPW i zabezpieczone przed dostaniem się w niepowołane ręce, a proces przydzielenia konkretnym numerom VIN trwa jeden dzień. Pierwszy z tego rozwiązania skorzystał Ford , który od marca umieszcza naklejkę w książkach serwisowych nowych aut.

Marcin Sobolewski, źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Mini Coupe Concept

Więcej o GVO - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Prius - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA