Zap這n rodem z Gwiezdnych Wojen

Ford wsp鏊nie z naukowcami z Uniwersytetu w Liverpoolu pracuje nad zast徙ieniem w swoich autach standardowej 鈍iecy zap這nowej wi您k lasera. Po co? Oczywi軼ie w trosce o 鈔odowisko naturalne

Ford doszedł do wniosku, że standardowe świece zapłonowe to przeżytek, a przyszłość silników spalinowych należy łączyć z technologiami wykorzystującymi promienie lasera. Jak przekonują naukowcy pracujący przy tym projekcie, nowe rozwiązanie ma wiele zalet. Według nich taki rodzaj zapłonu pozwoli na znacznie lepsze spalanie mieszanki oraz możliwie efektywne wykorzystanie każdej kropli paliwa. Prowadzić to będzie nie tylko do obniżenia jego zużycia, ale także do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Promień lasera może być rozszczepiony na kilka wiązek, z których każda zwiększać będzie prawdopodobieństwo zapalenia mieszanki paliwowej. Pomoże to znacznie zwiększyć efektywność pracy, szczególnie zimnego silnika. Promień lasera daje również dużo bardziej "stabilny" zapłon, dzięki czemu do jego przeprowadzenia potrzebna będzie mniejsza ilość paliwa w cylindrze

Inżynierowie przekonują też, że chociaż do pracy silnika na poziomie 3000 obr./min. laser będzie musiał "wystrzelić" ponad 50 razy na sekundę, to i tak ilość zużytej do tego energii będzie znacznie mniejsza niż w przypadku użycia tradycyjnych świec. Poza tym, promień lasera odbity od ścian cylindra może dostarczyć informacji na temat rodzaju stosowanego paliwa oraz efektywności samego zapłonu, co pozwoli dokładniej kontrolować jakość mieszanki.

Wszystko to brzmi ciekawie i bardzo obiecująco, ale jest jedna rzecz, która już teraz może budzić wątpliwości. Nowa, oryginalna świeca zapłonowa do, powiedzmy Forda Mondeo kosztuje jakieś 28 zł. Ciekawe ile będzie kosztować naprawa ewentualnej awarii lasera? Podobnie? Wątpliwe. Inżynierom zostało jednak jeszcze trochę czasu na wypracowanie najlepszego, ale też i przystępnego cenowo rozwiązania.

Silniki Forda z zapłonem laserowym mają pojawić się najwcześniej w 2011 r. W pierwszej kolejności trafią one pod maski topowych modeli producenta. W tańszych mają się pojawić się w późniejszym terminie.

Bartosz Sińczuk

Polskie paliwo pięć razy tańsze - ZOBACZ TUTAJ

Motocykl kontra samochód - WIDEO

Samochodem po Europie - Poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Ford Mustang - ogłoszenia

Wi璚ej o: