Renault udpodobni się do Mazdy?

Dotychczasowy szef designu Mazdy, który zrezygnował ze stanowiska na początku kwietnia, zostanie zatrudniony przez Renault. Projektant francuskiego koncernu przechodzi na emeryturę

Nowy projektant Renault nazywa się Laurens van den Acker a swoją przygodę z designem samochodów rozpoczynał od pracy w małej włoskiej firmie, która została wynajęta między innymi do zaprojektowania wnętrza Bugatti EB110 GT. Holender rozpocznie pracę we francuskiej firmie na początku maja, by we wrześniu stać się vice-dyrektorem designu. Van den Acker nie jest odpowiedzialny za żaden konkretny projekt Mazdy , dla której pracował od 2006 roku, ale jego wizje mają wyraźny wpływ na dalszy kierunek projektów japońskiej marki. Prototypami Nagare, Ryuga i Hakaze wyznaczył linię i koncepcję samochodów Mazdy co najmniej na najbliższe kilka lat. Również obecnie przeprowadzany face lifting niektórych modeli jest następstwem jego pomysłów.

Osobą, którą zastępuje van den Acker jest 64-letni Patrick Le Quement. Świat motoryzacji zapamięta go przede wszystkim jako projektanta na swój sposób przełomowych, a przede wszystkim bardzo kontrowersyjnych modeli Vel Satis i Avantime. Jednak Le Quement zrobił dla Renault znacznie więcej. Megane I i II generacji, do dziś podziwiane za innowacje pierwsze Twingo i Scenic , Espace, Laguna oraz Kangoo to całe jego portfolio, które gromadził przez 22 lata pracy w Renault.

Nie wiadomo jeszcze jaki wpływ na rozwój linii Renault będzie miał van den Acker, ale trzeba przyznać, że ostatnie Mazdy są pod względem stylistycznym bardzo udanymi samochodami. Jeśli równie ładnie mają za kilka lat wyglądać Renault, zapowiada się sukces.

Jan Kopacz

Aston Martin Rapide - ostatnia faza testów - ZOBACZ TUTAJ

Tak jeździ Range Rover Sport - WIDEO

Samochody: Renault - ogłoszenia

Więcej o: