Zmiana czasu generuje wypadki

Naukowcy ostrzegają: zmiana czasu na letni zwiększa ryzyko zawału serca i może prowadzić do śmierci...

Pocałuj go | Hipnotyczny Hyundai i30

Zmiana czasu z zimowego na letni, która w tym roku ma miejsce w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca). O 2:00 w mocy (przynajmniej teoretycznie) przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, czyli będziemy (przynajmniej teoretycznie) spali o godzinę krócej. Tę godzinę w praktyce tracimy za to w nocy z niedzieli na poniedziałek i tu pojawia się problem.

To nie żart. Brytyjscy naukowcy z BCAA Road Safety Foundation odkryli, że w poniedziałek po zmianie czasu jest o 23% więcej wypadków niż w poniedziałek tydzień wcześniej. Powodem jest zmęczenie, ale też gorsza widoczność, gdy wcześnie wyruszamy do pracy.

Ale na tym nie koniec. Kolejne zagrożenie pojawia się niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcami, czy nie. Amerykańscy naukowcy z University of Alabama dowodzą, że zmiana czasu na letni powoduje zwiększenie ryzyka zawału serca nawet o 10%.

Miałeś wypadek ? Będziesz mieć kolejny

Jak temu zaradzić? Naukowcy doradzają dużo ruchu w weekend oraz pobudkę w sobotę i niedzielę pół godziny wcześniej niż zazwyczaj. Wtedy w poniedziałek nasz organizm nie dozna "szoku" związanego z wcześniejszym wstaniem z łóżka.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Polska wzorem w walce ze złodziejami

Nullarbor | Wrzuć na luz

Renault Laguna - ogłoszenia

Więcej o: