Jak przechytrzyć fiskusa? Kupić auto za granicą

PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, to - w przypadku samochodów - 2 proc. wartości sprzedawanego/kupowanego auta. Wystarczy zawrzeć umowę za granicą, by go nie płacić. Jest jednak jeden warunek

Cała prawda o fotoradarach

Załóżmy, że pan X chce kupić samochód od pana Y. Przy zawieraniu transakcji chce jak najwięcej zaoszczędzić, dlatego czyta o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Znajduje informację, że zawarcie transakcji za granicą (nawet dotyczącej samochodu zarejestrowanego w Polsce) obniży cenę samochodu o 2 proc. (tyle wynosi PCC m.in. na samochody). Mieszka niedaleko niemieckiej granicy i namawia sprzedawcę na krótką podróż za Odrę. Do Niemiec udają się pociągiem. W przygranicznej miejscowości podpisują umowę. Pan X jest zadowolony, bo za wartego 50 tys. Volkswagena Passata zapłacił o tysiąc złotych mniej. Jego radość trwa jednak krótko, bo niedługo po zakupie X znajduje w swojej skrzynce pocztowej pismo z Urzędu Skarbowego. Okazuje się, że X będzie musiał zapłacić tysiąc złotych z tytułu PCC. Dlaczego?

Samochód za granicą

Okazuje się, że sam fakt zawarcia umowy sprzedaży poza granicami kraju nie wystarczy, by uniknąć płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych przez osobę mieszkającą w Polsce. Niezbędne jest jeszcze udowodnienie, że w momencie zawierania umowy przedmiot transakcji (w tym przypadku samochód) również znajdował się poza granicami naszego kraju. Pan X uniknąłby płacenia PCC jeśli wraz z panem Y zdecydowaliby się na podróż do Niemiec sprzedawanym/kupowanym Passatem. PCC zapłaci również osoba, która umowę sprzedaży samochodu znajdującego się za granicą podpisuje w Polsce.

W internecie łatwiej

Inaczej rzecz wygląda w przypadku portali internetowych. Załóżmy, że siedziba firmy, będącej właścicielem portalu aukcyjnego XYZ, znajduje się w Niemczech. XYZ sprzedaje samochody, które w momencie trwania aukcji znajdują się na terenie RFN. Pan X zdecydował się kupić jedno z wystawionych na sprzedaż aut. Wówczas przyjmuje się, że podpisanie umowy (ze względu na siedzibę firmy sprzedającej auto) nastąpiło za granicą, dlatego pan X nie musi płacić PCC.

Warto zatem pamiętać : PCC nie obejmuje samochodów, których umowa kupna/sprzedaży została podpisana za granicą, jeśli w chwili podpisywania umowy auto znajdowało się poza granicami RP. Tylko jednoczesne spełnienie tych dwóch warunków pozwoli uniknąć płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Aktualne informacje nt. ubezpieczeń

Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA