Co dwa wtryskiwacze, to nie jeden

Nissan zapowiedział już atak na segment aut napędzanych silnikami elektrycznymi. Zanim jednak do tego dojdzie, chce udoskonalić stosowane obecnie benzynowce. Już w przyszłym roku, w mniejszych modelach japońskiego producenta zadebiutują jednostki z nowym systemem wtrysku

W większości silników benzynowych stosowane są pojedyncze wtryskiwacze dla każdego cylindra, dostarczające paliwo do obydwu kanałów dolotowych jednocześnie. Nissan opracował nowy system zasilania paliwem, w którym podwoił liczbę wtryskiwaczy. Każdy z nich dostarcza paliwo do tylko jednego kanału dolotowego. Jak zapewnia producent, przyspiesza to rozpylanie paliwa, zmniejsza ilość niespalonej mieszanki oraz przyczynia się do obniżenia emisji węglowodorów. Nowy sposób rozpylania powoduje też podobno zmniejszenie o około 60 proc. średnicy kropel paliwa, dzięki czemu sam proces spalania ma być stabilniejszy i bardziej płynny.

Nissan

To nie wszystko. System umożliwia także ciągłe sterowanie fazami otwarcia zaworów wydechowych, a nie tylko dolotowych. Zdaniem inżynierów Nissana poprawia to sprawność cieplną, zmniejsza straty tłoczenia oraz przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa nawet o 4% dzięki zsynchronizowanej pracy dwóch wtryskiwaczy.

Oprócz zmniejszonego apetytu na paliwo, nowy system wtrysku ma mieć jeszcze jedną zaletę. Dzięki poprawieniu efektywności spalania mieszanki, możliwe było zredukowanie o około połowę ilości metali szlachetnych w katalizatorach, przy jednoczesnym utrzymaniu takiej samej czystości spalin.

Shuichi Nishimura, Wiceprezes ds. Konstrukcji Zespołów Napędowych w firmie Nissan powiedział:

Uważamy, że dalsze obniżanie zużycia paliwa w silnikach benzynowych jest istotną kwestią ze względu na rosnący na całym świecie popyt na to paliwo oraz na inne systemy zasilania oparte na urządzeniach spalinowych. Stosując system podwójnych wtryskiwaczy w małych silnikach, mamy nadzieję przyczynić się do obniżenia emisji CO2 i zużycia metali szlachetnych. 

Wciąż nie jest pewne, na których rynkach nowe silniki pojawią się w pierwszej kolejności. Jak jednak zapewnia Nissan, auta korzystające z systemu podwójnych wtryskiwaczy wyjadą na ulicę już na początku przyszłego roku.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Zapłon rodem z Gwiezdnych Wojen - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - Poradnik - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Nissan Micra - ogłoszenia

Więcej o: