Po torze FSO znowu pomkną samochody

Słynny tor testowy FSO znów zapełni się ryczącymi silnikami. We wrześniu zjedzie tu nawet trzy tysiące motocykli i kilkaset zabytkowych aut - donosi stołeczna "Gazeta Stołeczna"

Tor to jedna z tych budowli, której lata świetności odeszły wraz z PRLem. To tu kręcono kroniki filmowe, na których zdobycze socjalistycznej motoryzacji biły zawrotne rekordy predkości. Syreny czy Polonezy testowano na mierzącej prawie dwa kiometry spirali, wijącej się między ul. Jagiellońską a terenami nad Wisłą.

Tempo spadło wraz z produkcją FSO. W ostatnich latach tor słuzył już tylko jako parking dla nowych aut, a jego łuki zarastały krzakami. Miesiąc temu 27 hektarów terenu razem z torem kupiła Mennica Polska.

Chcemy w tym miejscu stworzyć duże osiedle otwarte na Wisłę. Ale samo zdobycie pozwoleń zajmie dwa-trzy lata. W tym czasie na torze nic nie będzie robić. A szkoda, żeby stał pusty - mówi Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy.

Dlatego nowy właściciel użyczył toru na wrześniowy weekend (23-25.09) Wawerskiemu Stowarzyszeniu Motorowemu.

Organizujemy 60-lecie wyprodukowania pierwszego motocykla przez Warszawską Fabrykę Motocykli oraz 60-lecie FSO. Takiej imprezy Warszawa nie widziała od kilkunastu lat - zapowiada Łukasz Gąsiorek z WSM. - Obchody zaczną się od wielkiej parady 3 tys. motocykli i kilkuset samochodów - zabytkowych i specjalnych. A w niedzielę organizujemy wyścigi zabytków motoryzacji.

Jego stowarzyszenie ma jednak bardziej śmiałe pomysły związane z torem. O ile w sprawie imprezy Mennica już się z nimi porozumiała, o tyle trwają rozmowy w sprawie użyczenia obiektu na dłużej.

Możemy prowadzić jazdy doszkalające, uczyć młodzież bezpiecznej jazdy. Chcielibyśmy także zaprosić tych młodych ludzi, którzy teraz ścigają się motocyklami nielegalnie na ulicach między samochodami. Mogliby jeździć na bezpiecznym torze z zapleczem technicznym i medycznym, pod okiem przygotowanych specjalistów - mówi Gąsiorek.

Dla warszawiaków dobra wiadomość jest taka, że nigdzie w sąsiedztwie toru nie ma budynków mieszkalnych.

Jakub Chełmiński, "Gazeta Stołeczna"

ZOBACZ TAKŻE:

Koniec FSO

Która odmiana Poloneza podoba Ci się najbardziej?

Polonez - ogłoszenia

Więcej o: