Najdroższy Mercedes w historii?

W sierpniu pod młotek trafi wyjątkowo rzadki okaz. Jeden z zaledwie kilku istniejących na świecie egzemplarzy modelu 540K Special Roadster z 1937 roku ma szansę zostać najdroższym w historii Mercedesem, wystawionym na sprzedaż

fot. Marcin Sobolewski | Muzeum Mercedesa w Stuttgarciefot. Marcin Sobolewski | Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie fot. Marcin Sobolewski | Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie Jeden z egzemplarzy wyjątkowej 540K Special Roadster stacjonuje w muzeum Mercedesa w Stuttgarcie .

Luksusowy 540K to bez wątpienia jedna z przedwojennych ikon Mercedesa. Prezentowany egzemplarz z 1937 roku trafi na aukcję podczas sierpniowego konkursu elegancji w Pebble Beach.

Mercedes 540K Special Roadster dysponował wspomaganą kompresorem, rzędową "ósemką" o pojemności 5,4 litra i mocy 180 koni. Do setki rozpędzał się w 16,4 s i mógł mknąć z prędkością 160 km/h.

Siła napędowa trafiała do kół za pośrednictwem 4-biegowej, ręcznej skrzyni. Za sprawą zdalnie uruchamianego, mechanicznego doładowania (sprężarka Rootsa) Mercedes wydawał podczas jazdy charakterystyczny świst dmuchawy. Gotowy do jazdy, ważył blisko 2,6 tony.

W latach 1936-1939 powstało 419 egzemplarzy modelu, w tym 26 Special Roadsterów.

Licytowany egzemplarz to jeden z sześciu ze specjalnie stylizowanym "płetwami" i przykrytym kołem zapasowym. Mówi się, że do dzisiaj przetrwały tylko trzy takie auta. Szef Formuły 1, Bernie Ecclestone, kupił jedno z nich w 2007 roku za 8,25 mln dolarów.

Marcin Sobolewski

ZOBACZ TAKŻE:

Historia Mercedesa w obrazkach

Używany Mercedes ML (1997-2005)

Mercedes ML - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.