A2 płatna, startuje też ViaToll

Od 1 lipca 2011 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą musieli zapłacić za przejazd odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Strykowem a Koninem. Kierowców samochodów ciężarowych i autobusów zacznie za to obowiązywać system elektronicznej opłaty za przejazd drogami krajowymi i trasami szybkiego ruchu

Odcinek autostrady A2 pozwalający na szybką podróż pomiędzy Łodzią i Koninem liczy 103 km. Od pierwszego lipca, już od północy kierowcy chcący pokonać tę trasę będą zmuszeni uiścić opłatę za przejazd. Stawka dla samochodów osobowych wynosi 0,20 zł/km, a dla motocykli 0,10 zł/km. Dzięki temu kierowcy osobówek zapłacą za przejazd w jedną stronę 20,60 zł, a motocykliści odpowiednio 10,30 zł. Chcąc kontynuować podróż do Poznania opłata za przejazd samochodem wzrośnie do niemal 50 zł.

Na odcinku A2 Stryków-Konin ustawiono dwie bramki główne, "otwierającą" i "zamykającą" cały płatny odcinek. Wszystkie pozostałe bramki są umieszczone na zjazdach z autostrady, dzięki czemu kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy każdym węźle.

System poboru opłat wygląda następująco. Przy wjeździe na odcinek autostrady kierowca pobierze bilet na podstawie którego dokona opłaty w miejscu poboru opłat (na zjeździe, lub na końcu odcinka).

Płatny odcinek A2 spełnia wszystkie wymogi autostrady płatnej. Znajdują się przy nim stacje benzynowe, restauracje i system alarmowy. Przy trasie stanęły także znaki elektroniczne i tablice tekstowe. Będą na nich wyświetlane informacje o natężeniu ruchu, pogodzie, czy ewentualnych utrudnieniach drogowych.

viaTOLL

ViaTOLL to system elektronicznej opłaty za przejazd drogami krajowymi i trasami szybkiego ruchu dla samochodów ciężarowych i autobusów. Zastąpi on stosowane dotąd winiety. Objęte nim będą wszystkie odcinki autostrad i dróg ekspresowych oraz niektóre odcinki dróg krajowych.

Ale nie od razu. System nie będzie np. działał na płatnym odcinku autostrady A4 z Katowic do Krakowa. Tam kierowcy ciężarówek będą musieli się zatrzymać i zapłacić gotówką (cena dla aut ciężarowycha wynosi 24,50 zł). Jak to możliwe? Okazuje się, że odcinki koncesyjne autostrad - a takim jest autostrada A4 z Katowic do Krakowa - zostały wyłączone z systemu. Wprowadzenie elektronicznych opłat wymaga bowiem zawarcia aneksów do umów koncesyjnych. Marcin Hadaj z GDDKiA zapewnia, że rozmowy z koncesjonariuszami, w tym Stalexportem Autostradą Małopolską, która administruje autostradą A4 z Katowic do Krakowa, trwają i aneksy do umów zostaną niebawem podpisane.

Szczegóły dotyczące działania systemu i wykaz dróg objętych systemem znajdziecie tutaj .

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Maszty bez fotoradarów będą zasłonięte

Mandat | dziękuję nie płacę

Subaru Legacy - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.