Chińskie elektryki jadą do Polski

Spółka Automotive Europe Corporation została generalnym importerem marki BYD na Polskę. Pierwsze auta trafią do Polski jeszcze w tym roku, sprzedaż ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku

Chińskie samochody pojawiały się już w naszym kraju niejednokrotnie. Do najbardziej znanych należał Landwind , ostatnio głośno było także o Grand Tigerze produkowanym przez ZX Auto, a składanym w Lubelskim Pol-Mot Warfama. W przyszłym roku ma szansę dołączyć do nich BYD e6, samochód o tyle niezwykły wśród oferowanych u nas aut chińskich, że wyposażony w napęd elektryczny.

Współwłaścicielem BYD jest m.in. Warren Buffett, który zainwestował znaczną część swoich środków w tę chińską firmę

Model e6 będzie w pierwszej kolejności kierowany do klientów instytucjonalnych, takich jak chociażby urzędy samorządowe, czy korporacje taksówkarskie. BYD e6 będzie mógł trafić do sprzedaży w Polsce po wcześniejszym uzyskaniu europejskiej homologacji. Według zapewnień BYD ma to nastąpić do końca pierwszej połowy 2012 roku. Wtedy też zostanie podana cena auta.

Jeszcze w tym roku Automotive Europe Corporation planuje sprowadzić dwa elektryczne modele e6 w celu przeprowadzenia testów na polskich drogach. Samochody będą służyły wyłącznie do testów importera.

Firma BYD nie jest małym producentem - ma w swojej ofercie 11 modeli samochodów, w tym jedną hybrydę ( BYD F3DM ) i jedno auto w pełni elektryczne (właśnie e6). Swoje sukcesy na tym polu BYD zawdzięcza dużemu doświadczeniu w wytwarzaniu baterii, których jest czołowym producentem na świecie. W zeszłym roku docenił to Daimler zawiązując z firmą BYD spółkę joint venture .

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Zatankuj baterię czyli paliwo przyszłości

Nissan Leaf, lepszy nawet od...

Toyota Corolla - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.