Jak powstawała najszybsza Skoda w historii?

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, podczas tegorocznego, legendarnego Bonneville Speed Week specjalnie przygotowana Skoda Octavia vRS spróbuje przekroczyć barierę prędkości 200 mil/h. Producent udostępnił właśnie kilka zdjęć z budowy i testów niezwykłej maszyny

Elektryczna Skoda Octavia

Przypomnijmy, auto powstawało w zaciszu brytyjskiego oddziału Skody w Milton Keys, a próba pobicia rekordu prędkości ma uczcić okrągłą, dziesiątą rocznicę produkcji pierwszego samochodu z metką RS. Jako bazy inżynierowie użyli całkowicie seryjnej, usportowionej odmiany Octavii. Po całkowitym wybebeszeniu limuzyny specjaliści zabrali się za przystosowanie jej do próby bicia rekordu. 2-litrowe TSI, które w cywilnym aucie rozwija moc 200 KM zostało gruntownie zmodyfikowane. Oprócz wzmocnienia mechanicznych wnętrzności, silnik wyposażono m.in. w potężną turbosprężarkę firmy Garrett. Pojone wysokooktanowym paliwem mechaniczne serce radykalnej Octavii oferuje moc 600 KM oraz 450 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Dużo czasu brytyjski zespół techniczny poświęcił dostosowując pojazd do wymogów przedstawionych przez organizatora Bonneville Speed Week, czyli Southern California Timing Association (SCTA). W rezultacie samochód zyskał m.in. wzmocnioną klatkę bezpieczeństwa oraz spadochron, który pomoże wyhamować auto.

Nie wiemy, kto został oficjalnie zgłoszony jako kierowca do próby bicia rekordu, ale okazuje się, że przyjemność gnania w Skodzie z prędkością 200 mil/h poznają także zwykli śmiertelnicy:

Jeszcze nigdy żadna Skoda nie była tak szybka. Z pewnością będzie to niesamowita gratka dla dziennikarzy, którzy osobiście będą pokonywać barierę prędkości 325 km/h. Cieszę się ogromnie, że polscy dziennikarze będą jedynymi poza Brytyjczykami, którzy zyskają możliwość bicia rekordu tym samochodem na 9 milowej prostej - powiedział Tomasz Piasny ze Skody Auto Polska

Jeśli chcielibyście pokibicować Skodzie (i polskim dziennikarzom) w ataku na rekord, tegoroczne święto prędkości w Bonneville rusza 13 sierpnia. Legendarne Bonneville Salt Flats rozciąga się w odległości 90 km na zachód od Salt Lake City i zajmuje około 50 mil kwadratowych północno-zachodniej części stanu Utah.

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami z procesu budowy i testowania Octavii vRS Bonneville . Poniżej znajdziecie porównanie rekordowej Skody z autem, na bazie którego powstała.

Źródło: Skoda oprac. Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Elektryczna Škoda Octavia

20 lat Skody i Volkswagena

Skoda Octavia - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.