Za 2 tygodnie weekend bez ofiar

Podczas ubiegłorocznej akcji "Weekend bez ofiar" w całym kraju w wypadkach zginęło blisko 40 osób. Drogowcy mają nadzieję, że tym razem będzie dużo lepiej. Hasłem tegorocznego "Weekendu bez ofiar" będzie: "Jeśli nie jeździsz bezpiecznie - zostań w domu"

W całej Polsce w 2010 r. na drogach zginęło prawie 4 tys. ludzi.

Akcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad polega, jak mówią pomysłodawcy, na przypomnieniu kierowcom, na czym polega bezpieczna jazda. Bo to właśnie uczestnicy ruchu drogowego - kierowcy samochodów, pasażerowie, motocykliści, rowerzyści i piesi, są jej głównymi bohaterami.

Najważniejszym jej elementem, a także gwarancją sukcesu jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które będą stosować zasady bezpiecznego poruszania się po drodze - wyjaśnia Karol Głębocki, rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA. - Jak to zrobić? Można wejść na weekendbezofiar.pl i zadeklarować bezpieczną jazdę. Na tej stronie kierowcy znajdą również porady na ten temat. W ub. roku ideę bezpiecznych zachowań na drogach poparło 60 tys. osób.

Finał ogólnopolskiej akcji "Weekend bez ofiar" zaplanowano tym razem od 24 do 26 czerwca, czyli pierwszy wakacyjny weekend. - To nieprzypadkowy termin, wraz z rozpoczęciem okresu urlopowego dosyć mocno wzrasta ruch na naszych drogach - dodaje Karol Głębocki. - Celem akcji nie jest zaś pokazywanie tragicznych skutków wypadków, lecz edukowanie, jak podróżować, by bezpiecznie wrócić do domu. W czerwcu w 30 miastach Polski odbędą się pikniki edukacyjne, na których będzie można zobaczyć, jak wyglada praca strażaków oraz ratowników medycznych i na symulatorach wypadków sprawdzić, jak zachowuje się ciało człowieka przy uderzeniu samochodu jadącego z prędkością 30 km/h i podczas dachowania pojazdu.

Odpowiedzialny, zalękniony czy słodka idiotka - jakim jesteś typem kierowcy? Weź udział w quizie na Moto.pl .

W tych dniach chętni będą też otrzymywać informacje o aktualnej sytuacji na drogach. Wystarczy wysłać SMS-a pod nr 71551 (koszt 1 zł + VAT). Szczegóły na stronie weekendbezofiar.pl , na której znajdziecie także informacje o piknikach i specjalne testy.

Drogowcy zdają sobie sprawę, że osiągnięcie tzw. zerowej statystyki wypadków w skali całego kraju w krótkim czasie nie jest możliwe. Wystarczy tylko wspomnieć, że ubiegłoroczny "Weekend bez ofiar" zakończył się liczbą blisko 40 zabitych na drogach w całym kraju.

Kampanie GDDKiA wspierać będą strażacy, inspekcja transportu drogowego, a w największej mierze oczywiście policjanci. - W ten weekend będziemy starali się oddziaływać na kierowców prewencyjnie - mówi Adam Kołodziejski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie. Uważa on jednak, że liczba wypadków radykalnie może się zmniejszyć przede wszystkim dzięki modernizacji dróg.

ZOBACZ TAKŻE:

Tablice rejestracyjne bez tajemnic - PORADNIK

Panie kierowco, będzie mandat. A za co?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.