Saab znalazł kolejnego zbawcę

Udziałowcem szwedzkiego koncernu ma zostać chińska firma Pang Da Automobile zajmująca się handlem samochodami

Pang Da za 65 mln euro wykupi 24 proc. akcji holenderskiej firmy Spyker Cars, która od roku jest właścicielem Saaba - przewiduje umowa, o której ogłosił wczoraj Spyker. Ponadto Pang Da i Spyker obejmą po połowie udziałów w spółce, która zajmie się sprzedażą aut Saaba w Chinach, a w przyszłości być może również ich produkcją.

Pang Da kupi też auta Saaba za 30 mln euro, a kolejną ich partię za 15 mln euro wykupi w ciągu 30 dni. Umowa musi być jeszcze zatwierdzona przez władze Chin, szwedzką administrację, Europejski Bank Inwestycyjny, a także General Motors, który był poprzednim właścicielem Saaba.

Pang Da sprzedaje w 23 prowincjach i miastach Chin auta kilku różnych marek, m.in. Audi, VW, Mazdy, Hondy, Subaru i Chery.

Pieniądze od chińskiego partnera mają umożliwić wznowienie produkcji aut Saaba, którą wstrzymano na początku kwietnia, gdyż Saab zalegał z zapłatą rachunków dla swoich kooperantów. Długi te wynoszą ok. 100 mln euro - poinformował agencję AFP przedstawiciel kooperantów.

Pang Da to kolejna firma z Chin, która ma ratować Saaba. Dwa tygodnie temu Spyker ogłosił, że podpisał umowę z chińską firmą samochodową Hawtai Motor, która miała zainwestować 150 mln euro w Saaba. Jednak już po dziewięciu dniach Spyker ogłosił, że umowa z Hawtai została unieważniona, gdyż chińska firma nie dostała odpowiednich zezwoleń. Hawtai zaprzeczał temu wyjaśnieniu i tłumaczył, że pojawiały się problemy "handlowej natury", nie wyjaśniając, o co konkretnie chodzi.

Źródło: Andrzej Kublik/ Wyborcza.biz

ZOBACZ TAKŻE:

Saab 9-5 SportKombi z bliska

Pierwszy Dzień Niepodległości Saaba

Saab - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.