Volkswagen jednak zrobi hybrydy

Nie tylko oszczędne diesle i samochody elektryczne. Koncern z Wolfsburga zapowiedział, że już za dwa lata zobaczymy pierwszą "hybrydę dla ludu". Wyśmiewany dotąd przez Volkswagena rodzaj napędu okazuje się nieunikniony

Czy zwykły oszczędny diesel może być bardziej ekologiczny od samochodu hybrydowego? Volkswagen wielokrotnie próbował udowadniać, że zakup diesla jest lepszym rozwiązaniem. Po pierwsze tańszym, po drugie auto jest szybsze, a na dodatek bardziej oszczędne.

Diesel kontra hybryda

Z drugiej strony VW postawił na rozwój napędu elektrycznego. Mająca zadebiutować w przyszłym roku seria miejskich aut oznaczonych jako Up! w pierwszej kolejności pojawi się w salonach właśnie z silnikami elektrycznymi. Także należące do koncernu Audi mocno korzysta z tej techniki prezentując prototypy o napędzie elektrycznym.

Coś musiało się zmienić w laboratoriach niemieckiego koncernu, gdyż nagle oprócz szumnych zapowiedzi dotyczących Up-a prezes koncernu VW Prof. Dr. Martin Winterkorn przyznał, że hybrydy to jednak nie taki zły pomysł.

Samochody elektryczne będą stanowić przyszłość indywidualnego transportu i Volkswagen jest liderem tej technologii. W najbliższej przyszłości to jednak auta typu plug-in hybrid będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ łączą najlepsze cechy obu napędów - powiedział Winterkorn

Jeszcze w zeszłym roku Volkswagen pokazał prototyp NCC z napędem hybrydowym składającym się z silnika spalinowego 1.4 TSI o mocy 150 KM i elektrycznego osiągającego 27 KM. Jak widać Volkswagen postawi na tzw. lekkie hybrydy wykorzystujące silniki benzynowe, a nie jak Peugeot i Citroen wysokoprężne. Dlaczego? Zapewne chodzi o rynek zbytu. Volkswagen liczy na spore zainteresowanie w Ameryce Północnej, gdzie diesle wciąż nie sprzedają się za dobrze.

Według zeszłorocznych zapowiedzi pierwsza hybryda VW miała pojawić się na rynku już w 2012 roku. Teraz data została przesunięta na przełom 2013/2014 r. To oznacza, że napęd hybrydowy zadebiutuje wraz z siódmą generacją Jetty i Golfa. Prawdopodobnie hybrydowy sedan będzie pierwszy i zostanie rzucony na chłonny rynek amerykański. Potem dołączy do niego hybrydowy hatchback.

Marcin Lewandowski

VW zbuduje sportową hybrydę

Volkswagen Polo R WRC

Samochody: Volkswagen Jetta - ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.