Nissan nowojorską taksówką

Nissan NV200 został wybrany taksówką przyszłości w Nowym Yorku, mieście którego flota samochodów taxi jest największa w USA

Wyłoniony w konkursie "Taksówka przyszłości" Nissan NV200 rozpocznie swoją służbę pod koniec 2013 roku. Będzie to przerobiona wersja samochodu dostawczego, który obecnie oferowany jest na rynkach całego świata w tym również Polski.

Nissan NV200 taxiNissan NV200 taxi Nissan NV200 taxi A jak wybrano nową taksówkę?             W 2007 roku władze miasta oraz przedstawiciele korporacji taksówkowej rozpoczęły prace nad projektem "Taksówka przyszłości". W 2009 ogłoszono konkurs i czekano na zgłoszenia od producentów. Wybrany właśnie Nissan NV200 będzie pełnił rolę nowojorskiej taksówki przez następne 10 lat.

Pod maską znajdzie się 2-litrowy, 4-cylindrowy motor benzynowy, a wnętrze wygodnie pomieści 4 pasażerów oraz ich bagaże. Siedzenia ulokowane są dużo wyżej niż w limuzynach, co w połączeniu z odsuwanymi drzwiami (o ich otwieraniu będą informowały przechodniów, czy rowerzystów specjalne światełka) znacznie ułatwi wsiadanie w zatłoczonych ulicach. Pomyślano również o ładnych widokach, bo dachy nowych taksówek będą przezroczyste. Poza tym przestrzeń pasażerska będzie miała niezależnie kontrolowaną klimatyzację z dodatkowymi filtrami powietrza oraz siedzenia z materiału, który wygląda jak skóra, oddycha, przeciwdziała rozwojowi bakterii, jest przyjazny dla środowiska i łatwy w czyszczeniu. We wnętrzu znajdą się również gniazda do ładowania niezależnych urządzeń elektronicznych, nowoczesna nawigacja oraz poduszki powietrzne dla pasażerów siedzących z tyłu. Nowa taksówka Nissana będzie produkowana w Cuernavaca w Meksyku.

Nissan również pracuje nad pilotażowym programem, elektrycznych taksówek o zerowej emisji dwutlenku węgla. W tym celu udostępni w 2012 r sześć modeli Leaf wybranym właścicielom taksówek oraz przygotuje odpowiednią infrastrukturę do ładowania akumulatorów.

Dziennie cała flota taksówek w Nowym Yorku przewozi 600 tys. osób. Dzięki nowym taksówkom na ulicach Nowego Yorku będzie więcej miejsca, bo nowe taxi zajmuje dużo mniejszą powierzchnię od limuzyn jakie do tej pory przewoziły pasażerów. Tym bardziej, że 13 tys. taksówek w ciągu roku przejeżdża ulicami NY 500 milionów mil.

Szczepan Mroczek

Nissan Leaf - PIERWSZA JAZDA

Nissan Leaf wyprzedany

Nissan - ogłoszenia

Więcej o: