Prawo jazdy na skuter...

...ale dopiero za dwa lata. Choć nowelizacja pojawiła się w styczniu tego roku, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2013. Wtedy jedynym uprawnieniem do prowadzenia skutera o poj. 50 ccm będzie prawo jazdy kat. AM

Nowelizacja ustawy o kierującymi pojazdami była potrzebna, bo ilość skuterów i kierowców jeżdżących bez uprawnień rosła w zastraszającym tempie. Jej ogłoszenie narobiło jednak niemałe zamieszanie. Najbardziej zainteresowani nie wiedzą, czy do prowadzenia skutera potrzebne jest prawo jazdy czy nadal ważna jest karta motorowerowa. Czy skuterem do 50 ccm można kierować bez uprawnień? Wspólnie ze skutorowo.com i komendą Główną Policji uspokajamy: nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2013 roku.

Ustawa była przedstawiona na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 04 stycznia 2011 roku po poprawkach wniesionych przez Senat RP. Wchodzi w życie w dwa lata od dnia jej ogłoszenia - tłumaczył asp. szt. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zgodnie z ustawą, od 2013 roku zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM uprawniające do prowadzenia motorowerów i lekkich pojazdów czterokołowych. Będzie je można zdobyć od 14. roku życia.

Kto uniknie nowych regulacji? Każdy, kto przed 2013 rokiem ukończy 18 lat, albo zdobędzie kartę motorowerową. W tym drugim przypadku dokument wydany przez dyrektora szkoły zostanie wymieniony na prawo jazdy kategorii AM bez potrzeby ponownego zdawania egzaminu.

Czy jeśli zdobędę jakąkolwiek inną kategorię prawa jazdy, to również będzie konieczne ubieganie się o uprawnienia AM? Nie. Fakt zdania egzaminu na inną kategorię (np. A, A2, B czy D) uprawnia do kierowania motorowerem.

Istotą zmian było zmuszenie młodych ludzi do pozyskania wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Przepisanie uprawnień z automatu wydaje się być ryzykowne. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że w przyszłym roku dyrektorzy szkół nie będą zarzucania wnioskami o wydanie karty motorowerowej.

Jakie, na temat zmian, jest zdanie samych zainteresowanych? Na forum skuterowo.com przeważają opinie pochwalające nowe rozwiązania:

 Leszek Śledziński

~qazwsxedc: Zaletą na pewno jest to, że młodzież przejdzie dobre szkolenie z wiedzy o ruchu drogowym, która na pewno im się przyda podczas jazdy choćby na jednośladach. Według mnie, jest to ważny aspekt, ponieważ nóż w kieszeni mi się otwiera gdy widzę "jeszcze gorące 13-tki" rozbijające się po miejskich bulwarach. Za wadę można uznać koszty tego rozwiązania. Kurs jak kurs, na pewno tani nie będzie. Wydanie dokumentu to też dodatkowy wydatek. Obawiam się, że to prawko utrudni niektórym dostęp do pierwszego jednośladu w młodym wieku- czy to dobrze, czy źle- można uogólniać sprawy, ale nie jest to najgorsze rozwiązanie.

~damian123 ...to kolejny wymysł urzędników, którzy chcą "ułatwić" życie. Ciekawe ile będzie kosztować taki kurs i ile Państwo na tym zarobi?

~Gnacy Wreszcie skończy się szaleńcza jazda małolatów, które dostały skuter na komunię, brawo posłanki i posłowie!

Przygotuj dwa kółka do wiosny - PORADNIK

Derbi Boulevard 50 2T - TEST

Motocykle - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.