8 na 10 kierowców używa podczas jazdy telefonu komórkowego

Tak przynajmniej wskazuje sondaż przeprowadzony wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii. A czy Polacy stosują się do przepisów o zakazie korzystania z komórki podczas jazdy?

Mimo że - podobnie jak w Polsce - w Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz rozmowy przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego podczas jazdy, tylko 3 proc. spośród przepytanych przez wortal GoodMobilePhones nigdy nie korzystało z telefonu za kierownicą. 12 proc. ankietowanych używa do tego zestawu głośnomówiącego, a 81 proc. korzysta ze słuchawki i nie baczy na zakaz. Połowa z nich dzwoni, 44 proc. wysyła krótkie wiadomości tekstowe, a 24 proc. śledzi portale społecznościowe.

Bardziej niepokoi fakt, że 62 proc. uczestników sondażu nie wie, jaka kara grozi za takie wykroczenie. Tylko 27 proc. potwierdziło znajomość taryfikatora mandatów. A co z polskimi kierowcami? Korzystacie z telefonu podczas jazdy? Rozmawiacie, piszecie SMS-y, sprawdzacie pocztę? Używacie zestawu głośnomówiącego? Zapraszamy do udziału w naszym sondażu.

W 2009 roku policja przyznała ponad 7 mln zł mandatów za rozmowy przez telefony komórkowe podczas jazdy samochodem. To jedno z najbardziej popularnych wykroczeń - niektórzy kierowcy popełniają je nawet kilka razy dziennie. Nie można tej sytuacji traktować z przymrużeniem oka, ponieważ rozmowa telefoniczna dekoncentruje i angażuje myślowo kierowcę, który nie jest w stanie przewidywać sytuacji na drodze, ani trzymać obydwu dłoni na kierownicy. Najgorzej, gdy trzeba wykonać nagły manewr, a telefon spada na podłogę i kierowca szuka go w popłochu. Dlatego lepiej porozmawiać w czasie postoju - mówi nam nadkomisarz Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej.

Obecnie za korzystanie z komórki bez zestawu głośnomówiącego podczas jazdy samochodem grozi 200-złotowy mandat. Policjant może wymierzyć karę zarówno za rozmowę, jak i za pisanie SMS-a. Taryfikator nie przewiduje za to wykroczenie punktów karnych. W MSWiA trwają jednak pracę nad projektem zmian w taryfikatorze punktów karnych. Poza mandatem, kierowca korzystający z komórki ma być karany 3-5 punktami.

Marcin Sobolewski

Rząd USA zagłuszy komórki w autach?

Nowy taryfikator mandatów

Citroen C5 - ogłoszenia

Czy korzystasz z telefonu komórkowego podczas jazdy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.